Netradiční houslový koncert a nová výstava v turnovské synagoze

08.08.2022 21:17:21 | Autor: Eliška Gruberová, TPCR | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Netradiční houslový koncert a nová výstava v turnovské synagoze

Synagoga Turnov během léta nabízí řadu lákavých zážitků. Ve středu 3. srpna se v synagoze konal krásný koncert čtyř studentek letních kurzů Jany Kubánkové, Turnovské variace.

Studentky v první části koncertu Turnovské variace na klavír doprovázel Martin Hybler, hudební skladatel, aranžér, dirigent a klavírní improvizátor. Druhou částí koncertu byla jejich vlastní tvorba na téma: Vztah člověka k přírodě a projevy tohoto vztahu. Jsme rádi, že krásný prostor synagogy je pro koncert letních kurzů houslí vyžit již podruhé a věříme, že se z toho stane tradice. Výkony studentek byly diváky oceněny dlouhým potleskem.

Výstava Druhý život svitků Tóry

Na ženské galerii je od 1. srpna nainstalována zajímavá výstava: Druhý život svitků Tóry. Výstava je jakýmsi příběhem o tom, jak přežila většina svitků Tóry shromážděná za války Židovským muzeem v Praze a později prodaná do Londýna. Židovské muzeum od roku 1942 do konce války shromáždilo téměř 1.800 svitků, jejichž majitelé byli deportováni do koncentračních táborů a které sloužily, často mnoho desítek let i staletí, židovským obcím v Čechách a na Moravě.

Po válce byla sice řada židovských náboženských obcí obnovena a svitky Tóry jim byly pro náboženské účely opět poskytnuty, avšak v prvních letech komunistického režimu mnohé židovské obce zase zanikly, a Tóry se tak vrátily do sbírek Židovského muzea v Praze. V roce 1950 bylo Židovské muzeum pod nátlakem komunistů zestátněno.

V roce 1963 bylo rozhodnuto o odprodeji asi 1.500 svitků do Londýna, kde pro ně byla účelově zřízena organizace Memorial Scrolls Trust. Podle stanovených pravidel distribuce u ní mohly židovské náboženské obce žádat o trvalé svěření do péče některého z těchto svitků. A tak dnes můžeme najít české a moravské Tóry po celém světě. Turnovská Tóra se nachází v USA ve státě Kentucky a slouží židovské kongregaci ve městě Lexington. Výstavu na ženské galerii můžete zhlédnout do konce září.

14. srpen 2022 je vyhlášen Dnem židovských památek

Pro návštěvníky jsou připraveny dvě komentované prohlídky zdarma v 10 a ve 14 hodin, ve kterých kromě synagogy navštívíte židovskou čtvrť a hřbitov. V 18 hodin proběhne v synagoze koncert hudebníků Misterios del Amor. Na programu budou sefardské písně, tedy písně Židů žijících ve středověkém Španělsku a mluvících jazykem Ladino. Vstupné činí 150 Kč.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Turnovskou synagogu rozezvučely tóny houslí
Turnovská synagoga neslouží jen jako turistický cíl
Poslední koncert letošní sezony v synagoze a malé ohlédnutí
Hudba rozezněla synagogu v Turnově

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dlouholetý tiskový mluvčí horské služby Zeman odchází

Po téměř třinácti letech služby odchází z pozice tiskového mluvčího Horské služby ČR Radek Zeman, nahrazen bude profesionálním horským záchranářem. Rozhodnutí vedení HS o změnách na této pozici je důsledkem částečné reorganizace, kterou Horská služba ČR o.p.s. nyní prochází. „Chceme se přiblížit způsobu práce jiných složek Integrovaného záchranného systému. Například Zdravotnická záchranná služba má tiskové mluvčí řešené formou částečného úvazku při práci záchranáře. Stejným směrem půjdeme nyní i my," komentoval situaci René Mašín, náčelník Horské služby ČR. Dodal, že jméno a kontakty na nového mluvčího budou známy nejpozději 1. prosince. Radek Zeman (1963) působí v Horské službě od 1. února roku 2010 a postupně nastavil dnes používané způsoby mediální komunikace HS. V médiích působil od roku 1990, podílel se na denním zpravodajství i publicistice v tištených titulech i v televizních stanicích. Od roku 2001 pracoval jako konzultant v renomovaných PR agenturách.

Hlava v pohodě na semináři v Turnově

Duševní zdraví dospívajících je hlavním tématem nového projektu Vzdělávacího centra Turnov, o. p. s., který nese název Hlava v pohodě. Seminář Duševní obtíže a duševní nemoci dospívajících se koná ve středu 12. října 2022 od 15 do 18 hodin v budově OA, HŠ a SOŠ Turnov ve Zborovské ulici. Zaměřen je na pedagogické pracovníky, kteří pracují s žáky ve věku 11-16 let, vítáni jsou ovšem také rodiče a vůbec všichni, kdo se o problematiku zajímají. Přihlášky a případné dotazy zasílejte do 6. října na adresu tomanova@vctu.cz.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krkonošské muzeum v Jilemnici získalo Bludičku
Zpátky do života v železnobrodské galerii
V rámci Libštátského pozdního léta vystoupí Gentlemen Singers
I.A třída: Nebodovaly Bělá ani Semily. Košťálov nehrál
Krajský přebor: Sedmihorky vyhrály gólem v závěru ve Stráži

Nejčtenější články

05.10.: V Roprachticích otevřeli stezku nazvanou Vlček, který nekouše
03.10.: FOTO: Jezdci vzpomínali na Šestidenní v roce 1972 v Krkonoších
03.10.: Turnov je nakonec rád za bod z utkání s Dobrovicí

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Vyrobíme pro şişli escort Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT