Neumírej zbytečně! Chyby mohou stát život a zdraví

12.02.2023 22:39:27 | Autor: TZ Tým Silniční bezpečnosti | Rubrika: KRIMI | Obce: Semily,Turnov,Liberecký kraj,Pojizeří

Neumírej zbytečně! Chyby mohou stát život a zdraví

Tým silniční bezpečnosti pokračuje v návštěvách středních škol se svým výukovým programem Neumírej zbytečně! Při simulované dopravní nehodě si žáci přímo ve třídě vyzkouší, jak pomoci raněným a jak se při takové situaci vůbec chovat. Smyslem je přimět mladé lidi k ohleduplnosti a kooperaci v silničním provozu.

Základem programu Neumírej zbytečně! je naaranžovaná nehoda, při níž se srazí osobní auto s člověkem na elektrokoloběžce. Žáci se v rámci simulace snaží mimo jiné zraněným účastníkům střetu, které hrají namaskovaní spolužáci, poskytnout první pomoc. K dispozici dostanou telefon, aby prostřednictvím výukové verze aplikace Záchranka přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Následně postupují podle pokynů operátora. „Po počátečním ostychu se studenti do svých rolí většinou rychle vžijí a zjistí, že když se ocitnou u dopravní nehody, je potřeba se nejen co nejrychleji zorientovat, ale také jednat s klidem. Uvědomí si, jak je důležité záchranářům popsat, co se stalo a kde k nehodě došlo," uvedla Markéta Novotná, metodička dopravní výchovy Týmu silniční bezpečnosti.

Středoškoláci zjistí, jak se chovat, co udělat, na co nesmí nezapomenout, aby neohrozili sebe nebo někoho jiného. Při následném rozboru s dopravním expertem sami přicházejí na příčiny a faktory, které nehodu ovlivnily, ale i na možnosti, jak by se jí dalo předejít. V programu také pochopí, že dopravní nehodou to nekončí.

Tým silniční bezpečnosti pokračuje v návštěvách středních škol se svým výukovým programem Neumírej zbytečně! Program Neumírej zbytečně! podporuje Liberecký kraj a pro střední školy je bezplatný. „Mladým lidem nebyla při vzdělávání v oblasti dopravní výchovy v posledních letech věnována dostatečná pozornost. V Libereckém kraji proto vznikl program určený přímo pro středoškoláky. Jeho snahou je, aby mladý člověk začal vnímat okolí a spolupracoval s ním. Stát se účastníkem dopravní nehody je totiž v dnešním provozu relativně snadné. A nemusí se jednat hned o viníka, ale třeba svědka," říká Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana odpovědný za resort dopravy.

Simulovanou nehodu už měli možnost vyzkoušet například studenti jabloneckého Gymnázia U Balvanu, Obchodní akademie v České Lípě nebo Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy v Turnově. Do konce února se Tým silniční bezpečnosti vydá na Střední školu strojní, stavební a dopravní v Liberci nebo Střední školu v Semilech.

„Cílem programu Neumírej zbytečně! je zamezit tomu, aby se z rizikového mladého řidiče nestal řidič zlý a bezohledný, ale defenzivní a kooperativní," sdělil závěrem za Tým silniční bezpečnosti Jan Polák a dodal: „Mladý řidič bude mít stále tendenci riskovat, ale méně, protože si bude více uvědomovat rizika a důsledky svého chování."

Program Neumírej zbytečně! je realizován v rámci projektu Markétina dopravní výchova, který je spolufinancován z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů a podporován řadou partnerů jako Liberecký kraj, Platforma VIZE 0, z.ú., Škoda Auto a.s. nebo Marius Pedersen a.s. Více o projektu, jeho výstupy, materiály a další jsou na www.dopravnivchovy.cz.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Policejní hlídky opět vyrazily na sjezdovky
V turnovských školách se rozbíhá preventivní kampaň
Policistka měla přednášku v jilemnické autoškole
Kurzy bezpečné jízdy nabízejí pro mladé řidiče čtyři termíny
Na Střední škole v Lomnici nad Popelkou přednášela policistka
Projekt Na kole jen s přilbou vyjede opět chránit zdraví cyklistů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka

Na Frýdlantsku vyjede dodávka na přepravu jízdních kol

S platností od 11. července 2024 posílí náhradní autobusovou dopravu na Frýdlantsku mimořádně zavedená linka „K". Nová linka ve formě dodávky jedoucí v trase vybraných spojů linky náhradní autobusové dopravy „C" je určena výhradně k přepravě jízdních kol. Spoj s vlekem na jízdní kola vyjíždí až do konce prázdnin denně v 8:25 z autobusového nádraží v Liberci jako zrychlený spoj do Frýdlantu a dále pak po své trase na Smědavu (s časovým posunem odjezdu na 9:00).


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
Závod světové série ve fourcrossu horských kol je zpátky v Jablonci
Léto přináší novinky a zajímavosti na hradech a zámcích
Krakonošovy letní podvečery podvacáté obsadí jilemnické náměstí

Nejčtenější články

10.07.: Výměna povrchů v turnovské ulici 5. května začne 15. července
11.07.: Tanečníci ILMA Turnov soutěžili v Řecku na mistrovství světa
11.07.: Bouřky zaměstnaly hasiče v kraji, nejčastější bylo čerpání vody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT