Netradiční houslový koncert a nová výstava v turnovské synagoze

08.08.2022 21:17:21 | Autor: Eliška Gruberová, TPCR | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Netradiční houslový koncert a nová výstava v turnovské synagoze

Synagoga Turnov během léta nabízí řadu lákavých zážitků. Ve středu 3. srpna se v synagoze konal krásný koncert čtyř studentek letních kurzů Jany Kubánkové, Turnovské variace.

Studentky v první části koncertu Turnovské variace na klavír doprovázel Martin Hybler, hudební skladatel, aranžér, dirigent a klavírní improvizátor. Druhou částí koncertu byla jejich vlastní tvorba na téma: Vztah člověka k přírodě a projevy tohoto vztahu. Jsme rádi, že krásný prostor synagogy je pro koncert letních kurzů houslí vyžit již podruhé a věříme, že se z toho stane tradice. Výkony studentek byly diváky oceněny dlouhým potleskem.

Výstava Druhý život svitků Tóry

Na ženské galerii je od 1. srpna nainstalována zajímavá výstava: Druhý život svitků Tóry. Výstava je jakýmsi příběhem o tom, jak přežila většina svitků Tóry shromážděná za války Židovským muzeem v Praze a později prodaná do Londýna. Židovské muzeum od roku 1942 do konce války shromáždilo téměř 1.800 svitků, jejichž majitelé byli deportováni do koncentračních táborů a které sloužily, často mnoho desítek let i staletí, židovským obcím v Čechách a na Moravě.

Po válce byla sice řada židovských náboženských obcí obnovena a svitky Tóry jim byly pro náboženské účely opět poskytnuty, avšak v prvních letech komunistického režimu mnohé židovské obce zase zanikly, a Tóry se tak vrátily do sbírek Židovského muzea v Praze. V roce 1950 bylo Židovské muzeum pod nátlakem komunistů zestátněno.

V roce 1963 bylo rozhodnuto o odprodeji asi 1.500 svitků do Londýna, kde pro ně byla účelově zřízena organizace Memorial Scrolls Trust. Podle stanovených pravidel distribuce u ní mohly židovské náboženské obce žádat o trvalé svěření do péče některého z těchto svitků. A tak dnes můžeme najít české a moravské Tóry po celém světě. Turnovská Tóra se nachází v USA ve státě Kentucky a slouží židovské kongregaci ve městě Lexington. Výstavu na ženské galerii můžete zhlédnout do konce září.

14. srpen 2022 je vyhlášen Dnem židovských památek

Pro návštěvníky jsou připraveny dvě komentované prohlídky zdarma v 10 a ve 14 hodin, ve kterých kromě synagogy navštívíte židovskou čtvrť a hřbitov. V 18 hodin proběhne v synagoze koncert hudebníků Misterios del Amor. Na programu budou sefardské písně, tedy písně Židů žijících ve středověkém Španělsku a mluvících jazykem Ladino. Vstupné činí 150 Kč.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Turnovskou synagogu rozezvučely tóny houslí
Turnovská synagoga neslouží jen jako turistický cíl
Poslední koncert letošní sezony v synagoze a malé ohlédnutí
Hudba rozezněla synagogu v Turnově

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jarní Krkonoše lákají do muzeí, na adrenalin i za pivem
Liberecký kraj při příležitosti Dne učitelů ocenil 22 osobností
Opylení v botanické zahradě se podařilo. Žlutokap vydal semena
Kultura v Železném Brodě v dubnu
V Bayovně zahrají tři kapely

Nejčtenější články

11.04.: V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě
11.04.: V Bayovně zahrají tři kapely
10.04.: Liberecký tunel čeká tradiční jarní údržba

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT