Liberecký kraj bojuje o ministerské dotace na nové vlaky

17.11.2016 15:16:12 | Autor: Markéta Dědková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Liberecký kraj bojuje o ministerské dotace na nové vlaky

Liberecký kraj usiluje o další zlepšení železniční dopravy. Od prosince 2019 chce nasadit moderní nízkopodlažní soupravy také na rychlíky a osobní vlaky, kde dosud jezdí motorové vozy z poloviny 90. let 20. století. Konkrétně se jedná o spojení z Liberce směrem na Turnov, Semily, Pardubice a také přes Českou Lípu do Děčína, respektive Ústí nad Labem. Vlaky chce pořídit z ministerského programu, který má ale změněná pravidla a kraji hrozí, že na dotaci nedosáhne. Uplatil proto řadu zásadních připomínek.

„Nasazení moderních vlaků a pravidelný jízdní řád na Frýdlantsku, Tanvaldsku a Hrádecku se odrazilo pozitivně. V některých případech se počet cestujících zvýšil o téměř polovinu v porovnání s původním stavem. Navíc tratě na základě našeho vyjednání procházejí postupnými opravami. Další nově vyrobená vozidla chceme získat s využitím evropských prostředků z ministerského Operačního programu doprava 2014 - 2020," vysvětlil záměry Libereckého kraje hejtman Martin Půta.

Právě dostupnost dotací na železniční vozidla nejen pro Liberecký kraj může být aktuálně ohrožena. Ministerstvo poslalo krajům k připomínkám návrh materiálu pro vládu, který poskytnutí evropských dotací na nákup vlaků dále zpřesňuje. „V materiálu jsou ale měněny dříve avizované programové podmínky, které všechny vlakové linky našeho regionu z dotací prakticky vylučují," řekl hejtman. Vládní materiál mimo jiné nově navrhuje dotace pro vozidla v elektrické trakci, pořízená do majetku státu a provozovaná na modernizované infrastruktuře. „Bohužel u nás zatím ministerstvo dopravy žádnou trať neelektrizovalo a ani to v blízkém čase neplánuje," dodává hejtman. „K ministerskému materiálu máme proto zásadní připomínky, které jsme včera odeslali na ministerstvo, o celé věci budeme dále jednat," doplnil hejtman.

Současná situace uvádí Liberecký kraj do obtížné situace. V roce 2019 končí některým krajům i ministerstvu smlouvy se stávajícími dopravci. Nové kontrakty na provoz vlaků plánuje Liberecký kraj uzavírat převážně na základě otevřeného zadávacího řízení už v příštím roce. „V zadávací dokumentaci musíme stanovit přesné podmínky pro uchazeče, včetně způsobu pořízení vozidel a jejich financování. To, že ministerský Operační program doprava 2014 - 2020 pro dotace na vozidla nemá dosud schváleny a zveřejněny své programové dokumenty, naší situaci komplikuje," komentoval situaci Pavel Blažek, jednatel krajské společnosti KORID LK, spol. s r. o., která má přípravu nových smluv s dopravci na starosti.

„Vzhledem k nutnosti uzavřít nové dopravní smlouvy k prosinci 2019 a s ohledem na procesy zadávání veřejných zakázek pro výběr dodavatelů dopravních služeb i vozidel, a s ohledem na výrobní kapacity výrobců není časový průběh dotačního programu na vozidla rozhodně optimální," dodal Blažek.

Liberecký kraj dlouhodobě řeší, aby stát zlepšil železniční infrastrukturu na úroveň evropského standardu. Za situaci je odpovědné právě Ministerstvo dopravy ČR, které přesto špatný stav tratí používá jako argument, proč neobjednává mezi Libercem a Prahou žádné dálkové spojení rychlíky nebo expresy. V posledních letech stát investuje do železnic kolem 40 miliard Kč ročně, přitom pro Liberecký kraj je pro příští roky v přípravě jediná významnější akce. Tou je rekonstrukce trati Česká Lípa - Liberec.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberecký kraj důrazně žádá o místo na mapě kvalitních železnic
Letní vlaky budou jezdit znovu, připravují i nové spojení do Českého ráje
Co nového v jízdním řádu čeká cestující od 12. června?
Liberecký kraj aktualizoval plán dopravní obslužnosti do roku 2018
K jakým změnám v jízdním řádu dochází od 13. prosince?

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Benecko Freeride 2022
Skleněná šatna představí v Železném Brodě modely i šperky z přehlídek
Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Do lomnického Aionu přijede Honza Křížek

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
26.06.: Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
26.06.: Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT