Připomínáme si 79 let od transportu turnovských Židů

14.01.2022 16:52:02 | Autor: Eliška Gruberová, TPCR | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Turnov

Připomínáme si 79 let od transportu turnovských Židů

Ve čtvrtek 13. ledna 2022 uplynulo 79 let, co byli z turnovského nádraží odvezeni turnovští Židé na shromaždiště v Mladé Boleslavi, odtud 16. ledna transportem do Terezína a prakticky vzápětí 20. ledna do Osvětimi. Do Turnova se z více jak 500 židovských obyvatel vrátilo pouhých 19 přeživších.

Židovská komunita v Turnově přežívala v podobě „synagogálního sboru" až do roku 1961, kdy byla po komunistickém převratu a s ním spojenou vlnou emigrace, rozpuštěna. Tak zanikl náboženský židovský život v Turnově, který zde měl kořeny již od 16. století.

27. ledna si připomínáme i Mezinárodní den památky obětí holocaustu. 27. ledna roku 1945 byl Rudou armádou pod vedením I. V. Koněva osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). Tento den má připomínat utrpení přibližně šesti milionů Židů a dalších nevinných obětí v době holokaustu za druhé světové války.

Každoročně se konala v Turnově v lednu vzpomínková akce. Současná situace ale není pořádání akcí nakloněna. Je však nutné si připomínat „zlo", které bylo, a nezapomenout.

„20. století bylo stoletím neuvěřitelných proměn, změn a kotrmelců, které během let zašly! Války byly, jsou a budou. Ve válce však obě strany mají šance. Když ne zvítězit, tak alespoň se bránit. V Osvětimi, Terezíně, Kalymě, Katyni, ... Iráku nebo Číně, šance se nedávají nikomu. Lidé se likvidují s jediným cílem - zavraždit! Není to zrůdnost? Likvidace miliónů bezbranných lidských bytostí je výsadou dvacátého století." To nejsou moje slova, ale slova paní Olgy Nazarevičové, které jsem jako studentka v Praze pomáhala s úklidem a domácností.

I po studiu jsem za ní jezdila, rády jsme si spolu povídaly a také jsme si dopisovaly. Jednou, to již na tom nebyla zdravotně moc dobře, jsme se dostaly i na téma druhé světové války. Dodnes si pamatuji na její slova: „Co vy mladí víte o válce." A dala mi na stroji psaný text. Byly to tři „momentky" z mnohometrážního filmu jejího života odehrávající se v Bělorusku a Střední Asii za druhé světové války, ve kterých vypráví, co musela s malým synkem prožít, co vše museli vydržet, když utíkali z Polska před Němci ... Při čtení bylo pro mě i ostatní, kterým jsem její „vzpomínky" půjčila, těžko představitelné, co všechno a jaké hrůzy přežila ...

Svůj doslov ke svým vzpomínkám končí slovy:

„Jsem „slepencem" slovanských národností. V útlém dětství jsem žila na Ukrajině. V dospívání jsem byla vychovávána v polské rodině a v polské škole, bydlela na Litvě, v Bělorusi a Volyni. Vdala jsem se za Čecha do Prahy...

Není proto v mém lexikonu povýšeného „My Češi, my Rusové, my Poláci". Pozná-li člověk svébytnost a kulturu jiných národů, nemůže být šovinistou.

Snad právě proto jsou mi osudy slovanských národů tak blízké a tak dychtivě je sleduji. Jsem šťastná, že Slované a nejen oni se vymaňují ze sevření totality. Často slyším u nás škemrání pochybovačů, chamtivců a dezorientovaných. Jediným lékem pro ně je, uvědomit si hrůzy, které doufejme, pominuly nenávratně, věřit a bránit se před pesimismem. V životě, který žijeme a v přírodě kolem nás, je pořád ještě možnost najít smysl a krásu. Jen se naučit dívat a vnímat. Právě proto končím díkuvzdáním můj doslov:

Děkuji Ti, Všemohoucí, za život.

Děkuji Ti, že mé uši slyšely nejen hřmění děl, ale i ptačí zpěv a hudbu Chopinovu.

Děkuji Ti, že jsi dovolil mým očím vidět nejen ohavnosti našeho života, ale i krásu kvetoucího jara.

Děkuji Ti, že jsi nechal mé srdce hodně trpěti, ale také vroucně milovati.

Děkuji Ti, že jsi mě provedl hrůzou a zoufalstvím a přece vrátil mé duši naději a klid.

Děkuji Ti, že se smím těšit ze života."

Nyní žijeme v 21. století... Na to, co se odehrálo ve 20. století, nesmíme zapomenout.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jak došlo k položení Stolpersteinů neboli Kamenů zmizelých v Turnově
Kameny zmizelých v Turnově budou položeny už v září
Virtuální připomínka odsunu turnovských Židů
Kameny zmizelých v Turnově mohou podpořit i občané

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Závodníci Jizerské 50 dostanou medaili od České mincovny již potřetí

V jablonecké České mincovně se uskutečnila slavnostní ražba neprodejných stříbrných medailí Jizerská 50, které obdrží vítězové vybraných kategorií při 55. ČEZ Jizerská 50 včetně dětských. Pozvání přijal nejen autor sloganu Petr Karlovský a ředitel závodů Jizerská 50, ale i primátor Jablonce nad Nisou Jiří Čeřovský a další hosté. Podrobnosti a fotogalerie na Našem Jablonecku

Závodníci Jizerské 50 dostanou medaili od České mincovny již potřetí

Pitná voda je v prameni Boží voda i pod Valdštejnem

Odbor životního prostředí informuje občany, že prameny pod Valdštejnem a Boží voda jsou pitné. Výsledky rozboru pramenů ze dne 17. ledna 2022 vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči pomáhali s transportem zraněné osoby v Roztokách u Semil
Vznik česko-německého inovačního centra podpoří Liberecký kraj
K oslavám města Turnov už mají vlastní propagační předměty
Celkem 540 milionů míří na opravy silnic, investice, do školství a kultury
V Turnově proběhlo Novoroční setkání s představiteli církví

Nejčtenější články

20.01.: Počasí komplikovalo dopravu, nehoda uzavřela silnici z Brodu na Bozkov
20.01.: Lídr hnutí STAN v kraji Jan Farský se vzdá poslaneckého mandátu
21.01.: Zemědělci i v Pojizeří protestovali proti změně strategického plánu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT