Přírodu na Sněžce ochrání sítě i letos

14.06.2022 14:54:34 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Přírodu na Sněžce ochrání sítě i letos

Správa Krkonošského národního parku ve snaze ochránit vzácnou a zranitelnou přírodu vrcholu Sněžky před náporem neukázněných návštěvníků opět přistupuje k instalaci ochranných sítí oddělujících prostor pro turisty od prostoru pro přírodu. Ty budou lemovat přístupové cesty na Sněžku od 14. června až do konce října.

Ochranné sítě se objeví na obou místech jako v minulých letech a to na vrcholu a v sedle u bývalé Obří boudy (u Slezského domu). Na Sněžce bude přibližně 600 m ochranných sítí, v sedle pak 500 m.

Návštěvníkům vrcholu byl k volnému pohybu v minulosti vyhrazen prostor přibližně o velikosti poloviny fotbalového hřiště. Mnozí to ale nerespektují a vstupují na alpínské trávníky či lezou po skalách. Proto správy obou krkonošských národních parků v posledních letech v letní sezoně oddělují prostor přírody od návštěvníků oranžovou ochrannou sítí. Kromě tohoto opatření budou i letos pro celou letní sezónu vyčleněni strážci, kteří budou celý den na Sněžce dohlížet na dodržování zákonných pravidel. Tato strážní a informační služba bude posilována i o služby s Policií ČR.

Extrémní a symbol - tato dvě slova zcela vystihují Sněžku. Nejvyšší hora Česka je symbolem pro všechny Čechy. Extrémní je pak z mnoha důvodů. Roční průměrná teplota 0,2 ˚C a vysoké množství dešťových a sněhových srážek řadí vrchol Sněžky mezi nejextrémnější prostředí u nás. Extrémní je i návštěvnost vrcholu. Denní počet pěších turistů v letní sezóně je 8 000-9 000 osob. V tomto počtu nejsou zahrnuty počty přepravených osob lanovou dráhou Pec pod Sněžkou-Sněžka (s denní kapacitou až 2 400 osob). Tím se vrchol Sněžky stává turismem nejzatíženější přírodní lokalitou u nás.

Zvláštní jehlancovitý tvar 1 603 m vysoké Sněžky vznikl v dobách ledových. V důsledku mrazivého a větrného klimatu tam vznikly mrazem tříděné půdy. Kamenné mnohoúhelníky a brázdy, svahové terasy či rozsáhlé kamenné sutě jsou jejich významnými pozůstatky. V minulosti - zejména na východním úbočí Sněžky, na Obřím hřebeni - se staly terčem stavitelů kamenných pyramid (mužíků). Ti tak často nevratně zastavili proces trvající desítky tisíc let.

Kromě neživé přírody je Sněžka domovem řady druhů charakteristických pro severskou tundru a alpínské trávníky. Některé z nich nenajdete nikde jinde na světě. Roste zde rozrazil chudobkovitý, pampeliška krkonošská, jestřábník severský nebo bika klasnatá, lipnice plihá a sítina trojklanná. Na zemi na skalách hnízdí pěvuška podhorní či linduška horská. Kamenné sutě jsou zase domovem lišejníků rodů pukléřka či šídlovec. Z přírodovědeckého hlediska je přírodní prostředí na Sněžce nenahraditelné a není možné připustit jeho ohrožení a ničení masivním počtem neukázněných návštěvníků.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Chtěli jsme Sněžku bez sítí, ale lidé řekli ne!
Výjimečné přetížení Sněžky si vyžádalo nasazení ochranných sítí
Tvůrci spirály na Sněžce se sami přihlásili a zaplatili pokutu
Na Sněžce řádili vandalové
Krkonoše zůstávají otevřené! Ministr vyjednal s Krakonošem ještě šanci

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Vychází nové číslo Turistických novin Českého ráje

Sdružení Český ráj vydává letošní letní číslo oblíbených Turistických novin Českého ráje, které opět přinášejí inspiraci všem, kdo se chystají objevovat krásy tohoto jedinečného regionu. V novinách najdete rozhovor s hercem a moderátorem Honzou Diblíčkem, který má k Českému ráji osobní vztah a v rozhovoru se se čtenáři podělí o své oblíbené trasy i místa, kde rád „vypíná" od každodenního shonu. „Nechybí přehled regionálních produktů, které stojí za ochutnání i za to si je odvézt domů - od tradičních pochoutek po originální řemeslné výrobky. Noviny také přinášejí tipy na výlety pro rodiny, pěší i cyklisty, a představují i méně známá zákoutí kraje, která stojí za objevování," doplnila Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Advaita v Turnově rozšiřuje provozní dobu

Advaita, z. ú., bude nově služby v Turnově poskytovat také ve čtvrtek v čase od 9 do 17 hodin. Poradna má prostor v budově na ulici Žižkova 2031, Turnov. Na poradny se mohou obracet lidé, kteří řeší problémy související se závislostí na drogách, včetně alkoholu. Nabízí pomoc také lidem, kteří se dostali do problémů kvůli hazardnímu hráčství či sázení nebo kteří ztrácejí kontrolu nad hraním počítačových her či užíváním internetu. Objednat se můžete na e-mailu: turnov@advaitaliberec.cz nebo telefonicky na recepci Centra adiktologických služeb 603 829 730 nebo u terapeutky Bc. Blanky Budinské, tel. 720 158 739.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krajská hygiena sleduje kvalitu vod ke koupání
ŘSD pořádalo koordinační schůzku staveb budoucí komunikace I/35
Nejlepším Místem pro život je Jihočeský kraj, až desátý Liberecký kraj
Valná hromada Sdružení Český ráj představila letošní záměry
Nadace Euronisa vyhlásila veřejné grantové kolo

Nejčtenější články

17.06.: Obrazem: Jubilejní 20. ročník Spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana
19.06.: ŘSD pořádalo koordinační schůzku staveb budoucí komunikace I/35
18.06.: Valná hromada Sdružení Český ráj představila letošní záměry

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT