Poslední koncert letošní sezony v synagoze a malé ohlédnutí

05.11.2021 19:46:32 | Autor: rtic | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Poslední koncert letošní sezony v synagoze a malé ohlédnutí

V neděli 31. října proběhl v synagoze poslední letošní koncert, nazvaný Večer židovských písní, v podání zahraničních hostů - zpěvačky a dramatičky Julie Boegershausenové a klavíristy Björna Beweriche. Tohoto zajímavého koncertu se zúčastnilo více jak dvě desítky posluchačů.

Pro běžné prohlídky se synagoga uzavřela již koncem září, nedělní říjnový koncert pak byl závěrečnou třešinkou letošní sezony. Od června do konce října si tuto kulturní památku prohlédlo přes 2 000 návštěvníků a proběhl zde bohatý kulturní program. Synagoga se zapojila i do několika celorepublikových projektů. Největší akcí, která měla i mezinárodní přesah, bylo položení Kamenů zmizelých, německy Stolpersteine.

Vzhledem k pandemickým opatřením se v Synagoze nemohly uskutečnit žádné zimní a jarní programy a tak první akcí, která proběhla v synagogálních prostorách, byl koncert klezmerové kapely Holinky. Dále se návštěvníci mohli těšit ze srpnového koncertu studentek letních kurzů hry na housle paní Kubánkové nesoucí poetický název Turnovské fantazie. V září proběhl v Synagoze koncert spojený s ochutnávkou židovských pokrmů. Jednalo se o vystoupení československého kvarteta hudebníků s názvem Hudba na talíři.

V rámci celorepublikových projektů se synagoga zapojila do každoročně pořádané akce Den židovských památek v srpnu, Dny židovské kultury v září a Noc literatury.

Na ženské galerii proběhly dvě zajímavé výstavy - od června do července to byla panelová výstava Uloupené umění, zabývající se židovským majetkem zkonfiskovaným během 2. sv. války, která byla pořádána ve spolupráci s Centrem pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí 2. světové války. Druhá panelová výstava Záhadné pouto byla k zhlédnutí od srpna do září, popisovala vztahy mezi českým a židovským národem, byla pořádána ve spolupráci s Velvyslanectvím Státu Izrael.

Synagoga byla zapojena i do dvouměsíční letní prázdninové nabídky Turnovské léto, v rámci které probíhaly každé úterý speciální rozšířené prohlídky synagogy, bývalé židovské čtvrtí a židovského hřbitova a dvě večerní prohlídky za svitu svící Magický Turnov. Nechybělo ani již tradiční jarní a podzimní putování po památkách v rámci turnovských základních škol.

Nejvýznamnějším projektem, který byl připravován již od loňského roku, bylo slavnostní položení Kamenů zmizelých dne 23. září. Tento pietní akt za účasti rabína, představitelů Města Turnova a široké veřejnosti, se setkal s velkým ohlasem. Další kameny budou položeny na jaře příštího roku.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Turnově proběhl vydařený Den architektury
Jak došlo k položení Stolpersteinů neboli Kamenů zmizelých v Turnově
Žáci čtvrtých tříd turnovských škol putovali po památkách
Noc literatury přichystali v Turnově
Den židovských památek proběhne opět i v Turnově
Prázdninový program Turnovské léto 2021
Kameny zmizelých v Turnově budou položeny už v září
Hudba rozezněla synagogu v Turnově
V turnovské synagoze nachystali výstavu Uloupené umění
Evropské dny židovské kultury se budou konat i v Turnově
V turnovské synagoze proběhl koncert Židovské housle a slovo
Cimbál rozezvučel Synagogu Turnov
V turnovské synagoze probíhá výstava Hvězda pod tíhou hvězdy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Komentovaná prohlídka Martina Witkowského na téma Historie saní

Komentovaná prohlídka Martina Witkowského na téma historie saní se koná v úterý 5. března od 17 hodin v Erbovním sálu Krkonošského muzea v Jilemnici, kde aktuálně probíhá až do 17. března výstava nazavná Ejhle saně, hurá na ně. Vstupné je dobrovolné. Článek o výstavě

Revize katastru nemovitostí na Bukovině i Malém Rohozci

Katastrální úřad pro Liberecký kraj, územní pracoviště Semily, bude realizovat revizi katastru nemovitostí na Bukovině a v Malém Rohozci. Revize bude zahájena 1. března 2024 a bude probíhat zhruba do konce roku 2025. Během revize katastru nemovitostí budou zaměstnanci katastrálního úřadu revidovat soulad údajů katastru se skutečným stavem v terénu. Účast vlastníků a jiných oprávněných není při revizi katastru nezbytná. V případě zjištěného nesouladu mezi stavem evidovaným v katastru a stavem v terénu budou vlastníci zváni k jeho projednání se zástupcem katastrálního úřadu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hospoda cup 2024 ovládl tým Inter Liberec
Hasiči získali nově záchrannou seskokovou matraci
Hudební pocta Petru Hapkovi zazní i v Semilech
Březen – měsíc čtenářů 2024 v krajské knihovně
Hlasovat v soutěži Kniha roku pro Cenu čtenářů lze do 31. března

Nejčtenější články

02.03.: S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
02.03.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 1. až 3. března
04.03.: Hudební pocta Petru Hapkovi zazní i v Semilech

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT