Město Turnov pokračuje ve snaze o vznik vlastního okresu

25.03.2018 15:29:00 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Město Turnov pokračuje ve snaze o vznik vlastního okresu

Vláda Andreje Babiše v demisi projednala na přelomu února a března materiál o změnách územního členění státu. Záměr vláda schválila a pověřila ministra vnitra v demisi připravit nový zákon a úpravit další normy. Materiál počítá s vyřešením anomálních situací v České republice, které vznikly nedokončením reformy státní správy. Řešením je podle ministerstva i vlády, aby všechny obce ORP spadaly pod jeden okres.

Pro Turnov to konkrétně znamená, že podle přijatého materiálu by celé ORP Turnov mělo spadat pod okres Liberec. Jedinou výjimku tvoří Frýdštejn, který bude dle svého rozhodnutí i rozhodnutí jabloneckého magistrátu spadat pod okres Jablonec nad Nisou.

Současná spádovost členění státní správy je pro většinu občanů nepřehledná a v dlouhodobém problému se neorientuje ani nově sestavená vláda v demisi. Město Turnov i dále bojuje za prosazení okresu Turnov nebo alespoň za variantu, která bude ke spokojenosti obyvatel Turnova a okolních obcí.

Starosta města Turnova Tomáš Hocke se společně se zastupiteli Libereckého kraje a dalšími starosty měst a obcí účastnil jednání výjezdního zasedání Vlády České republiky Andreje Babiše v demisi v Libereckém kraji, které se uskutečnilo v úterý 13. března. Po zasedání vlády proběhlo také krátké jednání přímo na téma správního členění státu, kde s místní problematikou seznámili ministra vnitra v demisi Lubomíra Metnara. Jednání se účastnil starosta Turnova Tomáš Hocke, starostka Semil Lena Mlejnková, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, ředitel Krajského úřadu René Havlík, vedoucí správního odboru krajského úřadu Jiří Němec a vedoucí krizového řízení Libereckého kraje Rudolf Broulík.

Město Turnov i nadále trvá na variantě zřízení nového okresu, které podpořila většina obcí ORP svým usnesením. Starostka Semil přišla s variantou, kdy by ORP Turnov bylo celé přičleněno k okresu Semily a v Turnově by vznikla detašovaná okresní pracoviště. „Této variantě se v zásadě nebráníme, ale bylo by nutné legislativně ošetřit tato detašovaná pracoviště, aby s postupem času nezanikla a situace se neopakovala," vysvětlil starosta Hocke. Stanovisko Libereckého kraje je v zásadě proti spojení ORP Turnova s okresem Liberec z důvodu nevyváženosti celého kraje. Ministr Metnar slíbil prověření názoru jednotlivých obcí i ekonomické náročnosti všech variant.

Na jednání s ministrem vnitra Město Turnov navázalo dalším setkáním na téma okres Turnov hned ve středu 14. března. Jednání proběhlo v Praze s předsedou Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny České republiky a zároveň předsedou Pirátské strany Ivanem Bartošem. Za Turnov se jednání účastnil starosta Tomáš Hocke, tajemním úřadu Miroslav Šmiraus a členka pirátské strany z Turnova Daniela Weissová. I pan Bartoš byl informován o specifické situaci členění turnovského ORP včetně osvětlení historických souvislostí vzniku této situace.

Výsledkem jednání bylo rozdělení úkolů, kdy pro konečné rozhodnutí bude zásadní zájem jednotlivých obcí ORP Turnov o okresu nebo dalších variantních řešení. Dále dojde k jasnému vyčíslení finanční náročnosti vzniku nového okresu. „Prozatím se nad touto skutečností nikdo nepozastavoval. Není žádné adekvátní srovnání, protože naposledy vznikl okres Jeseník a náklady na jeho zřízení se nakonec vyšplhaly na 3 miliardy korun. Taková finanční náročnost v Turnově nepadá v úvahu. Je ale nutné zjistit, kolik státních úředníků má turnovský region na starosti," dodal starosta.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Co také může způsobit spadlá bageta
Názory a komentáře osobností k možným změnám okresů
Stát chce zlepšit dostupnost úřadů, možná ale vše ještě zhorší
V Turnově proběhla diskuze o vzniku samostatného okresu
Turnov chce bojovat za svůj okres

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dlouholetý tiskový mluvčí horské služby Zeman odchází

Po téměř třinácti letech služby odchází z pozice tiskového mluvčího Horské služby ČR Radek Zeman, nahrazen bude profesionálním horským záchranářem. Rozhodnutí vedení HS o změnách na této pozici je důsledkem částečné reorganizace, kterou Horská služba ČR o.p.s. nyní prochází. „Chceme se přiblížit způsobu práce jiných složek Integrovaného záchranného systému. Například Zdravotnická záchranná služba má tiskové mluvčí řešené formou částečného úvazku při práci záchranáře. Stejným směrem půjdeme nyní i my," komentoval situaci René Mašín, náčelník Horské služby ČR. Dodal, že jméno a kontakty na nového mluvčího budou známy nejpozději 1. prosince. Radek Zeman (1963) působí v Horské službě od 1. února roku 2010 a postupně nastavil dnes používané způsoby mediální komunikace HS. V médiích působil od roku 1990, podílel se na denním zpravodajství i publicistice v tištených titulech i v televizních stanicích. Od roku 2001 pracoval jako konzultant v renomovaných PR agenturách.

Hlava v pohodě na semináři v Turnově

Duševní zdraví dospívajících je hlavním tématem nového projektu Vzdělávacího centra Turnov, o. p. s., který nese název Hlava v pohodě. Seminář Duševní obtíže a duševní nemoci dospívajících se koná ve středu 12. října 2022 od 15 do 18 hodin v budově OA, HŠ a SOŠ Turnov ve Zborovské ulici. Zaměřen je na pedagogické pracovníky, kteří pracují s žáky ve věku 11-16 let, vítáni jsou ovšem také rodiče a vůbec všichni, kdo se o problematiku zajímají. Přihlášky a případné dotazy zasílejte do 6. října na adresu tomanova@vctu.cz.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krkonošské muzeum v Jilemnici získalo Bludičku
Zpátky do života v železnobrodské galerii
V rámci Libštátského pozdního léta vystoupí Gentlemen Singers
I.A třída: Nebodovaly Bělá ani Semily. Košťálov nehrál
Krajský přebor: Sedmihorky vyhrály gólem v závěru ve Stráži

Nejčtenější články

05.10.: V Roprachticích otevřeli stezku nazvanou Vlček, který nekouše
03.10.: FOTO: Jezdci vzpomínali na Šestidenní v roce 1972 v Krkonoších
03.10.: Turnov je nakonec rád za bod z utkání s Dobrovicí

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT