Krkonošáci se v dunách neztratí

11.07.2023 15:15:48 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: SPORT | Obce: Krkonoše

Krkonošáci se v dunách neztratí

V litevském letovisku Palanga se konal ve dnech 25. až 29. června už 29. ročník mezinárodních závodů v orientačním běhu lesníků EFOL 2023. Mezi více než 300 běžci, kteří jsou rovněž lesníky, majiteli lesa a jejich rodinnými příslušníky startovala i skupina 22 Čechů s šesticí zaměstnanců nebo spolupracovníků Správy Krkonošského národního parku. Ve svých kategoriích dominovala Eva Müllerová ze Správy KRNAP, která vyhrála s převahou úvodní sprint žen od 21 let.

Součástí akce byla i návštěva národního parku Kurská kosa, jehož příroda lidem přináší podobné problémy, jako Krkonoše.

Ve velmi obtížném terénu lesů v písečných dunách na břehu Baltického moře kolem letoviska Palangy koncem června odstartoval již 29. ročník mezinárodních závodů v orientačním běhu lesníků, majitelů a správců lesů a jejich rodinných příslušníků - EFOL 2023. Stejně jako vloni se závodů zúčastnila skupina z České republiky, mezi nimi i z Krkonoš. Nejúspěšnější z české výpravy byla lektorka ekovýchovy Správy KRNAP Eva Müllerová, která s přehledem vyhrála úvodní sprint v prestižní kategorii žen od 21 let, a stala se tak šampionkou celé akce.

V rozlehlých borových lesích pokrývajících písečné pobřežní duny se prosadil i Jiří Cupák, který doběhl ve tříčlenných štafetách mužů se součtem věku do 135 let na bronzovém umístění, Jana Termerová v obdobné štafetové kategorii žen do 135 let v součtu rovněž třetí. Jindřich Skalka pak na druhé pozici štafet nejmladších mužů. „V Krkonoších nemáme nic takového, jako jsou zdejší lesy - největší kopec, který tady mají, je hromada písku 10 metrů vysoká, ale borůvčí a rojovník je tady někde až do pasu. Běhat v tom je stejné, jako ve stohu slámy," uvedl další soutěžící Michal Skalka.

EFOL nejsou jen sportovní klání, ale také setkání lidí, kteří mají vztah k lesům a přírodě vůbec. Proto vedla jedna z exkurzí do národního parku Kurská kosa (litevsky Kuršių nerijos nacionalinis parkas). Je to zbytek téměř 100 km dlouhé morény nahrnuté ledovcem, který kdysi výrazně ovlivnil i přírodu Krkonoš vzdálených 650 km vzdušnou čarou. Na zbytcích morény se nyní usazuje písek a tvoří mohutné hromady (duny), které jsou největšími pohybujícími se dunami v Evropě.

Účastník akce Michal Skalka zdejší přírodu komentoval slovy: „I když je tady teplo jako v Čechách, žít se tady prakticky nedá. Písek se totiž chová podobně jako sníh, pořád se pohybuje, zasypává domy a neroste v něm nic, co by se dalo pěstovat a jíst." Další účastník Jiří Cupák vidí spojitost s Krkonošemi i v tom, že jantar, která se těžil v Kurském zálivu už před mnoha lety, se dovážel na jih do Evropy po tzv. jantarových stezkách. Jedna z nich vedla i kolem Luční boudy na hřebenech Krkonoš, o čemž se lze snadno přesvědčit na mapách, které uvádějí žlutě značenou turistickou trasu s názvem Jantarová cesta.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jaro v Českém ráji: romantika u řeky i pískovcoví svatí
Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok
Tradiční muzejní prvomájová lomnická výstava v podání Jana Dingy
Do lomnického klubu opět zavítá Znouzectnost
Jak probíhal Speed Marathon 2024 v Libereckém kraji

Nejčtenější články

29.04.: Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
29.04.: Den otevřených dveří pořádají na stanicích HZS Libereckého kraje
30.04.: Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT