V Semilech slaví 100 let od návštěvy TGM

15.09.2022 22:45:37 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

V Semilech slaví 100 let od návštěvy TGM

Letos 17. září uplyne 100 let od chvíle, kdy první československý prezident T. G. Masaryk v rámci své cesty po Pojizeří navštívil Semily. U této příležitosti připravuje město Semily ve spolupráci s KČT Semily a Spolkem rodáků a přátel Semil vzpomínkovou akci pod názvem 100. výročí návštěvy TGM v Semilech.

Jednou ze zastávek TGM v Semilech byla pro prezidenta návštěva semilských škol. Na snímku T. G. Masaryk se starostou města Jindřichem Patkou kráčejí ke školám na Komenského náměstí.

V rámci akce již 12. září v Muzeu a Pojizerské galerii proběhne přednáška Fenomén Masaryk - přednášet bude PhDr. Dagmar Hájková, Ph.D. z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR. V pátek 16. září se pak v KC Golf uskuteční koncert orchestru Ježkovy stopy.

V sobotu 17. září dorazí do Semil sám prezident Osvoboditel, a to parním vlakem s příjezdem v 10:47. Zde bude očekáván významnými osobnostmi města Semily a přivítán krojovanými děvčaty chlebem a solí. Národní písně zazpívá pěvecký sbor Jizerka Semily.

Hosté následně odjedou historickými vozidly na parkoviště před poštou, odkud se pěšky, v doprovodu významných osobností města, vydají Husovou ulicí na radnici. Prezident poté přednese projev z balkonu radnice a navštíví Muzeum a Pojizerskou galerii, kde zhlédne výstavu fotografií z návštěvy TGM v Semilech v roce 1922.

Po skončení programu v muzeu se hosté s doprovodem i semilská veřejnost vydají na setkání turistů na Masarykově vyhlídce nad městem Semily, kdy prezident společně se zástupci města, Spolku rodáků a přátel Semil a Klubu českých turistů zasadí pamětní strom. Zájemci se mohou na Masarykovu vyhlídku svézt autobusem, který bude přistaven na Riegrově náměstí ve 13:30 na zastávce naproti Drogerii Drobek. Účastníci setkání obdrží jako upomínku na slavnostní den pamětní list.

Odpolední program završí projekce němých filmů o návštěvě TGM v Semilech a Turnově z roku 1922 a "Babičky" režisérky T. Červenkové z roku 1921 s úvodním slovem  Miloše Plachty, Davida Marka a Ondřeje Šíra a klavírním doprovodem skladatele Daniela Philippa Stotze v kině Jitřenka.

U příležitosti 100. výročí návštěvy TGM v Semilech byly vydány také turistická známka a vizitka - obě bude možné zakoupit v Turistickém informačním centru Semily.

Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ohlédnutí za Dnem s T. G. M. v Turnově
Koncert v Semilech připomene skladatele Jaroslava Ježka
Lomnická škola slaví devadesátiny

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hlava v pohodě na semináři v Turnově

Duševní zdraví dospívajících je hlavním tématem nového projektu Vzdělávacího centra Turnov, o. p. s., který nese název Hlava v pohodě. Seminář Duševní obtíže a duševní nemoci dospívajících se koná ve středu 12. října 2022 od 15 do 18 hodin v budově OA, HŠ a SOŠ Turnov ve Zborovské ulici. Zaměřen je na pedagogické pracovníky, kteří pracují s žáky ve věku 11-16 let, vítáni jsou ovšem také rodiče a vůbec všichni, kdo se o problematiku zajímají. Přihlášky a případné dotazy zasílejte do 6. října na adresu tomanova@vctu.cz.

Prameny pod Valdštejnem a Boží voda v Turnově jsou pitné

Odbor životního prostředí města Turnov informuje, že podle posledních rozborů je voda ve sledovaných pramenech pitná. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem a pramene Boží voda v Turnově z 15. září 2022 vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je z obou pramenů pitná.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: Košťálov v derby I.A třídy dobyl Semily
V Rokytnici nad Jizerou pořádají Svatomichaelskou pouť
Svatováclavský turnaj v Turnově vyhrál tým Proseč C. F.
Hokejová 3. třída HC Turnov přivezla z Vrchlabí zlaté medaile
Mladí hokejisté rozjíždí své soutěže

Nejčtenější články

26.09.: Mezi Železným Brodem a Semilami vykolejil vlak
26.09.: Opustil nás kameraman a novinář Milan Brunclík
27.09.: V Semilech je o složení radnice jasno

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT