Netradiční houslový koncert a nová výstava v turnovské synagoze

08.08.2022 21:17:21 | Autor: Eliška Gruberová, TPCR | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Netradiční houslový koncert a nová výstava v turnovské synagoze

Synagoga Turnov během léta nabízí řadu lákavých zážitků. Ve středu 3. srpna se v synagoze konal krásný koncert čtyř studentek letních kurzů Jany Kubánkové, Turnovské variace.

Studentky v první části koncertu Turnovské variace na klavír doprovázel Martin Hybler, hudební skladatel, aranžér, dirigent a klavírní improvizátor. Druhou částí koncertu byla jejich vlastní tvorba na téma: Vztah člověka k přírodě a projevy tohoto vztahu. Jsme rádi, že krásný prostor synagogy je pro koncert letních kurzů houslí vyžit již podruhé a věříme, že se z toho stane tradice. Výkony studentek byly diváky oceněny dlouhým potleskem.

Výstava Druhý život svitků Tóry

Na ženské galerii je od 1. srpna nainstalována zajímavá výstava: Druhý život svitků Tóry. Výstava je jakýmsi příběhem o tom, jak přežila většina svitků Tóry shromážděná za války Židovským muzeem v Praze a později prodaná do Londýna. Židovské muzeum od roku 1942 do konce války shromáždilo téměř 1.800 svitků, jejichž majitelé byli deportováni do koncentračních táborů a které sloužily, často mnoho desítek let i staletí, židovským obcím v Čechách a na Moravě.

Po válce byla sice řada židovských náboženských obcí obnovena a svitky Tóry jim byly pro náboženské účely opět poskytnuty, avšak v prvních letech komunistického režimu mnohé židovské obce zase zanikly, a Tóry se tak vrátily do sbírek Židovského muzea v Praze. V roce 1950 bylo Židovské muzeum pod nátlakem komunistů zestátněno.

V roce 1963 bylo rozhodnuto o odprodeji asi 1.500 svitků do Londýna, kde pro ně byla účelově zřízena organizace Memorial Scrolls Trust. Podle stanovených pravidel distribuce u ní mohly židovské náboženské obce žádat o trvalé svěření do péče některého z těchto svitků. A tak dnes můžeme najít české a moravské Tóry po celém světě. Turnovská Tóra se nachází v USA ve státě Kentucky a slouží židovské kongregaci ve městě Lexington. Výstavu na ženské galerii můžete zhlédnout do konce září.

14. srpen 2022 je vyhlášen Dnem židovských památek

Pro návštěvníky jsou připraveny dvě komentované prohlídky zdarma v 10 a ve 14 hodin, ve kterých kromě synagogy navštívíte židovskou čtvrť a hřbitov. V 18 hodin proběhne v synagoze koncert hudebníků Misterios del Amor. Na programu budou sefardské písně, tedy písně Židů žijících ve středověkém Španělsku a mluvících jazykem Ladino. Vstupné činí 150 Kč.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Turnovskou synagogu rozezvučely tóny houslí
Turnovská synagoga neslouží jen jako turistický cíl
Poslední koncert letošní sezony v synagoze a malé ohlédnutí
Hudba rozezněla synagogu v Turnově

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turistické oblasti v kraji obdrží 10 milionů, dvakrát víc než vloni
Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky
V noci z pátku na pondělí aneb Obrazy Pavly Soukupové
Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
Výsledky měření kvality ovzduší v Turnově 2022

Nejčtenější články

27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
26.01.: Jablonecká hala 2023 byla světová
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT