Osobnost města Turnova Jan Solovjev by oslavil 100 let

10.03.2022 19:28:04 | Autor: Eva Kordová a Marcela Jandová | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Turnov

Osobnost města Turnova Jan Solovjev by oslavil 100 let

Dne 6. března 2022 uplynulo 100. výročí narození Jana Solovjeva. Syn fotografky a ruského učitele, se narodil v Turnově v roce 1922. Zemřel 7. února roku 2014.

Narodil se v Turnově, na turnovské šperkařské škole se vyučil rytcem kovů, poté absolvoval UMPRUM v Praze u profesora Emila Filly v ateliéru monumentální tvorby. Po roce 1948 byl vězněn za protistátní činnost svého bratra. Od padesátých let minulého století žil a tvořil spolu s manželkou Jaroslavou, též malířkou, v Turnově.

V začátcích byl nucen ilustrovat dětské knihy a vytvářet popisné ilustrace ptáků, rostlin, motýlů a minerálů. V malířské tvorbě se věnoval především portrétům a krajinomalbě. Tvořil také sochy a plastiky z kamene, měděného plechu a dalších materiálů. Proslul též jako autor několika knižních publikací, k nejznámějším patří „Měl jsem štěstí na lidi" a „Okamžiky s Hrabalem". Byl velkým patriotem Českého ráje. V roce 2007 se stali společně s manželkou čestnými občany města. Zemřel 7. února 2014.

Osobní vzpomínka: JANE, DĚKUJI ZA POZNÁNÍ HODNOT ŽIVOTA

Jan Solovjev<br />Autor: Archiv města Turnov „Náš život je výzvou k překročení sebe sama, je niterným příkazem udělat další kroky za hranice svého tělesného omezení..." Myšlenky Jana Solovjeva. A já v pokoře a úctě k ryzímu člověku, který v mnohém ovlivnil mé lidské konání v životě, znovu děkuji. Jan Solovjev byl člověkem v tom pravém smyslu toho slova. Tolik dobroty srdce, empatie a vzácného souznění v duši jsem zažila především s ním. Měla jsem v životě velké štěstí, že patřil k těm prvním osobnostem, které jsem v Turnově potkala jako mladá osmnáctiletá dívka. Tehdy rozdával úsměv, nezaměnitelný humor, hlubokou lidskou a otevřenou duši. I přes své mládí jsem cítila tu jeho výjimečnost srdce a duše, to pravé člověčenství Ten dar životní naděje, moudrosti a duchovního rozměru. To byla setkání s Janem Solovjevem.

V roce 2002 jsem měla to štěstí poznat velmi zblízka osobní svět Jana a jeho ženy Jarky. Jan Solovjev začal v té době psát intenzivně svou silnou poezii. Vydával ji v malém osobním nákladu. Světlo světa spatřily sbírky Vůně domova, které jsem mu pomáhala přepisovat a on je věnoval svým přátelům s mottem „dar srdce srdcím". Jak výstižné pro Jana. Následovala další poetická vyznání. Vyznání krajině Českého ráje, Turnovu a okolí, přírodě, obyčejným věcem a silám neobyčejného života. Vyznání duchovní, poděkování vyšším hodnotám a všemu co má v lidském konání na tomto světě svůj smysl. Nezapomenu na večer hudby a poezie v městském divadle k jeho osmdesátým narozeninám, psalo se datum 6. března 2002. Nezapomenu na další večery s ním a jeho hosty, na vernisáže výstav, krásná duchovní setkání hudby, poezie.

Manželům Solovjevovým bylo v roce 2007 uděleno čestné občanství a následovala další krásná setkání až do jeho 91. narozenin. Poslední večer v den rozloučení s jeho ženou Jaroslavou dne 22. března 2013. Večer Na Sboře a benefiční pořad Bible a čas. Jak duchovně výjimečné bylo toto poslední veřejné setkání. Připravovaný pořad v březnu roku 2014 mělo být také pro Jana Solovjeva. Bohužel, 7. února 2014 zemřel. Včera 6. března 2022 jsem vzpomínala na Jana Solovjeva velmi intenzivně. Uplynulo 100 let od jeho narození a 750 výročí města Turnova dává o to větší příležitost si připomínat výjimečné osobnosti města. Jan Solovjev zde zanechal hlubokou stopu.

Vzkaz pro Jana Solovjeva tam nahoru: Děkuji Ti za naději, za každé nové ráno, děkuji Ti, že jsem mohla zažít vzácné lidské setkávání. Také jsem měla „velké štěstí na lidi", a to v Tvé osobě.

Vděčně a s úctou

Eva Kordová

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Odešla osobnost města Turnova Sergěj Solovjev
FOTO: Malíři Pojizeří představují tentokrát tvorbu na téma Figurace
FOTO: V semilském muzeu zahájili 31. ročník výstavy Malíři Pojizeří
Do června v Turnově přijímají návrhy na Cenu obce a čestné občanství
Výstavu manželů Solovjevových uvedou Langhamer a Kanyza

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Desné zvou na vysocké divadlo

o Desné můžete zavítat v pátek 31. března od 19 hodin do KD Sklář na divadelní představení Zátiší s loutnou, které vám představí DS Krakonoš Vysoké nad Jizerou.

Tématem krajské konference bude nedostatek bytů i ztráta bydlení

O sociálním a dostupném bydlení budou diskutovat účastníci konference s názvem Rozvoj sociálního a dostupného bydlení: stát, kraj, obce v pátek 31. března 2023. Více než sedmdesát aktérů a zájemců o toto téma nejen z Libereckého kraje bude přítomno na setkání. Mimo jiné promluví i hejtman Martin Půta, ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček a starostové obcí, ve kterých se programy podpory bydlení úspěšně rozvíjejí. „Konferencí chceme reagovat na potřebu větší spolupráce mezi samosprávami a krajem v oblasti bydlení. Je nutné společně hovořit o nedostatku bytů, prevenci jejich ztráty, bytové nouzi i o správě bytového fondu. Věřím, že odborná diskuse přispěje do budoucna k zajištění možnosti dostupného bydlení pro všechny občany, včetně těch nejzranitelnějších," řekl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zapomenuté malíře Semilska připomene nová výstava
Dubnová nabídka akcí Sportovního centra Semily
Přehled fotbalových výsledků a tabulek druhého jarního kola
Jarní Lužické hory vybízí k procházkám, výletům i pití piva
Do jara vstoupily i týmy v I.B třídě východ

Nejčtenější články

31.03.: I.A třída: Remízy Bělé i Košťálova na lomnické umělce
30.03.: Krajský přebor: Studenec i Rovensko podlehly favoritům
31.03.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 31. března až 2. dubna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT