Poslední koncert letošní sezony v synagoze a malé ohlédnutí

05.11.2021 19:46:32 | Autor: rtic | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Poslední koncert letošní sezony v synagoze a malé ohlédnutí

V neděli 31. října proběhl v synagoze poslední letošní koncert, nazvaný Večer židovských písní, v podání zahraničních hostů - zpěvačky a dramatičky Julie Boegershausenové a klavíristy Björna Beweriche. Tohoto zajímavého koncertu se zúčastnilo více jak dvě desítky posluchačů.

Pro běžné prohlídky se synagoga uzavřela již koncem září, nedělní říjnový koncert pak byl závěrečnou třešinkou letošní sezony. Od června do konce října si tuto kulturní památku prohlédlo přes 2 000 návštěvníků a proběhl zde bohatý kulturní program. Synagoga se zapojila i do několika celorepublikových projektů. Největší akcí, která měla i mezinárodní přesah, bylo položení Kamenů zmizelých, německy Stolpersteine.

Vzhledem k pandemickým opatřením se v Synagoze nemohly uskutečnit žádné zimní a jarní programy a tak první akcí, která proběhla v synagogálních prostorách, byl koncert klezmerové kapely Holinky. Dále se návštěvníci mohli těšit ze srpnového koncertu studentek letních kurzů hry na housle paní Kubánkové nesoucí poetický název Turnovské fantazie. V září proběhl v Synagoze koncert spojený s ochutnávkou židovských pokrmů. Jednalo se o vystoupení československého kvarteta hudebníků s názvem Hudba na talíři.

V rámci celorepublikových projektů se synagoga zapojila do každoročně pořádané akce Den židovských památek v srpnu, Dny židovské kultury v září a Noc literatury.

Na ženské galerii proběhly dvě zajímavé výstavy - od června do července to byla panelová výstava Uloupené umění, zabývající se židovským majetkem zkonfiskovaným během 2. sv. války, která byla pořádána ve spolupráci s Centrem pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí 2. světové války. Druhá panelová výstava Záhadné pouto byla k zhlédnutí od srpna do září, popisovala vztahy mezi českým a židovským národem, byla pořádána ve spolupráci s Velvyslanectvím Státu Izrael.

Synagoga byla zapojena i do dvouměsíční letní prázdninové nabídky Turnovské léto, v rámci které probíhaly každé úterý speciální rozšířené prohlídky synagogy, bývalé židovské čtvrtí a židovského hřbitova a dvě večerní prohlídky za svitu svící Magický Turnov. Nechybělo ani již tradiční jarní a podzimní putování po památkách v rámci turnovských základních škol.

Nejvýznamnějším projektem, který byl připravován již od loňského roku, bylo slavnostní položení Kamenů zmizelých dne 23. září. Tento pietní akt za účasti rabína, představitelů Města Turnova a široké veřejnosti, se setkal s velkým ohlasem. Další kameny budou položeny na jaře příštího roku.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Turnově proběhl vydařený Den architektury
Jak došlo k položení Stolpersteinů neboli Kamenů zmizelých v Turnově
Žáci čtvrtých tříd turnovských škol putovali po památkách
Noc literatury přichystali v Turnově
Den židovských památek proběhne opět i v Turnově
Prázdninový program Turnovské léto 2021
Kameny zmizelých v Turnově budou položeny už v září
Hudba rozezněla synagogu v Turnově
V turnovské synagoze nachystali výstavu Uloupené umění
Evropské dny židovské kultury se budou konat i v Turnově
V turnovské synagoze proběhl koncert Židovské housle a slovo
Cimbál rozezvučel Synagogu Turnov
V turnovské synagoze probíhá výstava Hvězda pod tíhou hvězdy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Závody Světového poháru ve slalomu se jedou v Krkonoších

Svátkem pro české fanoušky alpského lyžování je víkendový závod Světového poháru ve sjezdu žen ve Špindlerově Mlýně i s hvězdami Michaelou Shiffrinovou a Petrou Vlhovou! Oba dny jsou na programu slalomy, v sobotu se jede v 9.30 a 12.30 a v neděli 9.15 a 12.15. Přehled pozvánek na aktuální víkend

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky
V noci z pátku na pondělí aneb Obrazy Pavly Soukupové
Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
Výsledky měření kvality ovzduší v Turnově 2022
Zásadská pralyže 2023 opět proběhne na fotbalovém stadionu

Nejčtenější články

26.01.: Jablonecká hala 2023 byla světová
27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT