Města a obce mohou žádat o grant na osvětlení přechodů do 31. března
23.03.2020 16:17:14 | Autor: Ota Schnepp | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří
Bezpečně přes silnici po nasvíceném přechodu; tak by se dal stručně do šesti slov shrnout smysl grantového projektu Nadace ČEZ s názvem Oranžový přechod. V severních Čechách, jak v Ústeckém, tak i Libereckém kraji se jich už nachází třicet. Na jejich realizaci bylo zapotřebí bezmála 3,4 milionu korun. Letošní zájemci z řad samospráv v obou krajích pak mají možnost ucházet se o grant do konce měsíce března.
Nadace ČEZ osvětluje pod dohledem odborníků z řad krajských zástupců BESIP a na základě znalostí a doporučení místních samospráv přechody pro chodce od roku 2013. Od počátku se setkává s velkým zájmem měst, obcí i široké veřejnosti napříč republikou. „V duchu základního bezpečnostního hesla na silnicích - Vidět a být viděn - podporujeme města a obce v budování osvětlených přechodů v místech, kde se pohybuje hodně lidí a hlavně děti. Jako příklad z Ústeckého kraje lze třeba uvést města Kadaň a Teplice, za Liberecký pak Jablonec nad Nisou a Českou Lípu," říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.
Od roku 2013, kdy Nadace ČEZ poprvé vyhlásila grant Oranžový přechod, bylo v celé České republice podpořeno 151 projektů za 22,7 milionu korun. Počet projektů ovšem neodpovídá počtu Oranžových přechodů, neboť v některých městech či obcích se jich podařilo v rámci jednoho projektu vybudovat dva i více, jako právě například v Kadani na Chomutovsku či Postoloprtech na Lounsku. Některá města také úspěšně žádají o grant s odstupem let opakovaně. Opět se mezi ně řadí Kadaň, ale i Teplice nebo Louny.
Cesta k osvětlení přechodů pomocí Nadace ČEZ začala na jaře 2013, kdy dopravní policie a BESIP vytipovaly 70 nejnebezpečnějších přechodů v celé ČR. Veřejnost pak měla možnost rozhodnout svými hlasy, které z nominovaných přechodů dostanou prostřednictvím nadace finanční prostředky na realizaci osvětlení. Do hlasování se tehdy zapojilo přes 100 tisíc lidí a osvětleno bylo 35 přechodů.
„Tento nebývalý ohlas nás jen utvrdil v tom, že první grantové řízení Oranžový přechod mělo smysl a že ho bude mít i do budoucna. V současné době ovšem již případně s odborníky z řad dopravní policie a BESIP vše konzultují přímo jednotlivé samosprávy a samy si tak určují nejnebezpečnější místa pro přecházení komunikací ve svých městech či obcích. Jak současný počet podpořených projektů dokazuje, nebezpečných a nedostatečně osvětlených přechodů je bohužel v České republice stále hodně. Jsme proto rádi, že můžeme pomoci s jejich nasvícením," dodává Michaela Ziková.
Grantové řízení Oranžový přechod Nadace ČEZ je zaměřeno na podporu zvyšování bezpečnosti formou instalace osvětlení přechodů pro chodce. Nadační příspěvek je určen na instalaci osvětlení dosud neosvětlených nebezpečných přechodů v intravilánu i extravilánu. Příjemcem nadačního příspěvku mohou být pouze obce, města, nebo městské části hlavního města Prahy. Výše nadačního příspěvku činí 120 000 korun. O grant se mohou žadatelé ucházet až do 31. března.
Související články
Nadace ČEZ již po deváté vyhlásila grant Stromy, nyní pro jarní výsadbu
Ve Vrchlabí sníží roční náklady na energie o milion korun
Energetici opět vyjádřili podporu lidem s autismem
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Kde uspořádat konference, kongresy a firemní akce? Nový krajský web poradí
Nový web spustilo oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje. Zaměřuje se na propagaci takzvaného MICE segmentu. Chce přilákat firmy, které plánují pořádání schůzek nebo konferencí a přesvědčit je, že Liberecký kraj je ideálním místem pro tento typ akcí. Mezinárodně používanou zkratku MICE tvoří čtyři počáteční písmena anglických slov meetings (setkání, schůze), incentives (motivační pobyty), conventions/conferences (kongresy/konference) a exhibitions/events (výstavy/akce). Jedná se tedy o druh cestovního ruchu určeného pro setkávání skupin osob, jakými jsou zejména profesní, školní, akademické či různé obchodní organizace. Webové stránky MICE LK obsahují i katalog zařízení v kraji, která jsou zároveň partnery kraje či turistických destinací. Návštěvníci webu mohou jednotlivé objekty vyhledávat podle počtu zúčastněných, či dle typu zařízení - ať už v tradičních či netradičních prostorách.
Hejtman vyhlásil stav nebezpečí pro obec s rozšířenou působností Frýdlant
Počínaje 17. hodinou dne 15. září 2024 z důvodu krizové situace - rozsáhlé povodně ohrožující životy, zdraví, majetek a životní prostředí vyhlašuje hejtman Libereckého kraje stav nebezpečí pro obec s rozšířenou působností (ORP) Frýdlant. To platí do odvolání. „Nyní nemáme k dispozici zřetelnou predikci počasí, která by znamenala pokles toků do dnešních večerních hodin. Hlavním důvodem vyhlášení stavu nebezpečí je možnost evakuovat občany z těch nejohroženějších míst," uvedl hejtman Martin Půta. „V 18.00 bude svolán krajský krizový štáb."
Nejnovější články
Krajské družstvo bodovalo na letní mládežnické olympiádě
V Rokytnici nad Jizerou skončilo auto na střeše
Na Jizeře v Turnově se situace vrátila do normálu
Správa KRNAP pracuje na likvidaci následků větru a deště
Cykloboxy v Turnově u veřejnosti bodují, zájem je veliký
Nejčtenější články
16.09.: Jizera v Turnově kulminovala v neděli večer
15.09.: Shrnutí po jednání krajské povodňové komise 15. září
16.09.: Krajští hasiči mají za sebou perný víkend. Vyjížděli bezmála 1100krát
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb byxx VisionWorks |
RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.