Kriminalistické otazníky Ondřeje Krotila rozkrývají případy z historie

05.10.2020 20:40:13 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily,Lomnice nad Popelkou

Kriminalistické otazníky Ondřeje Krotila rozkrývají případy z historie

Ondřej Krotil z Lomnice nad Popelkou občasně spolupracoval s portálem Naše Pojizeří, poté si vyzkoušel práci námětáře pro reportáže publicistických pořadů zabývající se historií na TV Prima a TV Seznam, nově je autorem knihy Kriminalistické otazníky, která se stačila za několik týdnů od vydání zařadit mezi bestsellery velkého českého vydavatelství. To je příležitost pro krátký rozhovor nejen o nové knize.

Tuším, že kriminalistické případy ve tvé knize budou z nedávné historie, ale v jakých letec se přesněji odehrávají?

Jedná se o nevyřešené kriminální případy z let 1945 s přesahem vyšetřování až za rok 1990.

Kolik je celkem v knize Kriminalistické otazníky případů?

Celkem 11 případů, z nichž některé se ale navzájem prolínají. Prostudoval jsem předtím 8 tisíc archívních materiálů. Snad to bude i vidět (smích).

Jak dlouho trvalo samotné psaní?

Zhruba rok a půl jsem studoval dokumentaci, knihu poté psal asi 11 měsíců, některé materiály jsem přitom znovu ověřoval a přicházel na nové historické nesrovnalosti.

Ondřej Krotil a jeho kniha Kriminalistické otazníky<br />Autor: Petr Ježek Jak jsi s prvotinou dokázal přesvědčit k vydání knihy velké nakladatelství Albatros, divizi XYZ?

Bylo to poměrně těžké a přirozeně jsem měl strach z odmítnutí, ale nakonec vše dopadlo tak, jak mělo. Nesmírně si vážím jejich podpory a pomoci. Ve skutečnosti jsem předložil jednu kapitolu, stručnou anotaci a konečný námět, takže knihu bylo potřeba dopsat. Albatros nabídl velmi dobré podmínky a smlouva se bez zbytečných průtahů podepsala tuším po čtrnácti dnech a nerušenému psaní už nic nebránilo...

Máš nějaké předběžné informace o prodeji?

Mám, ale jsou to opravdu předběžné informace. Vím jen, že v několika kategoriích se Kriminalistické otazníky po deseti dnech protlačily do TOP 10. U Knihy Dobrovský jsem skončil na průběžném šestém místě v kategorii kriminalistiky. Je potřeba říct, že tam jsou knihy, které se prodávají i čtyři roky. Vidět svou knihu mezi jmény Kmenta nebo Klíma opravdu hřeje u srdce...

Napadlo tě, že kniha bude mít takový ohlas?

To v žádném případě!

A teď konkrétně ke knize... Nejznámějším případem ve tvé knize je určitě případ smrti Jana Masaryka. Šlo ještě nalézt něco nového?

Účastnil jsem se pátrání přímo v bytě i v archívech. Novou skutečností bylo třeba to, že se podařilo zjistit více o vazbách Masarykova sekretáře Arnošta Heidricha na lidi podezřelé z nátlaku na Masaryka. Dalo by se říci, že Arnošt Heidrich měl velmi dobré styky s lidmi, jež historici dodnes podezřívají z osnování vraždy Jana Masaryka.

Jaký případ by mohl čtenáře nejvíc zaujmout?

U záhadného zmizení stopařek se objevil svědek, který tvrdil, že jeho kamarádi zavraždili tři dívky v oblasti Kokořínska, ale pohřbené měly být na severu Čech. Poslední hodnověrný svědek je viděl skutečně u Máchova jezera a není vyloučeno, že třetí dívka byla záhadně ztracená zpěvačka Pavlína Braunová. Zajímavostí je, že ten kdo je znal, se stal později konfidentem a v roce 2001 jej pravděpodobně nechal zavraždit František Mrázek.

Kniha Kriminalistické otazníky<br />Autor: Petr Ježek Tak to je prolnutí z poloviny minulého století opravdu až do nového tisíciletí, a hned se člověk musí oklepat. Jeden tvůj rozkrytý případ se ale hodně týkal přímo i našeho regionu...

O spadlém letadle na Ploužnici u Lomnice nad Popelkou přináší kniha úplně nové informace a poprvé zde souhrnně najdou čtenáři tolik informací.

Kdy bude mít kniha nějaký křest?

Ten už proběhl improvizovaně 18. září v Praze. V regionu bude kniha představena 7. října v 18 hodin v lomnickém kině a poté na autorských čteních 8. října v Knihkupectví křižovatka v Semilech a Městské knihovně Turnov. (Podle aktuálního doplnění jsou křest v Lomnici i autorská čtení kvůli zpřísnění opatření proti šíření koronaviru bohužel zrušena.)

Kde se dá kniha koupit?

V Lomnici se dá koupit v Kulturním informačním středisku, případě v knihkupectví nebo na internetu.

Ondřej Krotil
35 let, svobodný, trvale žije v Lomnici nad Popelkou
Externí redaktor portálu Naše Pojizeří, námětář publicistických TV pořadů, copywriter, v současnosti pracuje na své druhé knize.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ondřej Krotil: Případ spadlého letadla u Lomnice na Primě zaujal
Střípky historie a záhad z Českého ráje 2: Kumburk očima archeologie
Střípky historie a záhad z Českého ráje: Kumburk

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Komentovaná prohlídka Martina Witkowského na téma Historie saní

Komentovaná prohlídka Martina Witkowského na téma historie saní se koná v úterý 5. března od 17 hodin v Erbovním sálu Krkonošského muzea v Jilemnici, kde aktuálně probíhá až do 17. března výstava nazavná Ejhle saně, hurá na ně. Vstupné je dobrovolné. Článek o výstavě

Revize katastru nemovitostí na Bukovině i Malém Rohozci

Katastrální úřad pro Liberecký kraj, územní pracoviště Semily, bude realizovat revizi katastru nemovitostí na Bukovině a v Malém Rohozci. Revize bude zahájena 1. března 2024 a bude probíhat zhruba do konce roku 2025. Během revize katastru nemovitostí budou zaměstnanci katastrálního úřadu revidovat soulad údajů katastru se skutečným stavem v terénu. Účast vlastníků a jiných oprávněných není při revizi katastru nezbytná. V případě zjištěného nesouladu mezi stavem evidovaným v katastru a stavem v terénu budou vlastníci zváni k jeho projednání se zástupcem katastrálního úřadu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hospoda cup 2024 ovládl tým Inter Liberec
Hasiči získali nově záchrannou seskokovou matraci
Hudební pocta Petru Hapkovi zazní i v Semilech
Březen – měsíc čtenářů 2024 v krajské knihovně
Hlasovat v soutěži Kniha roku pro Cenu čtenářů lze do 31. března

Nejčtenější články

02.03.: S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
02.03.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 1. až 3. března
04.03.: Hudební pocta Petru Hapkovi zazní i v Semilech

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT