Osobnost města Turnova Jan Solovjev by oslavil 100 let

10.03.2022 19:28:04 | Autor: Eva Kordová a Marcela Jandová | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Turnov

Osobnost města Turnova Jan Solovjev by oslavil 100 let

Dne 6. března 2022 uplynulo 100. výročí narození Jana Solovjeva. Syn fotografky a ruského učitele, se narodil v Turnově v roce 1922. Zemřel 7. února roku 2014.

Narodil se v Turnově, na turnovské šperkařské škole se vyučil rytcem kovů, poté absolvoval UMPRUM v Praze u profesora Emila Filly v ateliéru monumentální tvorby. Po roce 1948 byl vězněn za protistátní činnost svého bratra. Od padesátých let minulého století žil a tvořil spolu s manželkou Jaroslavou, též malířkou, v Turnově.

V začátcích byl nucen ilustrovat dětské knihy a vytvářet popisné ilustrace ptáků, rostlin, motýlů a minerálů. V malířské tvorbě se věnoval především portrétům a krajinomalbě. Tvořil také sochy a plastiky z kamene, měděného plechu a dalších materiálů. Proslul též jako autor několika knižních publikací, k nejznámějším patří „Měl jsem štěstí na lidi" a „Okamžiky s Hrabalem". Byl velkým patriotem Českého ráje. V roce 2007 se stali společně s manželkou čestnými občany města. Zemřel 7. února 2014.

Osobní vzpomínka: JANE, DĚKUJI ZA POZNÁNÍ HODNOT ŽIVOTA

Jan Solovjev<br />Autor: Archiv města Turnov „Náš život je výzvou k překročení sebe sama, je niterným příkazem udělat další kroky za hranice svého tělesného omezení..." Myšlenky Jana Solovjeva. A já v pokoře a úctě k ryzímu člověku, který v mnohém ovlivnil mé lidské konání v životě, znovu děkuji. Jan Solovjev byl člověkem v tom pravém smyslu toho slova. Tolik dobroty srdce, empatie a vzácného souznění v duši jsem zažila především s ním. Měla jsem v životě velké štěstí, že patřil k těm prvním osobnostem, které jsem v Turnově potkala jako mladá osmnáctiletá dívka. Tehdy rozdával úsměv, nezaměnitelný humor, hlubokou lidskou a otevřenou duši. I přes své mládí jsem cítila tu jeho výjimečnost srdce a duše, to pravé člověčenství Ten dar životní naděje, moudrosti a duchovního rozměru. To byla setkání s Janem Solovjevem.

V roce 2002 jsem měla to štěstí poznat velmi zblízka osobní svět Jana a jeho ženy Jarky. Jan Solovjev začal v té době psát intenzivně svou silnou poezii. Vydával ji v malém osobním nákladu. Světlo světa spatřily sbírky Vůně domova, které jsem mu pomáhala přepisovat a on je věnoval svým přátelům s mottem „dar srdce srdcím". Jak výstižné pro Jana. Následovala další poetická vyznání. Vyznání krajině Českého ráje, Turnovu a okolí, přírodě, obyčejným věcem a silám neobyčejného života. Vyznání duchovní, poděkování vyšším hodnotám a všemu co má v lidském konání na tomto světě svůj smysl. Nezapomenu na večer hudby a poezie v městském divadle k jeho osmdesátým narozeninám, psalo se datum 6. března 2002. Nezapomenu na další večery s ním a jeho hosty, na vernisáže výstav, krásná duchovní setkání hudby, poezie.

Manželům Solovjevovým bylo v roce 2007 uděleno čestné občanství a následovala další krásná setkání až do jeho 91. narozenin. Poslední večer v den rozloučení s jeho ženou Jaroslavou dne 22. března 2013. Večer Na Sboře a benefiční pořad Bible a čas. Jak duchovně výjimečné bylo toto poslední veřejné setkání. Připravovaný pořad v březnu roku 2014 mělo být také pro Jana Solovjeva. Bohužel, 7. února 2014 zemřel. Včera 6. března 2022 jsem vzpomínala na Jana Solovjeva velmi intenzivně. Uplynulo 100 let od jeho narození a 750 výročí města Turnova dává o to větší příležitost si připomínat výjimečné osobnosti města. Jan Solovjev zde zanechal hlubokou stopu.

Vzkaz pro Jana Solovjeva tam nahoru: Děkuji Ti za naději, za každé nové ráno, děkuji Ti, že jsem mohla zažít vzácné lidské setkávání. Také jsem měla „velké štěstí na lidi", a to v Tvé osobě.

Vděčně a s úctou

Eva Kordová

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Odešla osobnost města Turnova Sergěj Solovjev
FOTO: Malíři Pojizeří představují tentokrát tvorbu na téma Figurace
FOTO: V semilském muzeu zahájili 31. ročník výstavy Malíři Pojizeří
Do června v Turnově přijímají návrhy na Cenu obce a čestné občanství
Výstavu manželů Solovjevových uvedou Langhamer a Kanyza

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Krajský úřad Libereckého kraje bude 29. září uzavřen

V pátek 29. září 2023 bude budova Krajského úřadu Libereckého kraje z provozních důvodů uzavřena.

Výzkum, vývoj a inovace podpoří kraj více než čtyřmi miliony

Více než čtyři miliony korun rozdělí Liberecký kraj na podporu inovativních a neotřelých nápadů, začínajících podnikatelů nebo spolupráce podniků s výzkumnými centry v rámci svého Regionálního inovačního programu. Úspěšným projektům tyto finanční prostředky rozdělí formou inovačních, startovacích a technologických voucherů až do výše 200 tisíc korun. Záměr musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. Žádat mohli zájemci od 1. května do 14. června. Konzultovat myšlenky a projekty bylo možné s pracovníky Libereckého kraje i podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Kraj přijal celkem 35 žádostí v celkové výši 6.254.504 korun do všech typů voucherů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Roprachtická stezka Vlček slaví první narozeniny
Nové lavičky v botanické nabídnou paletu barev i vůni pryskyřice
V dotačním programu rozdělil kraj na obnovu památek 22 milionů
V Rokytnici chystají Svatomichaelskou pouť
Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi

Nejčtenější články

26.09.: Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi
25.09.: Žitavská úzkokolejka ukáže českým fanouškům zákulisí naposled
27.09.: V Rokytnici chystají Svatomichaelskou pouť

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT