Ohlédnutí za Dnem s T. G. M. v Turnově

26.09.2022 18:39:31 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Ohlédnutí za Dnem s T. G. M. v Turnově

Jako každá prezidentská návštěva, také ta v Turnově 17. září 2022 si vyžádala náročné přípravy a plánování. Počasí ovšem naplánovat nelze a v sobotu venkovní akci příliš nepřálo. Přesto se sešel úctyhodný počet diváků a všem organizátorům a partnerům akce patří poděkování.

Připomínka návštěvy T. G. Masaryka v Turnově, která se odehrála 17. září 1922, kráčela ve stopách jeho původního programu. V sobotu 17. září velmi časně zrána se první československý prezident na turnovském nádraží nachystal na cestu Pojizeřím. Pozorní cestující ho na turnovském nádraží mohli spatřit, jak nasedá do vlaku na Semily a kyne na rozloučenou, aby se historickým parním vlakem znovu vrátil těsně před druhou hodinou odpolední.

<br />Autor: Archiv města Turnov/ Marcela Jandová V době jeho nepřítomnosti na Dnu s T. G. M. o další zajímavé dění nebyla nouze. V Parku T. G. Masaryka na sídlišti u nádraží se nehledě na počasí chystaly turnovské spolky, aby mohly přivítat návštěvníky ve svých stáncích. Mezi organizace, které připravily svá stanoviště v prostorách parku byly Tělovýchovně sportovní club Turnov, z. s. - oddíl judo, Český červený kříž - místní skupina Turnov, Centrum pro rodinu Náruč, z. ú., Středisko volného času Žlutá ponorka Turnov, p. o., Český kynologický svaz - ZKO 374 Turnov, ZAZemí z. s., Junák - český skaut, středisko Štika Turnov, z. s., Fokus Turnov, z. s. nebo Sportinline, z. s. Doprovodný hudební program přichystalo Kulturní centrum Turnov.

V pobočce Městské knihovny Antonína Marka na vlakovém nádraží se zatím odehrála poutavá přednáška ředitele knihovny Jaroslava Kříže na téma Masarykovy návštěvy před sto lety. Příchozí mimo jiné zhlédli unikátní film z fondu Muzea Českého ráje v Turnově, který návštěvu dokumentuje na původních záběrech z roku 1922. Na přednášku pak navázalo slíbené slavnostní představení nové knihy Turnov v srdci, která se zařadila mezi publikace, jež vyšly u příležitosti 750 let od první písemné zmínky o Turnovu. Fotografická kniha představuje město Turnov v nečekaných pohledech na jeho krásy, detaily i obyčejnosti. Více o knize se dočtete zde.

<br />Autor: Archiv města Turnov/ Marcela JandováKdo se nezalekl počasí, mohl se vydat přímo na sídliště u nádraží, kde před polednem začala hrát Turnovanka, která se počasí rozhodně nebála a přes déšť přilákala své posluchače. Po úvodním slovu moderátora sobotního odpoledne Davida Hamra pak v hudebním odpoledni pokračovala skupina Mackie Messer Klezmer Band. O skvělou atmosféru se postarala víc než důstojně a zdálo se, že rozehnala také dešťová oblaka. Těsně před příjezdem T. G. Masaryka před druhou hodinou se totiž počasí umoudřilo a prezidenta v Turnově dokonce přivítalo slunce.

Čas do příjezdu historického vlaku od Semil bylo možné strávit také v turnovském depu, kde probíhala Muzejní sobota. V parku u Billy pak nechyběly sportovní i rukodělné aktivity a vždy se našlo místo, kam se schovat před deštěm a ještě se pobavit. A pak už zcela přesně v 13:58 u přijíždějícího vlaku na železniční stanici nechyběly krojované jednotky turnovských spolků, zastupitelé a radní města, starosta a místostarostky. Příjezd našeho prvního prezidenta byl jako vystřižený z historických žurnálů a příchozí určitě nelitovali, že se vypravili prezidenta „osvoboditele" přivítat. Více fotografií najdete ve fotogalerii.

<br />Autor: Archiv města Turnov/ Marcela Jandová Cesta z nádraží do Parku T. G. Masaryka si s přivítáním nezadala. Prezidenta v doprovodu starosty, místostarostky i hejtmana Libereckého kraje Martina Půty vedla uniformovaným špalírem do kočárů slavnostně oděné Selské jízdy, která patří k místním nejtradičnějším spolkům. Průvod zamířil do parku, kde po hymně interpretované historicky nejstarším turnovským spolkem Pěveckým sborem Antonína Dvořáka, z pódia zazněl proslov starosty města Tomáše Hockeho a zdravice československého prezidenta T. G. Masaryka.

Starosta Tomáš Hocke v úvodu citoval z proslovu, který zazněl 17. září 1922 z úst tehdejšího starosty MUDr. Josefa Honsů. Následně zmínil celkový rozmach Turnova, jmenoval nejvýznamnější počiny uplynulých dekád, ale také nejaktuálnější události let předchozích - pandemii covid-19 nebo válku na Ukrajině. Nastínil další možné směřování města a výzvy, které leží v blízké i vzdálenější budoucnosti. „Ať město Turnov nadále vzkvétá. Nechť myšlenky prezidenta Masaryka i nadále provází kroky naší společnosti. Ať pravda roste s námi." uzavřel svou řeč. „Co bylo nezměníme, ale budoucnost změnit můžeme." dodal pak ve své zdravici prezident Masaryk předtím, než se vydal dekorovat tradiční turnovské spolky.

Pamětní dekorační stuhu s nápisy „Turnov 1272-2022" a „100 let od návštěvy T. G. Masaryka" pak připnul spolkům: Selská jízda Český ráj, Tělocvičná jednota Sokol Turnov, Junák - český skaut - středisko štika Turnov, Sbor dobrovolných hasičů Turnov, Sbor dobrovolných hasičů Mašov, Sbor dobrovolných hasičů Bukovina, Sbor dobrovolných hasičů Daliměřice, Sbor dobrovolných hasičů Pelešany, Sbor dobrovolných hasičů Kadeřavec.

<br />Autor: Archiv města Turnov/ Marcela Jandová Společně se sbory dobrovolných hasičů byl dekorován také Sbor hasičů města Turnov - jednotka požární ochrany města, ve které aktivně slouží řada členů jednotlivých sborů dobrovolných hasičů.

Pamětní medaili výročí 750 let města předal spolkům: Český svaz včelařů Turnov, Spolek rodáků a přátel Turnova, Pěvecký sbor Antonín Dvořák.

Po oficiální části prezident dál trpělivě procházel mezi občany Turnova, které nezahnal déšť a pózoval fotografům. Kdo vydržel v parku, dočkal se koncertu mladého uskupení What The Funk, během něhož se vrátilo slunečné počasí. Vyčasilo se a tóny funku uzavřely velmi příjemné odpoledne. T. G. Masaryk během nabitého programu zvládl také návštěvu SUPŠ a VoŠ Turnov a stejně jako před sto lety obdivoval práci zdejších studentů. V odpoledních hodinách stihl i krátkou zastávku na Mariánské vyhlídce, kde zapózoval Pavlu Charouskovi.

„Děkujeme všem, kdo přispěly k další z akcí oslav 750 let města Turnova. Vážíme si všech, kdo navzdory počasí neváhali prezentovat své aktivity, přispěli k programu nebo se starali o zázemí návštěvníků akce. Na všechny Turnováky se těšíme na oslavách 28. října, kdy se Vám mimo jiné otevřou dveře historické radnice, a to s bohatým doprovodným programem," dodala tisková mluvčí města Turnov Marcela Jandová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Lomnická škola slaví devadesátiny
V Semilech slaví 100 let od návštěvy TGM
Akce Turnov 750 let aktuálně v září

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 55 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Schválili stotisícový příspěvek pro rodinu zemřelého dobrovolného hasiče

Obec Skalice u České Lípy společně s místní jednotkou sboru dobrovolných hasičů uspořádala veřejnou sbírku pro rodinu dobrovolného hasiče Jana Dvořáka. Ten zahynul při zásahu u požáru roubeného domu v Novém Boru-Arnultovicích ve středu 30. listopadu. Krajští radní schválili na svém jednání poskytnutí příspěvku do sbírky ve výši sto tisíc korun. „Ztráta života je vždy smutná a bolestivá událost. Upřímnou soustrast rodině, blízkým a všem přátelům. Čest jeho památce a poděkování všem hasičům, kteří při snaze pomoci svým bližním a ochránit jejich majetek při každém výjezdu riskují své životy," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Sbírka nese název Vždycky s námi, Inžo a číslo transparentního účtu u České spořitelny je 638 636 0339/0800.

Z Výpřeže do Světlé pod Ještědem jezdí řidiči od 5. prosince bez omezení

Rekonstrukce silnice III/2784 Světlá pod Ještědem - Výpřež pokračuje. Přes zimní období bude možné se sníženou rychlostí úsekem projíždět. Až do jara příštího roku také platí, že komunikací řidiči projedou, aniž by je zdržovali semafory. Opatření platí od pondělí 5. prosince 2022. „Doposud platilo, že firma stavěla tak, aby provoz nebyl během rekonstrukce omezen zcela, ale byl v určitém režimu umožněn. Jsem rád, že vše jde podle plánu. Na zimní období bude úsek zprůjezdněn bez semaforů, pouze s označením projíždíte stavbou a s nutností snížit rychlost na 30 kilometrů za hodinu," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kvůli sněžení hasiči odstraňují spadané stromy
Florbal Turnov: Černá série mužů pokračuje dál
V Zálesní Lhotě sjel na čerstvém sněhu s autem do příkopu
Dílo prosince v liberecké galerii představuje výtvarnici Bernartovou
Na zasněžené vozovce ve Zlaté Olešnici zůstalo auto po smyku na boku

Nejčtenější články

06.12.: V Zálesní Lhotě sjel na čerstvém sněhu s autem do příkopu
05.12.: FOTO: Další děti si při Týdnu hokeje v Lomnici vyzkoušely lední hokej
03.12.: Akce Kulturního centra Golf Semily v prosinci

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT