Předvánoční kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších

01.12.2011 08:26:42 | Autor: Informační střediska obcí a Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Předvánoční kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších

Přichystali jsme pro vás přehled kulturních akcí v Pojizeří a v Krkonoších konaných v prosinci se vztahem k vánocům, zimě nebo lidovým obyčejům. Najdete zde proto jarmarky, rozsvěcení stromů, vánoční trhy, ale i dětské akce nebo koncerty.

Výčet určitě není úplný a může být průběžně doplněn. Pokud vám zde chybí vaše oblíbená akce, tak můžete její stručný popis zaslat na náš email redakce@nasepojizeri.cz.

Čtvrtek 1. prosince

Od svatého Martina do Tří králů Dlaskův statek Dolánky u Turnova

Na Dlaskově statku bude slavnostně zahájena výstava, která návštěvníkům připomene tradiční obřady období od svátku svatého Martina do svátku Tří králů. Výstava bude probíhat až do 31. prosince. Podrobnosti zde

Tržnice řemesel Jilemnice

Bižuterie pro každou příležitost za dobré ceny bude k vidění v jilemnické Budově pivovaru, vedle muzea. Velký výběr plesové bižuterie, svatební, perličky, minerálové, dlouhé ketlované, dřevěné, FIMO šperky, Swarovski, lanka. Vše v mnoha barevných kombinacích. Možnost zhotovení šperku dle Vašich představ na zakázku.Otevřeno bude od úterý do pátku 8 - 12 hodin a 13 - 16 hodin soboty a neděle nepravidelně až do 31. prosince.

Pátek 2. prosince

Adventní řemeslné páteční podvečery aneb Vánoční tvoření

Ve společenském domě Jilm budete moci vy i vaše děti aktivně vyzkoušet výrobu adventních dekorací, svícnů, domovních znamení, výrobu šperků, náhrdelníků, náušnic a náramků, zdobení vánočních perníčků v krkonošské světničce, práce s ovčí vlnou, drátkování, výroba ozdob ze šustí. Páteční řemeslné podvečery se konají v Jilmu i 9. a 16. prosince.

Sobota 3. prosince

Mikulášské slavnosti Lomnice nad Popelkou

Slavnosti V Lomnici vánoční strom rozsvítí Mikuláš s čerty a andělyse konají na Husově náměstí od 10 do 18 hodin a jejich vrcholem bude příjezd Mikuláše a ohňostroj. Připraveny budou odměny pro děti, které přijdou oblečeny za čerty a anděly. Do průvodu je vhodné si vzít vlastní libovolné světýlko. Podrobnější pozvánka

Tradiční trhy Státní zámek Sychrov

Od 9 do 16 hodin se na čestném dvoře zámku Sychrov konají tradiční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem vánočního zboží, bohatým výběrem občerstvení a programem uměleckého sdružení Bohém. Vstupné dospělí 50 Kč, děti 30 Kč. Stejný program je i v neděli 4. prosince.

Předvánoční setkání Železný Brod Sokolovna Hrubá Horka

Program od 14 hodin jsou na programu sportovní a dovedností hry, tanec (disko hudba) a Mikuláš, čert a anděl. Vstupné dospělí 30 Kč, děti 10 Kč, masky zdarma. O 20 hodin k tanci a poslechu zahrají Kapelníci, k občerstvení se podávají „horecké speciality". Vstupné 60 Kč.

Vánoční trhy Rokytnice nad Jizerou

Odpoledne plné soutěží a zábavy na rokytnickém Dolním náměstí. Konat se bude například klání o nejlepší rokytnický vánoční perníček (pro širokou veřejnost), nebo dětská soutěž o nejkrásnější svatou Barborku (malují a kreslí děti z mateřinek, základních škol). Kromě toho bude probíhat výstava k hornictví. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý doprovodný program a především regionální jarmark.

Mikulášská nadílka Olešnice

SDH Olešnice pořádáMikulášskou nadílku v hospodě v Olešnici u Turnova. Začátek je ve 14 hodin, vstupné dobrovolné.

Adventní koncert Jizeranu Přepeře

Adventní koncert semilského pěveckého spolku Jizeran za doprovodu Komorního orchestru řízeného Jiřím Kurfiřtem. Koncert se koná v kostele sv. Jakuba v Přepeřích, začátek je v 18.00 hodin, vstupné 60 Kč.

Neděle 4. prosince

Rozsvícení vánočního stromu na Masarykově náměstí Jilemnice

V programu na jilemnickém náměstí je mimo jiné připraveno troubení na ponocenský roh, hudba i zajímavé a úsměvné vyprávění. Pořadatelem je město Jilemnice, akce začíná v 17 hodin.

Pondělí 5. prosince

Mikulášská nadílka Jilemnice

Od 16 hodin na jilemnické náměstí proběhne Mikulášská nadílka. Uslyšíte hezké písničky a hodné děti se mohou těšit na mikulášskou nadílku.

Čtvrtek 8. prosince

Adventní koncert v divadle Turnov

V Městském divadle v Turnově se koná od 17.30 koncert pěveckého souboru Musica Fortuna pod vedením Vítězslava Čapka.

Pátek 9. prosince

Vánoční ladění Muzeum Českého ráje Turnov

FOTO: Turnovské muzeum připravilo výstavu cukrovinek a čokolády

V pátek se v turnovském muzeu koná vánočně laděný den věnovaný čokoládě a dřevěné hračce. Návštěvníky muzea čeká hlavně ochutnávka výběrových luxusních čokolád v rámci prezentace firmy Jordi´s Chocolate, kde bude možné si některou z těchto sladkých perel čokoládového trhu zakoupit. Chybět nebude od 12 do 16 hodin čokoládová fontána. Připraven je také od 14 do 16 hodin doprovodný kulturní program v podobě vystoupení dětského folklórního souboru Špalíček z Lomnice nad Popelkou s vánočními koledami. Podrobnosti zde 

13. turnovské vánoční trhy, Náměstí Českého ráje Turnov

FOTO: Turnovské trhy lákají na vánoční zboží i kulturní programOd pátku do neděle 12. se na turnovském Náměstí Českého ráje koná 13. ročník vánočních trhů. K dostání budou rozličné dárky pro vaše blízké, vánoční a d ekorativní předměty, vánoční stromky a další zboží. Pátek bude doprovodný kulturní program tvořit soubory místních ZUŠ, v sobotu diváci uvidí různé pohádky a například v 10.45 i vystoupení taneční školy Ilma. V neděli program zakončí Vánoční vystoupení sboru Balatka a spol. (10.00), vystoupení dechové hudby Turnovanka (10.30), Vánoce Mackieho Messera (13.30), Žesťový soubor ZUŠ Turnov (14.30). Kompletní program a fotogalerie

Adventní koncert Sedmikrásky a Čekanky v Semilech

Přípravné sbory  Jizerky vystoupí na společném koncertě ve Sboru Dr. karla Farského v semilech. Začátek v 18 hodin.

Sobota 10. prosince

Slavnostní rozsvěcení stromu v Jablonci nad Jizerou

V Pilišťatech V Jablonci nad Jizerou rozsvítí vánoční strom za přítomnosti Krakonošeu Hájenky proběhne bohatý kulturní program, který zahájí vládce hor Krakonoš a dále v něm uvidíte kulturní pásmo místní Základní umělecké školy - žáci pěveckého a taneční oddělení, koncert vokálně-instrumentálního souboru Satori z Poniklé. Možná přijde i sv. Mikuláš se svou družinou a s nadílkou pro nejmenší a není vyloučena ani přítomnost čertů. Více podrobností zde

Zvykoslovná dílna Muzeum Českého ráje Turnov

Výroba čokoládových figurek a zvykoslovných předmětů (vrkoče, muší ráje) aneb Zdobíme si stromeček. Návštěvníci muzea si vyzkouší, jak se pracuje s čokoládou, ozdobí si svou vyrobenou laskominu a zabalí si ji jako arabesku do jemného papíru. Stejný program se koná i v neděli 11. prosince. Podrobnosti zde

Vánoční koncert Jilemnice

Vánoční koncert s populárním čtyřicetičlenným smíšeným sborem Musica Fortuna Turnov se uskuteční ve 10. prosince od 16 hodin ve velkém sále Krkonošského muzea. Vstupné dobrovolné.

Vánoční jarmark Vrchlabí

Vánoční jarmark se ve Vrchlabí koná ve velkém sále kulturního domu Střelnice, který se na celou sobotu zaplní řemeslníky i výrobci nejrůznějšího vánočního zboží a dobrot. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program. KD Střelnice Vrchlabí.

Lyžecké závody postaru Vrchlabí

Ve stejný den v rámci Vánočního jarmarku proběhnou ve Vrchlabí závody ve štafetovém běhu rozestavném s přehlídkou dobových kostýmů dětí i dospělých. Sraz a prezentace závodníků od 9.00 do 9.30 v Domě dětí a mládeže Pelíšek ve Vrchlabí. Odtud poté vychází průvod v dobových krojích za doprovodu řízné hudby do Kulturního domu Střelnice, kde budou jednotlivá družstva za velkého zájmu představena široké veřejnosti a proběhne vyhlášení vytrvalostního seriálu Vrchlapák 2011. Následuje přesun do areálu zámeckého parku ke startu závodu. Článek s fotogalerií ze závodů

Zahájení zimní sezony v Krkonoších

Ve skiareálu Malá Úpa proběhne slavnostní zahájení běžecké a lyžařské sezony v nejvyšších českých horách spojené s Forem na téma Běžecké lyžování v Krkonoších. Startuje se v 10 hodin.

Pondělí 12. prosince

Vánoční koncert s orchestrem Václava Hybše a jeho hosty

Vánoční koncert v KC Golf v Semilech. Vystoupit by měli Yvonne Přenosilová, Irena Kousalová, Roman Tomeš, Otta Weiss a Veronika Savincová. Vstupné 250 Kč a 200 Kč, začátek v 19.30. 

Úterý 13. prosince

Adventní vystoupení tanečního oboru ZUŠ Semily

Předvánoční taneční vystoupení  žáků základní umělecké školy v předsálí kulturního centra Golf. Ke zhlédnutí budou i díla žáků výtvarného oboru. Začátek v 17 hodin.

Středa 14. prosince

Vánoční koncert žáků ZUŠ Semily

V sále KC Golf vystoupí mladí semilští hudebníci a zpěváci základní umělecké školy. Začátek v 18 hodin.

Pátek 16. prosince

Vánoční koncert Jizerky

Pěvecký sbor Jizerka a Základní umělecká škola v Semilech vystoupí na společném vánočním koncertě  v kostele sv. Petra a Pavla v Semilech. Začátek koncertu v 18 hodin. Fotogalerie z koncertu

Sobota 17. prosince

Vánoční jarmark Jilemnice

Trhy mají v Jilemnici tradici trvající přes 500 let. Neopakovatelná atmosféra někdejších jarmarků je patrna i v současnosti. Namísto někdejších "frejunků", tedy zábavy a tance, předvádí dnes Jilemnice bohatý celodenní kulturní program dětí i dospělých. Historická vazba je zachována mj. v udržení vánočně laděné atmosféry předváděním živého betlému, koled, písní, říkadel, lidových tanců a podobně. Kulturní program začíná již v 8.25 zdravicí Krakonoše a končí ohňostrojem v 17 hodin. Článek a fotogalerie

Libštátský jarmark

U Janatů FOTO: Tradiční Libštátský jarmark nabízel plno lákadel ve dvoře, za mostem pod zastávkou ČD probíhá od 10 hodin Libštátský jarmark. Uvidíte jak se zdobí perníček, či jak se plete košíček.K tomu možnost drobných dárků koupení. Nelitujte páni kroku, na zahřátí bude i dost grogu. Fotočlánek z loňského ročníku

Následný článek a fotogalerie z akce

Neděle 18. prosince

Adventní koncert Komorní orchestru ZUŠ Semily

Koncert Komorního orchestru pod vedením jiřího Kurfiřta ve Státním okresním archívu v Semilech. začátek v 18 hodin.

Středa 21. prosince

Vánoční koncert pěveckých sborů T.G. Masaryka v Lomnici nad Popelkou

V Tylově divadle v Lomnici nad Popelkou se koná od 18.30 tradiční vánoční koncert, na kterém vystoupí malý a velký sbor s doprovodnou kapelou M. Hrdého. Vstupné 60 Kč, důchodci a studenti 40 Kč.

Čtvrtek 22. prosince

Zpívání u vánočního stromu a 3. jarmareček Lánov

Od 18.30 se budou v Lánově u infocentra zpívat vánoční koledy a proběhne jarmareček dětských výrobků. Občerstvení zajištěno.

Vánoční trhy Rokytnice nad Jizerou

Na Dolním náměstí v Rokytnici nad Jizerou proběhne odpoledne plné soutěží a zábavy. Konat se bude například klání o nejlepší (rokytnický) vánoční perníček (pro širokou veřejnost), nebo dětská soutěž o nejkrásnější svatou Barborku (malují a kreslí děti z mateřinek, základních škol). Kromě toho bude probíhat výstava k hornictví. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý doprovodný program a především regionální jarmark.

Pondělí 26. prosince

Vánoční roztomilost Státní zámek Sychrov

Koncert nejkrásnějších vánočních barokních písní, kantát a sonát pro zpěv, housle a arciloutnu. Vystoupí Markéta Mátlová - soprán, Václav Návrat - barokní housle, Přemysl Vacek - arciloutna. Začátek koncertu v 16 hodin.

Středa 29. prosince

Missa super Libštát

Koncert v libštátském evengelickém kostele. Zpívat a hrát na dobové nástroje bude soubor Literácy Jičín pod vedením dirigenta Michaela pospíšila. Začátek koncertu v 17 hodin. Podrobnosti ke koncertu

Související články a fotogalerie z akcí:

FOTO: Libštátský jarmark letos zpestřila taneční vystoupení

FOTO: Libštátský jarmark letos zpestřila taneční vystoupení

FOTO: Jilemnický vánoční jarmark přilákal stovky návštěvníků

FOTO: Jilemnický vánoční jarmark přilákal stovky návštěvníků

Adventní neděli ve Vrchlabí zakončila koncertem Petra Janů

Adventní neděli ve Vrchlabí zakončila koncertem Petra Janů

FOTO: Jizerka přinesla adventní náladu do kostela sv. Petra a Pavla

FOTO: Jizerka přinesla adventní náladu do kostela sv. Petra a Pavla

FOTO: Turnovské vánoční trhy lákaly na zboží i kulturní program

FOTO: Turnovské trhy lákají na vánoční zboží i kulturní program

Nechte se vánočně naladit jubilejní lomnickou výstavou betlémů

Nechte se vánočně naladit jubilejní lomnickou výstavou betlémů

FOTO: Vánoční strom ve Vrchlabí pomáhala rozsvítit Věra Martinová

FOTO: Vánoční strom ve Vrchlabí pomáhala rozsvítit Věra Martinová

Na skleněném jarmarku ukázali křehkou krásu

Na skleněném jarmarku ukázali křehkou krásu

Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Semilech

Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Semilech

V Jablonci nad Jizerou rozsvítí vánoční strom za přítomnosti Krakonoše

V Lomnici vánoční strom rozsvítí Mikuláš s čerty a anděly

V městech Pojizeří o víkendu rozsvítili vánoční stromky

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hudební nástroje v knihovně? Nová služba v Liberci!
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
Výstavu drahých kamenů v Lomnici obohatí model hradu Trosky
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 14. až 16. června
V Krkonošském muzeu otevřou výstavu o místních hasičích

Nejčtenější články

13.06.: Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
14.06.: V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec
14.06.: Muzejní noc v Jilemnici naváže na oslavy 150 let místních hasičů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT