Pozitivních opět víc. Do očkování se v kraji zapojí i praktičtí lékaři
05.03.2021 22:00:47 | Autor: Petr Ježek, mpo | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří
Přinášíme po týdnu nová čísla vývoje epidemie Covid-19 v našem kraji i Česku. Ta mírně rostou kvůli agresivnější britské mutaci i znovu velkému navýšení testů. Kromě očkovacích center se do očkování naplno vloží i 145 praktických lékařů, pro které kraj vyčlenil vakcíny od firmy AstraZeneca.
„Očkování proti Covid-19 v našem kraji je v plném proudu. Zatím jsme vyočkovali celkem 28 075 dávek, což je 75 % všech druhů vakcín, které máme v současné době k dispozici. Příští týden plánujeme naočkovat dalších bezmála 11 000 lidí a to převážně vakcínou Pfizer v očkovacích centrech, zbytek potom vakcínou AstraZeneca v ordinacích praktických lékařů. Vakcínu Moderna využijeme při pokračování očkování v domech s pečovatelskou službou a zaměstnanců pečovatelských a terénních sociálních služeb," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Praktičtí lékaři v regionu jsou připraveni pomoci s očkováním ve svých ordinacích. Liberecký kraj jim již poskytuje vakcínu AstraZeneca, kterou budou moci očkovat pouze své kmenové pacienty. Celkem půjde praktikům 1900 kusů očkovací látky AstraZeneca.
Pro očkování u svého praktického lékaře není třeba se registrovat a rezervovat skrze celorepublikový Centrální rezervační systém (CRS). Je ale třeba se s lékařem nejprve na možnosti očkování a na případném termínu očkování domluvit. „Pokud ale chtějí být zájemci očkováni rychle, pak doporučuji, aby se registrovali a rezervovali si termín přímo v očkovacím centru," uvedl hejtman Martin Půta. „V dalším týdnu bychom v těchto velkokapacitních očkovacích centrech měli naočkovat až 9000 dalších osob."
Aktuální seznam praktických lékařů ze všech čtyř okresů najdete v příloze pod článkem. Pomocí filtru je možné lehce vyhledat, jaký praktický lékař a v jakém okrese bude moci očkovat kmenové pacienty.
Statistický přehled:
V Libereckém kraji je celkový počet případů od začátku: 62 513 (4780 za týden, minule bylo 4276, + 785 za 4. 3.). Počet uzdravených: 52 755 (+3250 za týden), počet aktuálně Covid pozitivních: 8889 (+1462 za týden), počet zemřelých: 869 (68 za týden). Celkově od března nakažených v jednotlivých okresech: Okres Liberec 24 526 (+1658 za týden), okres Jablonec 12 368 (+ 959), okres Semily 9848 (+807) a okres Česká Lípa 10 806 (+853) osob. Stav je ke dni 5. 3. 7.58.
V České republice je celkem za dobu sledování osob s prokázanou nákazou: 1 299 002 (nárůst 86 222 za týden, 14 554 za 4. 3., minule bylo 77 823 za týden), uzdravených osob: 1 115 172 (+60 089 za týden), úmrtí v souvislosti s nákazou: 21 325 (1326 za týden). Aktuálně Covid pozitivních 162 505 (+ 24 807, minule bylo 37 572). Počet aktuálně hospitalizovaných: 8153 (+977 za týden). Celkem provedeno PCR testů: 5 524 412 (232 401 za týden, 30 843 za 4. 3.). Provedených antigenních testů: 2 985 745 (408 675 za týden, 62 352 za 4. 3.). Údaje jsou z 5. 3. 7.58.
Vykázaná očkování k 5. 3.: 771 223 (+ 147 403, předtím 104 063).
Údaje o počtu aktuálně nakažených a uzdravených jsou v celostátním i krajském měřítku zkresleny zpožděním až o pět dní, kterou mají záznamy hygien a praktických lékařů, jenž pacienty bez příznaků po 10 dnech uschopňují. Tyto údaje se proto mohou lišit celostátně až o 40 tisíc osob a v Libereckém kraji zhruba o 2000!
Pokles snižování všech čísel obrátil již v minulých dvou týdnech a znovu mírně narostl. Na druhou stranu opět hodně vzrostl počet testů, a to o 87 tisíc za týden (15 PCR, 72 tisíc antigenních), což nárůst určitě ovlivnilo! Počet hospitalizovaných bohužel stoupl o 977 lidí. Počet naočkovaných poprvé za týden konečně výrazně překročil sto tisíc, když se podařilo naočkovat 147 tisíc lidí!
V Libereckém kraji je nyní nárůst počtu aktuálně pozitivních 1462 za týden, když minule to bylo 1565, v celé republice je nárůst o 24 807, což dokonce zmenšení nárůstu z 37 572.
Testování ve firmách bude povinné
Od pondělí 1. března se ve firmách rozjelo plošné testování na Covid - 19 bez zdravotníků, tzv. samotestování. Stát na něj přispěje z veřejného zdravotního pojištění 60 korun na test, proplatí 4 testy měsíčně na každého zaměstnance či osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Ministerstva průmyslu a obchodu a zdravotnictví k samotestování připravila stručného průvodce. Jde o doplňkové testování, nadále platí, že pokud je to možné, využívá se k testování sít POC antigenních center, kde se vyšetření plně hradí z veřejného zdravotního pojištění. Od 3. března začne být testování zaměstnanců pro firmy s více než 250 zaměstnanci povinné, od 5. března se povinnost bude týkat i podniků s 50 až 249 zaměstnanci. A to proto, aby mohl průmysl i přes pandemii koronaviru fungovat dál.
Antigenní testy pro testování bez zdravotníků, tzv. samotestování, si firmy mohou koupit pouze od firem, jejichž seznam se průběžně aktualizuje na webu Ministerstva zdravotnictví. Rozšiřuje se každý den. Na konci měsíce firmy a OSVČ testování vyúčtují zdravotní pojišťovně.
„Průmysl nezastavujeme. Plošné testování ve firmách ale bude povinné," řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodal: „Do 12. března by měli být otestování všichni zaměstnanci firem s více než 250 zaměstnanci, do 15. března pak všichni z podniků od 50 do 249 zaměstnanců. Možné bude antigenní testování u závodního lékaře nebo u externího poskytovatele, stejně jako samotestování. Nejdéle do dvou týdnů tak 10 000 firem otestuje 2,1 milionu svých pracovníků. Antigenní testování provedené zdravotníkem bude plně hrazeno, na samotestování stát přispěje čtyřikrát měsíčně 60 korunami na test a zaměstnance."
Zaměstnavatelé, kteří budou testovat sami, budou muset hlásit případný pozitivní výsledek závodnímu či obvodnímu lékaři nebo hygienikům. Příspěvek zdravotní pojišťovny ve výši 60 Kč bude náležet za maximálně čtyři testy měsíčně na jednoho zaměstnance či OSVČ bez zaměstnanců. Další náklady budou příspěvkem firem pro zdraví zaměstnanců. Jednou měsíčně vykáže zaměstnavatel vůči zdravotní pojišťovně počty provedených testů prostřednictvím příslušného formuláře, který je ke stažení na stejné stránce jako je zveřejněn průvodce testováním. Pojišťovna zpětně proplatí příspěvek až 240 Kč za jednoho zaměstnance či jednu OSVČ bez zaměstnanců za daný měsíc. První vyúčtování za měsíc březen se uskuteční v dubnu, zdravotní pojišťovny pro to chystají elektronické formuláře. Za zaměstnance bude pojišťovny o příspěvek žádat zaměstnavatel, OSVČ bez zaměstnanců si požádají samy. Dobrovolně a na vlastní náklady lze samozřejmě testy provádět častěji.
„Testování ve firmách je dalším krokem, jak zastavit šíření epidemie a zároveň co nejméně ohrozit chod ekonomiky. Pravidelné a opakované testování zachytí i bezpříznakové přenašeče, kteří tak nevědomky mohou nakazit i ostatní. Zároveň jako Ministerstvo zdravotnictví průběžně rozšiřujeme seznam testů, jimž byla udělena výjimka, a je tak možné je použít i laiky pro tzv. sebetestování," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Podle současných informací od firem, které obdržely výjimku od Ministerstva zdravotnictví, dodavatelé měli o víkendu ve skladech cca 5 milionů testů, v tomto týdnu by pak měli mít k dispozici dalších 5 až 8 milionů.
„Pravidelné testování je účinný nástroj, jak zabránit šíření nemoci ve firmách. Zavedení povinného testování podporujeme, považujeme ho za logický krok v aktuální koronavirové situaci. Každý zodpovědný zaměstnavatel by měl udělat vše pro to, aby ochránil své zaměstnance," sdělil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.
Firmy jsou podle současných informací Ministerstva průmyslu a obchodu připraveny v dalších týdnech zajistit nejméně cca 10 milionů testů. Denně jim nyní chodí stovky objednávek od firem, které chtějí testovat zaměstnance, poptávku mají i od dalších prodejních kanálů do maloobchodní sítě. Další nabídka na dodávání testů se bude odvíjet od poptávky po zavedení povinného testování ve firmách.
„Testování v malých a středních firmách probíhá již zcela běžně od podzimu 2020, firmy chtějí ochránit svůj provoz a dělají pro to maximum, přestože na to již vynaložily obrovské náklady z vlastních zdrojů. Vítáme finanční podporu testování od státu a oceňujeme, že se týká i živnostníků. Masivní a povinné testování ve firmách zcela jednoznačně podporujeme," dodal předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) Karel Dobeš.
Také členové Hospodářské komory jsou připraveni pomoci státu s testováním zaměstnanců. „Po vládním rozhodnutí o povinných testech v podnicích apeluje Hospodářská komora na to, aby nová povinnost řešila i případy, kdy se zaměstnanci testování, organizované zaměstnavateli, budou bránit," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že podnikatelé jsou připraveni zajistit si antigenní testy, stát ale musí zabezpečit proveditelnost nově ukládané povinnosti, tedy aby zabezpečil dostupnost antigenních testů v počtech, které budou pro masové testování potřeba.
Související články
Policisté kontrolují dodržování zpřísněných protiepidemických opatření
ORP Turnov dostala výjimku z omezení pohybu osob
Antigenní testy v Harrachově končí, Polsko mění podmínky pro vstup
Otázky k pohybu mezi okresy i s formuláři ke stažení
Do Německa i Polska s negativním testem, odběry spustí i v Harrachově
V Libereckém kraji znovu více pozitivních, očkování už se naplno rozjíždí
Od 1. března bude v Libereckém kraji fungovat sedm očkovacích center
Senioři nad 80 let, kteří neobdrželi PIN, se mají znovu registrovat
Očkovací centrum mají v Turnově otevřít od 1. března
Od čtvrtka 25. února všude už jen s respirátory FFP2
Hasiči rozváží respirátory do dětských domovů a do škol v kraji
Očkovací průkaz je již online
Kraj spouští velkokapacitní očkovací centra, zatím na pěti místech
Počet pozitivních roste i kvůli více testům. Kraj otevře očkovací centra
Testovací místo pro řidiče kamionů bude fungovat do začátku března
Hasiči provedli v Hrádku řidičům za středu 220 antigenních testů
V Hrádku otevřeli druhé testovací centrum. Slouží řidičům do Německa
Nouzový stav vyhlášen od pondělí 15. února, platit bude 14 dnů
Hejtman požádal vládu o vyhlášení stavu nouze
Hasiči přepravili přístroje pro kyslíkovou terapii do Jilemnice
Do Německa je třeba negativní test. Místo v Hrádku je připraveno
Covid znovu mírně roste. Hejtmani jednají, jak zachovat část opatření
VIDEO: Policisté kontrolují hranice okresu Trutnov
Prohlášení hejtmanů a primátora k jednání o nouzovém stavu
Kraj finančně podpoří činnost očkovacích center proti koronaviru
Zahájili očkování v Domovech s pečovatelskou službou v Turnově
Čísla koronaviru v kraji i Česku stagnují, očkování nenabralo rychlost
Vše přehledně na jednom místě. Liberecký kraj spustil web k očkování
Nezačalo to až TikTokem, ale kde to skončí?
Očkování zpomalilo, počty nakažených dál v kraji i celém Česku klesají
Antigenní testování v turnovské nemocnici potrvá až do konce února
Hasiči se v Libereckém kraji zapojili do trasování
Turnov nabízí pomoc seniorům nad 80 let s registrací k očkování
Ministerstvo zdravotnictví upravilo centrální rezervační systém
Očkování v sociálních zařízeních v Libereckém kraji se již blíží ke konci
Očkovací centra v pěti nemocnicích, hejtman upozornil na méně vakcín
Ke stažení
Praktičtí lékaři, kteří budou očkovat ve svých ordinacích
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
63. Podještědské derby: Jablonec rekordně popravil Liberec
Nejvíce motivoval jablonecký tým před vzájemným derby liberecký Slovan na čele se svým novým majitelem Kaniou: ten nejdříve vyhlásil, že neuznává jabloneckého šéfa Peltu, potom se dopustil názoru, že Jablonec není pro Liberec soupeř, pokračovalo to umístěním bilbordu Slovanu v Jablonci u Střelnice a nakonec před sezonou vyhodil současného jabloneckého lodivoda. Podrobnosti k zápasu na Našem Jablonecku
Vysoušeče, které pomáhají po povodních, nabídne kraj i jinam
Přes 200 vysoušečů má k dispozici Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Nyní míří 100 kusů do Olomouckého kraje, a to konkrétně do města Jeseník, aby pomáhaly zmírnit následky po tamních povodních. Celkem 58 vysoušečů již hasiči využili v Libereckém kraji, a to zejména na Frýdlantsku. Skladem jich zůstává přes 40. „V roce 2021 jsme darovali Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje 25 kondenzačních vysoušečů a na začátku roku 2022 přispěli z krizového fondu milionem a půl. Z těch hasiči pořídili dalších 150 kusů. Samozřejmě mají ještě dalších několik desítek za peníze vyčleněné ve svém rozpočtu," uvedl hejtman Martin Půta.
Nejnovější články
Turnovská MŠ 28. října obhájila stříbrný certifikát zdravé školky
Bilance léta a práce Horské služby v posledních týdnech
Akce Kulturního centra Golf Semily v říjnu
Naučná stezka v Krkonoších seznámí turisty s jelenem
Sdružení D.R.A.K. vyslalo Medvídka Nebojsu do světa
Nejčtenější články
07.10.: V Daliměřicích shořela kůlna
07.10.: Na Svatováclavském turnaji v Turnově obhájil vítězství tým Proseč C. F.
08.10.: Akce Kulturního centra Golf Semily v říjnu
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb byxx VisionWorks |
RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.