O cenu Gloria musaealis se uchází liberecká galerie i turnovské muzeum

07.03.2022 15:06:44 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov,Liberecký kraj

O cenu Gloria musaealis se uchází liberecká galerie i turnovské muzeum

Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku, Muzejní počin roku. Takové jsou kategorie národní soutěže muzeí Gloria musaealis, jejímž cílem je už po dvě desítky let zvýšit prestiž muzejních institucí a ukázat jejich snahu o zachování významné části národního kulturního dědictví pro současné i příští generace. Do letošního, dvacátého ročníku, se přihlásily Oblastní galerie Liberec a Muzeum Českého ráje v Turnově.

Kategorie výstava roku se účastní Oblastní galerie Liberec se svou výstavou Obrazy zášti. Ta představila téma vizuálního antijudaismu a antisemitismu v českých zemích jako sice temnou, avšak nedílnou součást místních dějin. Bohatý a prakticky zcela neznámý soubor výtvarných děl, grafiky či novinových a knižních ilustrací umožnil sledovat, jak se proměňoval negativní obraz židovské komunity ve vztahu k dějinám majoritní společnosti českých zemí.

„Výstavu jsme připravili společně s Ústavem dějin umění Akademie věd ČR. Skrytá nenávist ke konkrétní menšinové skupině lidí, ať už maskovaná za rádoby humorná zobrazování či opakování obecně přijatých stereotypů, je varující v každé době. Autorům výstavy se podařilo shromáždit soubor významných výtvarných děl od gotiky po 20. století, které však vedle své nesporné umělecké hodnoty nesou i negativní sdělení," sdělil Pavel Hlubuček, ředitel Oblastní galerie Liberec.

Dalším zástupcem Libereckého kraje v této kategorii je Muzeum Českého ráje v Turnově, které přihlásilo svou výstavu Na poslední cestě. Přibližovala podobu pohřebních rituálů v regionu Pojizeří napříč staletími prostřednictvím poznatků z oboru archeologie, historie, etnologie i folkloristiky.

„Jde o vůbec první komplexní zpracování tohoto jenom zdánlivě odtažitého tématu v celém regionu Pojizeří. Výsledkem nejsou jenom zmiňované výstavy, ale zejména katalog, který shrnuje výsledky bádání o tomto tématu širokým spektrem humanitních i přírodovědných oborů. Že šlo o zajímavé téma, svědčí nejenom rekordní návštěvnost, ale i zájem muzeí v regionu tyto výstavy převzít a v následujících dvou letech ve svých zařízeních instalovat," doplnil Jan Prostředník, ředitel Muzea Českého ráje v Turnově.

„Obě výstavy byly opravdu mimořádné. Vyvolávaly v člověku další otázky a nutily se seznámit s oběma tématy podrobněji. O obě také projevilo zájem velké množství návštěvníků. Věřím, že některá z nich v soutěži uspěje," prohlásila Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Soutěž Gloria musaealis vyhlašují Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií České republiky a Český výbor ICOM neboli International Council of Museums.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Turnově ukazují, s jakými klenoty pohřbívali šlechtice
Semilské muzeum získalo třetí cenu v prestižní soutěži Gloria musaealis
V turnovském muzeu odhalují smrt a pohřby v Pojizeří napříč staletími
Čí výstava nebo kniha byla lepší? Muzea v kraji soutěží
Semilské muzeum soutěží o nejlepší výstavu, kterou chce i virtualizovat
Expozice horolezectví získala cenu Gloria musaealis za počin roku
FOTO: Bílá místa konce války odkrývají v semilském muzeu
O ceny se ucházejí výstava Mystika hygieny i expozice horolezectví
FOTO: V Muzeu Českého ráje otevřeli novou expozici Horolezectví

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
Turistické oblasti v kraji obdrží 10 milionů, dvakrát víc než vloni
Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky

Nejčtenější články

28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT