Osobnost města Turnova Jan Solovjev by oslavil 100 let

10.03.2022 19:28:04 | Autor: Eva Kordová a Marcela Jandová | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Turnov

Osobnost města Turnova Jan Solovjev by oslavil 100 let

Dne 6. března 2022 uplynulo 100. výročí narození Jana Solovjeva. Syn fotografky a ruského učitele, se narodil v Turnově v roce 1922. Zemřel 7. února roku 2014.

Narodil se v Turnově, na turnovské šperkařské škole se vyučil rytcem kovů, poté absolvoval UMPRUM v Praze u profesora Emila Filly v ateliéru monumentální tvorby. Po roce 1948 byl vězněn za protistátní činnost svého bratra. Od padesátých let minulého století žil a tvořil spolu s manželkou Jaroslavou, též malířkou, v Turnově.

V začátcích byl nucen ilustrovat dětské knihy a vytvářet popisné ilustrace ptáků, rostlin, motýlů a minerálů. V malířské tvorbě se věnoval především portrétům a krajinomalbě. Tvořil také sochy a plastiky z kamene, měděného plechu a dalších materiálů. Proslul též jako autor několika knižních publikací, k nejznámějším patří „Měl jsem štěstí na lidi" a „Okamžiky s Hrabalem". Byl velkým patriotem Českého ráje. V roce 2007 se stali společně s manželkou čestnými občany města. Zemřel 7. února 2014.

Osobní vzpomínka: JANE, DĚKUJI ZA POZNÁNÍ HODNOT ŽIVOTA

Jan Solovjev<br />Autor: Archiv města Turnov „Náš život je výzvou k překročení sebe sama, je niterným příkazem udělat další kroky za hranice svého tělesného omezení..." Myšlenky Jana Solovjeva. A já v pokoře a úctě k ryzímu člověku, který v mnohém ovlivnil mé lidské konání v životě, znovu děkuji. Jan Solovjev byl člověkem v tom pravém smyslu toho slova. Tolik dobroty srdce, empatie a vzácného souznění v duši jsem zažila především s ním. Měla jsem v životě velké štěstí, že patřil k těm prvním osobnostem, které jsem v Turnově potkala jako mladá osmnáctiletá dívka. Tehdy rozdával úsměv, nezaměnitelný humor, hlubokou lidskou a otevřenou duši. I přes své mládí jsem cítila tu jeho výjimečnost srdce a duše, to pravé člověčenství Ten dar životní naděje, moudrosti a duchovního rozměru. To byla setkání s Janem Solovjevem.

V roce 2002 jsem měla to štěstí poznat velmi zblízka osobní svět Jana a jeho ženy Jarky. Jan Solovjev začal v té době psát intenzivně svou silnou poezii. Vydával ji v malém osobním nákladu. Světlo světa spatřily sbírky Vůně domova, které jsem mu pomáhala přepisovat a on je věnoval svým přátelům s mottem „dar srdce srdcím". Jak výstižné pro Jana. Následovala další poetická vyznání. Vyznání krajině Českého ráje, Turnovu a okolí, přírodě, obyčejným věcem a silám neobyčejného života. Vyznání duchovní, poděkování vyšším hodnotám a všemu co má v lidském konání na tomto světě svůj smysl. Nezapomenu na večer hudby a poezie v městském divadle k jeho osmdesátým narozeninám, psalo se datum 6. března 2002. Nezapomenu na další večery s ním a jeho hosty, na vernisáže výstav, krásná duchovní setkání hudby, poezie.

Manželům Solovjevovým bylo v roce 2007 uděleno čestné občanství a následovala další krásná setkání až do jeho 91. narozenin. Poslední večer v den rozloučení s jeho ženou Jaroslavou dne 22. března 2013. Večer Na Sboře a benefiční pořad Bible a čas. Jak duchovně výjimečné bylo toto poslední veřejné setkání. Připravovaný pořad v březnu roku 2014 mělo být také pro Jana Solovjeva. Bohužel, 7. února 2014 zemřel. Včera 6. března 2022 jsem vzpomínala na Jana Solovjeva velmi intenzivně. Uplynulo 100 let od jeho narození a 750 výročí města Turnova dává o to větší příležitost si připomínat výjimečné osobnosti města. Jan Solovjev zde zanechal hlubokou stopu.

Vzkaz pro Jana Solovjeva tam nahoru: Děkuji Ti za naději, za každé nové ráno, děkuji Ti, že jsem mohla zažít vzácné lidské setkávání. Také jsem měla „velké štěstí na lidi", a to v Tvé osobě.

Vděčně a s úctou

Eva Kordová

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Odešla osobnost města Turnova Sergěj Solovjev
FOTO: Malíři Pojizeří představují tentokrát tvorbu na téma Figurace
FOTO: V semilském muzeu zahájili 31. ročník výstavy Malíři Pojizeří
Do června v Turnově přijímají návrhy na Cenu obce a čestné občanství
Výstavu manželů Solovjevových uvedou Langhamer a Kanyza

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj daruje obcím a městům pozemky. Podpoří tak rozvoj a bezpečí obyvatel

Téměř 31 tisíc čtverečných pozemků převedl letos Liberecký kraj bezúplatně na obce. Obce a města na nich vybudují chodníky a cyklostezky podél silnic, čímž zvýší bezpečnost chodců a cyklistů na jejich území. Kraj zároveň pracuje na majetkoprávním vypořádání pozemků včetně komunikací, které do budoucna vyřadí z krajské silniční sítě. „Během letošního roku převedl kraj pozemky v účetní hodnotě 2,6 milionu korun na deset obcí a třináct měst v regionu," upřesnil náměstek hejtmana pro řízení rezortu ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky Zbyněk Miklík. „Kraj sice za tyto pozemky peníze nedostane, obce a města v kraji však mohou ušetřené finanční prostředky za nákup pozemků investovat do svého dalšího rozvoje, což je i prioritou Libereckého kraje."

Vodárna Trkač je opravena

Technická památka vodárna v Obřím dole nedaleko Rudného potoka, známá jako Trkač, prošla letos na podzim opravou. Opravili samotnou stavbu, její střechu, venkovní fasádu i vnitřní omítky, které kvůli vlhkosti a drsnému klimatu na tomto místě velmi trpí. Zvláštní péči věnovali samotné turbíně, kterou natřeli. Opravy a nátěru se dočkaly i původní dveře a mříže. Vodárna a 700 metrů dlouhý vodovod sloužily k dopravě vody na Sněžku do České boudy. Postavit ji nechat v roce 1912 hrabě Rudolf Czernin-Morzin. Ukončil tím éru vynášení vody na Sněžku na bedrech nosičů. Toto zařízení sloužilo až do 50. let minulého století, kdy kvůli nedbalé údržbě přestalo fungovat.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Libor Drahoňovský ukáže krásy Jihočeské Šumavy
Betlémy v lomnickém muzeu již pojednadvacáté
Liberecký kraj vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2022
Košťálovští fotbalisté zakončili podzim vítězstvím nad Českou Lípou
Adventní akce se vrací na hrady a zámky

Nejčtenější články

24.11.: Pod vlivem alkoholu skončil v Horních Štěpanicích s autem na boku
24.11.: FOTO: Vyhlášení seriálu ECC 2022 se konalo v Loukově
25.11.: Listopadové Vítání občánků v Turnově s knížkou i drobnými dárky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT