Nadace ČEZ již po deváté vyhlásila grant Stromy, nyní pro jarní výsadbu
08.02.2020 10:37:12 | Autor: Ota Schnepp | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří
Několik zásadních novinek má grant Stromy, který díky Nadaci ČEZ umožňuje realizovat výsadbu nové nebo obnovu již dožívající zeleně ve městech, obcích i jejich okolí. Tou nejvýznamnější je, že se grant otevírá všem právnickým subjektům, takže o něj mohou žádat i obecně prospěšné spolky a sdružení.
Proto je i prodloužena povinnost souhlasu majitele s výsadbou na jeho pozemku z pěti na deset let a na stejnou dobu je nově stanovena i udržitelnost nové zeleně. Podmínka, že se žadatel bude o stromy starat po dobu pěti let, zůstává. Ti, co chtějí sázet už na jaře, mohou přitom o grant zažádat do 28. února. Maximální výše nadačního příspěvku je 150 000 korun.
„Grantové řízení Stromy je zaměřeno na zlepšování životního prostředí pomocí podpory liniové výsadby stromů. Obce vysazují nové nebo obnovují původní aleje, stromořadí, protiprachové a protihlučné stěny či větrolamy. Často se na vysazování stromů podílejí sami obyvatelé, někdy jsou to celé rodiny, které se stávají patrony stromů a starají se o ně i během jejich dalšího růstu. Jsme si proto dobře vědomi, že hlavně v obcích je výsadba nové zeleně věcí veřejnou a dále se pak o ni místní, zvláště děti z mateřinek a základních škol, vzorně starají. Díky nově upraveným pravidlům grantového řízení se ovšem veřejnost může v rámci spolků do sázení zapojit ještě více. Nyní tak již mohou o grant například zažádat dobrovolní hasiči, tělovýchovné jednoty, školy, různá obecní sdružení a další," řekla Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.
Nadace ČEZ poprvé vyhlásila grant stromy v roce 2011. Během uplynulých let tak na různých místech v České republice zapustilo kořeny kolem 95 tisíc stromů a keřů. Převážně jde o lípy, javory a habry, různé druhy jehličnanů a ovocných stromů či rozmanité okrasné keře. Někde byly ozdraveny původní aleje u silnic a polních cest, jinde byla obnovena, případně zcela nově vznikla, liniová, sadová či parková výsadba.
Kromě okrasného účelu pak na mnoha místech slouží vzrostlé listnáče a jehličnany například i jako protiprašná nebo protihluková bariéra, případně větrolam. Jsou přirozeným úkrytem a zdrojem potravy pro drobné živočichy. Šikovně umístěná zeleň také snižuje negativní důsledky urbanizovaného prostředí, je schopná zvyšovat vlhkost vzduchu a tlumit výkyvy teploty. Funguje jako významný producent kyslíku, částečně vzduch zbavuje škodlivých plynů a pachů. Proto je oproti minulým létům další výraznou změnou také to, že se žadatelé nemusí striktně držet právě liniové výsadby. Mohou tak sázet nebo dosazovat zeleň například v parcích, veřejně přístupných zahradách či prostranstvích a podobně.
V Ústeckém kraji bylo od roku 2011 vysazeno bezmála 22 800 stromů či okrasných keřů, v Libereckém pak zhruba 1 000. Jeden strom přitom za celý svůj život spotřebuje jednu tunu CO2. V rámci celých severních Čech tak proběhla díky grantu Stromy Nadace ČEZ a v režii měst či obcí výsadba nové zeleně již na 96 místech, přičemž někteří žadatelé využili možnosti, že o podporu lze víceméně pravidelně zažádat jednou ročně. Rekordmanem je královské město Kadaň na Chomutovsku, které již uspělo se sedmi žádostmi o grant. Žádosti o letošní jarní grant přijímá Nadace ČEZ do 28. února, včetně. Pokud ale někde uvažují až s podzimní výsadbou, musí si se žádostí počkat až na červen, kdy bude vyhlášeno druhé kolo grantového řízení Stromy právě pro podzimní výsadbu," uzavřela Michaela Ziková.
Od roku 2011 až do současnosti podpořila Nadace ČEZ v rámci grantu Stromy 454 projekty za bezmála 52 miliony korun. Jen v roce 2019 tak zapustilo kořeny do země 51 nových alejí a stromořadí s finanční podporou nadace v hodnotě 5,5 milionů korun.
Související články
Ve Vrchlabí sníží roční náklady na energie o milion korun
Před 35 lety zahrozil Česku blackout. Přispěly k tomu extrémní mrazy
Energetici opět vyjádřili podporu lidem s autismem
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Unikátní písmo ke stu letům od narození Karla Hubáčka
Písmo inspirované stavebními prvky a ikonickými stavbami světoznámého architekta Karla Hubáčka přináší do grafického světa eleganci, inovaci a nadčasovost, které jsou pro Hubáčkovu tvorbu charakteristické. Toto jedinečné písmo vzdává hold Karlu Hubáčkovi, jednomu z nejvýznamnějších českých architektů 20. století. Projekt byl vytvořen na počest sta let výročí od narození Hubáčka. „Tento projekt písma Karla Hubáčka je poctou jeho výjimečných děl, ale také symbolem propojení historie s budoucností. Věřím, že bude sloužit jako zdroj inspirace a podpoří šíření odkazu tohoto významného architekta," uvedl hejtman Martin Půta.
Slavnosti města Desná se budou konat u Městského úřadu
V sobotu 14. září se budou konat tradiční Slavnosti města Desná. Z důvodu rekonstrukce střechy na Riedelově vile jsou přesunuty do areálu Městského úřadu. Bohatý hudební program bude doprovázet stánkový prodej s řemeslnými výrobky a výborným občerstvením. Více podrobností
Nejnovější články
Kultura v Železném Brodě v září
Evropský týden mobility pořádají v Turnově také letos
Akce Kulturního centra Golf Semily v září
Kuřačky a spasitelky je zajímavá hra v podání jilemnických ochotníků
Nezaměstnanost v kraji v srpnu vzrostla, počet mladistvých se ale snížil
Nejčtenější články
08.09.: Přehled fotbalových výsledků pátého podzimního kola
07.09.: Na koloběžce havaroval v Železném Brodě pod vlivem alkoholu
07.09.: Podrobnosti o výsledcích měření ovzduší v Turnově
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks |
RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.