Liberecký kraj bojuje o ministerské dotace na nové vlaky

17.11.2016 15:16:12 | Autor: Markéta Dědková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Liberecký kraj bojuje o ministerské dotace na nové vlaky

Liberecký kraj usiluje o další zlepšení železniční dopravy. Od prosince 2019 chce nasadit moderní nízkopodlažní soupravy také na rychlíky a osobní vlaky, kde dosud jezdí motorové vozy z poloviny 90. let 20. století. Konkrétně se jedná o spojení z Liberce směrem na Turnov, Semily, Pardubice a také přes Českou Lípu do Děčína, respektive Ústí nad Labem. Vlaky chce pořídit z ministerského programu, který má ale změněná pravidla a kraji hrozí, že na dotaci nedosáhne. Uplatil proto řadu zásadních připomínek.

„Nasazení moderních vlaků a pravidelný jízdní řád na Frýdlantsku, Tanvaldsku a Hrádecku se odrazilo pozitivně. V některých případech se počet cestujících zvýšil o téměř polovinu v porovnání s původním stavem. Navíc tratě na základě našeho vyjednání procházejí postupnými opravami. Další nově vyrobená vozidla chceme získat s využitím evropských prostředků z ministerského Operačního programu doprava 2014 - 2020," vysvětlil záměry Libereckého kraje hejtman Martin Půta.

Právě dostupnost dotací na železniční vozidla nejen pro Liberecký kraj může být aktuálně ohrožena. Ministerstvo poslalo krajům k připomínkám návrh materiálu pro vládu, který poskytnutí evropských dotací na nákup vlaků dále zpřesňuje. „V materiálu jsou ale měněny dříve avizované programové podmínky, které všechny vlakové linky našeho regionu z dotací prakticky vylučují," řekl hejtman. Vládní materiál mimo jiné nově navrhuje dotace pro vozidla v elektrické trakci, pořízená do majetku státu a provozovaná na modernizované infrastruktuře. „Bohužel u nás zatím ministerstvo dopravy žádnou trať neelektrizovalo a ani to v blízkém čase neplánuje," dodává hejtman. „K ministerskému materiálu máme proto zásadní připomínky, které jsme včera odeslali na ministerstvo, o celé věci budeme dále jednat," doplnil hejtman.

Současná situace uvádí Liberecký kraj do obtížné situace. V roce 2019 končí některým krajům i ministerstvu smlouvy se stávajícími dopravci. Nové kontrakty na provoz vlaků plánuje Liberecký kraj uzavírat převážně na základě otevřeného zadávacího řízení už v příštím roce. „V zadávací dokumentaci musíme stanovit přesné podmínky pro uchazeče, včetně způsobu pořízení vozidel a jejich financování. To, že ministerský Operační program doprava 2014 - 2020 pro dotace na vozidla nemá dosud schváleny a zveřejněny své programové dokumenty, naší situaci komplikuje," komentoval situaci Pavel Blažek, jednatel krajské společnosti KORID LK, spol. s r. o., která má přípravu nových smluv s dopravci na starosti.

„Vzhledem k nutnosti uzavřít nové dopravní smlouvy k prosinci 2019 a s ohledem na procesy zadávání veřejných zakázek pro výběr dodavatelů dopravních služeb i vozidel, a s ohledem na výrobní kapacity výrobců není časový průběh dotačního programu na vozidla rozhodně optimální," dodal Blažek.

Liberecký kraj dlouhodobě řeší, aby stát zlepšil železniční infrastrukturu na úroveň evropského standardu. Za situaci je odpovědné právě Ministerstvo dopravy ČR, které přesto špatný stav tratí používá jako argument, proč neobjednává mezi Libercem a Prahou žádné dálkové spojení rychlíky nebo expresy. V posledních letech stát investuje do železnic kolem 40 miliard Kč ročně, přitom pro Liberecký kraj je pro příští roky v přípravě jediná významnější akce. Tou je rekonstrukce trati Česká Lípa - Liberec.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberecký kraj důrazně žádá o místo na mapě kvalitních železnic
Letní vlaky budou jezdit znovu, připravují i nové spojení do Českého ráje
Co nového v jízdním řádu čeká cestující od 12. června?
Liberecký kraj aktualizoval plán dopravní obslužnosti do roku 2018
K jakým změnám v jízdním řádu dochází od 13. prosince?

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT