Nakažených v Libereckém kraji 129 lidí, do obcí se rozvážejí nanofiltry

02.04.2020 15:51:03 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Nakažených v Libereckém kraji 129 lidí, do obcí se rozvážejí nanofiltry

V Libereckém kraji evidujeme už 129 případů onemocnění Covid-19 způsobeného novým koronavirem. Oproti poslednímu středečnímu údaji se jedná o nárůst 16 osob. Odběrová místa fungují v Liberci, Jablonci, České Lípě a Jilemnici.

Konkrétně okresy: Okres Liberec 52 (+4), okres Jablonec nad Nisou 53 (+10), okres Česká Lípa 4 a okres Semily 20 (+2) osob. Dva zatím uzdravení jsou z okresu Jablonec nad Nisou. Celkem bylo provedeno 1 514 testů. Stav je ke dni 2. 4. 2020, 11:45.

V České republice je celkem 3 604 osob s prokázanou nákazou, 61 vyléčených osob a 40 obětí. Ve vážném stavu v nemocnici je 70 lidí. Celkem provedeno 60 990 testů. Údaje jsou z 2. 4. 8:30. Informace k lokalitám na http://mapaviru.cz.

Deset na Smržovce, šestý případ v Turnově a druhý v Tanvaldě

Ve středu bylo konkrétně ve Smržovce zjištěno deset výskytů nákazy koronavirem Covid - 19. „Jedná se o osoby, které byly v kontaktu s dříve detekovanými případy. Je dobré, že se zatím nevyskytl další případ, který by nesouvisel s již podchycenou skupinou osob," uvedl již ve středu starosta Smržovky Marek Hotovec. 

Ve středu odpoledne 1. dubna byl starosta Tomáš Hocke informován o šestém případu onemocnění koronavirem v Turnově. „Zatím víme, že šestým případem je nakažená žena ročník 1963," sdělil starosta Turnova Tomáš Hocke. A doplnil, že ostatní informace a kontakty jsou zatím v šetření.

V Tanvaldě byl 31. března potvrzen druhý případ nákazy koronavirem Covid-19. „Jedná se o návaznost na první, včera detekovaný případ. Byl zjištěn trasováním. Takto lze včas vysledovat i potencionální přenašeče nákazy a odeslat je do karantény. Počet provedených testů stále stoupá a s tím stoupá i pravděpodobnost odhalení nákazy, což je pozitivní zpráva. Není potřeba propadat panice, ale je nutné dodržovat nařízená a další doporučená opatření," uvedly městské stránky.

Parkoviště pod Valdštejnem a na dalších turistických místech uzavřeno Z krizového štábu kraje

 

Ve čtvrtek 2. dubna zasedal opět krizový štáb Libereckého kraje, což bylo přesně tři týdny od jeho prvního zasedání. Jednal o opatřeních zamezení vstupu do turistických lokalit a případné rozmístění policejních hlídek, zahájení takzvané chytré karantény v Libereckém kraji (6/4) nebo rozmístění mobilních lůžek v těch domovech důchodců, kde to situace bude vyžadovat. O dalších opatřeních a odběrových místech na testy.

Na následné tiskové konferenci bylo zopakováno, že odběrová místa jsou čtyři - Liberec (stan za závorou krajské nemocnice, 7 - 19 hodin), Jablonci nad Nisou (vchod do nemocnice na oddělení ORL a ortopedie, 8 - 15 hodin), Jilemnici (stan vedle hospodářské budovy, 9 - 11 hodin) a České Lípě (stan za okresní hygienickou stanicí, 9 - 11 hodin). Na všechna místa se dostanete až po indikaci obvodním lékařem nebo hygienou! Není tedy možný vstup samoplátců bez doporučení!

V Turnově přes avízo kraje nakonec odběrové místo zřízeno nebude, ale pouze zde budou testování zde hospitalizovaní pacienti a zaměstnanci. Od čtvrtka 2. dubna byl proto upraven vstup do turnovské nemocnice, podrobněji v článku zde.


Liberecký kraj rozváží do obcí nanofiltry

Krajský úřad již do měst a obcí rozváží nanofiltry, vyrobené v posledních dnech. Tyto ochranné prostředky jsou určené pouze pro osoby z kritické infrastruktury obce. Počet takto distribuovaných nanofiltrů je vždy stanoven tak, aby vystačil na následujících deset dnů.

„Liberecký kraj poskytuje všechny nanofiltry městům a obcím v našem kraji zdarma. Nevyžadujeme ani zpětnou informaci, jak bylo s těmito ochrannými pomůckami naloženo. Vedení jednotlivých samospráv má naši plnou důvěru a věříme, že ví, kdo je nyní v bezprostředním ohrožení při výkonu svého povolání a kdo si prozatím vystačí s bavlněnou rouškou bez filtru. Ještě jednou díky všem starostkám a starostům v našem kraji za skvělou práci ve věci řešení nutných kroků k zamezení šíření koronaviru. A díky také moc HZS Libereckého kraje, která nanofiltry rozváží po celém našem kraji!," uvedl hejtman Martin Půta na svém profilu na sociální síti.

Ve čtvrtek dopoledne předali zástupci fotbalistů FC Slovan Liberec a Nadace Preciosa kraji šek v celkové hodnotě 1 200 tisíc korun, který Krajská nemocnice Liberec použije na nákup dvou nových plicních ventilátorů a dvou přístrojů na podporu dýchacích cest.

Na transparentním účtu Libereckého kraje nazvaném Veřejná sbírka Liberecký kraj sobě! Covid-19 se již sešla částka 426 tisíc. Ty kraj podle slov hejtmana Martina Půty použije právě na doplnění částky na ventilátory - jsou potřeba celkem 2 miliony korun, dále na zajištění výroby nanofiltrů a další ochranné pomůcky.

Vláda schválila prodloužení nouzového stavu do 11. května

Ústřední krizový štáb doporučil české vládě, aby požádala Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Vláda s návrhem na středečním jednání souhlasila a dokonce prodloužila nouzový stav až do 11. května. S prodloužením bude muset ještě souhlasit parlament.

Od 2. dubna mohou mít otevřeno nově i prodejny domácích potřeb, musejí ale také prodávat ochranné pomůcky vhodné v době nákazy koronavirem. Vláda také souhlasila s návrhem ministra vnitra Jana Hamáčka, aby policie mohla ve stavu nouze udělovat blokové pokuty do 10 000 korun za nedodržování opatření jako je například nenošení roušek.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Parkoviště pod Valdštejnem, na Riegrovce a dalších lokalitách uzavřena
Nastaly změny při vstupu do turnovské nemocnice
Nakažených v kraji je už 108, páté odběrové místo bude v Turnově
Liberecký kraj vyhlásil veřejnou sbírku na boj proti koronaviru
Nakažených koronavirem je v Libereckém kraji už 99 osob
Chcete pomáhat s šitím roušek? Šijte s kapsou pro nanofiltry!
Roušky komplikují komunikaci lidem s poruchou sluchu
V Libereckém kraji už je 88 lidí nakažených, v KNL přestali testovat
Nakažených koronavirem je v Libereckém kraji 68, přímo v Turnově pět
V krajských sociálních službách stále nemají dost ochranných pomůcek
Policisté a hasiči z kraje si převzali první dávku ochranných nanofiltrů
Chcete pomáhat? Přihlaste se na krizovém štábu. Spolu to zvládneme
Nakažených v kraji je už padesát, v noci dorazily ochranné prostředky
V Libereckém kraji je už 46 nakažených, nárůst je o 12 osob
Turnov má potvrzený třetí a čtvrtý případ koronaviru
V Libereckém kraji přibylo 12 nakažených, celkem jich je už 34
Druhý potvrzený případ koronaviru v Turnově, devět v okrese Semily
Studenti středních škol nezahálí, šijí roušky a vyrábějí ochranné štíty
Kraj začne vyrábět filtry z nanovláken. Chce je dodávat záchranářům
Liberecký kraj má 18 nakažených, jeden z domova důchodců Český Dub
Policisté předali 500 respirátorů záchrance, v kraji už je 16 nakažených
Hejtman Půta děkuje starostům v Libereckém kraji za úsilí a nasazení
Krajští hasiči dostali stovky roušek od firmy Krasohled Liberec
Respirátory a další ochranné prostředky rozvážejí po Libereckém kraji
Ve stavu nouze pomáhá i Diakonie Českobratrské církve evangelické
Turnovská radnice obdržela 400 kusů ušitých roušek!
Zajištění pomoci osobám starším, osamělým a nemocným v Pojizeří
Firma nabízí zdarma materiál na výrobu dočasných roušek
Jak používat jednorázovou roušku z TU Liberec
ČVUT poskytlo horské službě gel proti koronaviru
Kraj zafinancuje dovoz potravin a léků seniorům a méně pohyblivým
V Libereckém kraji jsou roušky na veřejnosti povinné!
Liberecké Divadlo F. X. Šaldy nehraje, ale zkouší a pomáhá
Spolky v Pojizeří organizují nákupy pro seniory a šijí roušky
Krizový štáb kraje poptává dobrovolníky na pomoc i na šití roušek

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kultura v Železném Brodě v květnu
Odpolední zastavení s neziskovým sektorem v Turnově
Harrachové ve službách Habsburků: Po celé Evropě
Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Den otevřených dveří hasičů v kraji přilákal 2500 fanoušků

Nejčtenější články

19.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
18.05.: Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě
19.05.: Krkonošskému národnímu parku je 61 let, obhájil certifikát FSC

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT