Říjnové akce Gymnázia Ivana Olbrachta

16.10.2023 07:09:13 | Autor: Gymnázium Ivana Olbrachta | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Semily

Říjnové akce Gymnázia Ivana Olbrachta

Přinášíme vám říjnový program akcí Gymnázia Ivana Olbrachta v Semilech. Informace jsou určeny především studentům a rodičům, ale některé jsou určitě zajímavé i pro veřejnost.

Zhodnocení předchozích akcí

Ukázka sokolnictví
Ve čtvrtek 14. září se žáci 2.O zúčastnili ukázky sokolnictví od organizace Zayferus na hřišti ZŠ Dr. F. L. Riegra v Semilech. Viděli jsme asi 25 dravců od malého sýčka obecného (kriticky ohrožený druh) o váze 15 dkg až po orla s váhou 6,5 kg. Nad hlavami se nám proletěl orel bělohlavý, sup krahujový s rozpětím 2,5 m, luňák, který za letu chytal hozené maso. Viděli jsme útočit orla kejklíře na hada, viděli jsme obratné káně Harrisovo lovit kličkujícího zajíce a také poštolku lovící hraboše (dravci útočili na atrapy zvířat tažené navijákem a autem na ovládání). Karančo jižní nás oslnilo svou chytrostí a mazaností. Ač samo neloví a spíš jen chodí, tak pro maso nebylo líné vylétnout i na hlavu neznámého chlapce. Neváhalo odtáhnout brašnu těžší, než je samo, aby se dostalo k masu přikrytému rukavicí. Byly nám vyvráceny mýty, jako že sova přes den spí, nebo že je slepá. Zjistili jsme, proč mají dravci zahnutý zobák, proč má sup tak dlouhý a holý krk, proč se dravcům dává čepička a mnoho dalšího. Ti nejpohotovější z žáků vyhráli zajímavé ceny a k tomu si mohli vypustit luňáka, či zavolat na ruku supa kapucína.

Poznávání kulturního dědictví ČR na seznamu UNESCO
Během září jsme se v některých skupinách němčiny a francouzštiny zaměřili na poznávání kulturního dědictví ČR na seznamu UNESCO. Věnovali jsme se tak dalšímu z témat, která vyhlásila komise UNESCO a která poté byla kolegy prezentována na Valném shromáždění Sítě přidružených škol UNESCO v Ostravě.Se studenty jsme si v hodinách vysvětlili pojem UNESCO a porovnali s francouzským OUNESC. Poté studenti našli jednotlivé památky v ČR a ve skupinkách vyhledávali informace k vybraným místům, která pak formou PP prezentace představili svým spolužákům francouzštinářům a v rámci Evropského dne jazyků je představili i němčinářům. V hodinách němčiny studenti přiřazovali názvy všech 16 míst k fotografiím a popiskům v němčině, hledali je na mapě, odhadovali na neobvyklých záběrech na plakátu, absolvovali kvíz. Po domácí přípravě prezentovali svým spolužákům (a poté i francouzštinářům) PowerPointové prezentace či krátké informace ve Wordu k vybraným místům. 18. září 2023 byla na seznam UNESCO připsána 17. česká památka, se kterou jsme se také seznámili. Jde o Žatec a krajinu žateckého chmele. (VTÁ, HOR)

Návštěva Galerie antického umění v Hostinném
6. září jsme v rámci výtvarné exkurze navštívili se studenty sexty, 2. ročníku a výtvarného semináře Galerii antického umění v Hostinném. Vyslechli jsme zajímavý výklad, obdivovali jsme nádherné odlitky mramorových soch, některé si studenti nakreslili, a také jsme se seznámili s historií františkánského kláštera, ve kterém je expozice umístěna.

Evropský den jazyků
Evropský den jazyků se slaví každoročně 26. září na základě prohlášení Rady Evropy z roku 2001. Cílem svátku je propagovat jazykovou a kulturní rozmanitost a podporovat v celoživotním učení cizích jazyků v zemích Evropy. Každý rok v hodinách němčiny se studenty zkoušíme štěstí v kvízu, který najdeme na webových stránkách Goethe Institutu Praha, ale zkoušíme i některé další jazykové aktivity. Letos jsme se spojili s francouzštináři a ve vybraných třídách jsme se vzájemně učili kousíček z jazyka "těch druhých". Šlo například o krátké dialogy, porovnání výrazů v češtině, které jsou podobné či stejné v němčině a francouzštině, naučili jsme se písničku v obou jazycích, našli jsme nejdelší slovo a zkusili jazykolamy, porovnali jsme například slovní zásobu v tématech rodina, město a číslovky.

Říjnové akce

Pochod maturantů
V sobotu 7. října proběhne již 43. ročník tradičního Pochodu maturantů Gymnázia Ivana Olbrachta. Připraveny budou dvě pěší trasy dlouhé 6 a 12 km. Cyklisté si budou moci vybrat okruh o délce 20 nebo 40 km. Ani letos jsme nezapomněli na ty nejmladší. Pro děti bude na Ostrově tematická trasa, kde bude několik stanovišť, na kterých si děti vyzkouší spoustu nových aktivit a her. Registrace účastníků proběhne ve vestibulu gymnázia od 8 do 11 hodin. Prezence účastníků dětské trasy bude na Ostrově. Tak jako každý rok i letos proběhne soutěž o nejmladšího a nejstaršího účastníka pochodu, pro které bude připravena odměna. Po dokončení zvolené trasy na Vás bude ve školní jídelně čekat bohaté občerstvení a diplom na památku. Tak neváhejte a přijďte si užít prima den! Těšíme se na Vás, Vaši maturanti!

Charitativní projekty
Stejně jako v minulých letech se naši studenti podílí i na charitativních akcích a projektech. V září prodávali pod hlavičkou Tyfloservis, o.p.s. symbolické předměty v rámci „Srdíčkových dnů". V říjnu pak bude následovat akce SONS (Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky) na podporu slabozrakých a nevidomých v podobě již tradiční veřejné sbírky „Bílá pastelka". V obou případech se jedná o dobročinnou a záslužnou činnost, kterou studenti
a zaměstnanci naší školy vždy rádi podpoří.

Divadelní seminář ve Vysokém nad Jizerou
Také v letošním roce se vybraní studenti nejvyšších ročníků zúčastní divadelního semináře v rámci tradiční celorepublikové přehlídky Krakonošova divadelního podzimu ve Vysokém nad Jizerou. Ve dnech od 6. do 11. října zhlédnou účastníci semináře řadu inscenací, které budou následně rozebírat se svým lektorem, profesionálním režisérem Petrem T. Pidrmanem. Součástí jejich práce bude tvorba divadelních recenzí a zkouška malých hereckých etud.

Turnaj v pIšQworkách
V pondělí 9. října od 8 hodin se pětičlenné týmy z vyššího gymnázia a tříčlenné týmy z nižšího gymnázia utkají na čtverečkovaném papíru ve školním kole již tradiční soutěže pIšQworky. Vítěze pak čeká postup do dalších bojů s konkurenty z jiných škol. Ať vyhraje nejlepší! (PKÁ)

Zájezd na divadlo do Prahy
V pondělí 16. října po první vyučovací hodině se vydá45 studentů do Prahy, aby zhlédli nastudování divadelní hry irského dramatika G. B. Shawa Pygmalion v angličtině divadelní společností TNT Theatre Britain. Kulturní zážitek si s nimi vychutnají Mgr. Stanislav Ulvr a Mgr. Petra Pekárková.

Projetk The Royal Family
Ve dnech 22. až 28. října absolvuje 51 studentů a 4 pedagogové našeho gymnázia poznávací zájezd do Velké Británie. Projekt jsme nazvali The Royal Family a vypravíme se po stopách královské rodiny. Dva dny strávíme v Londýně, kde budou mít studenti možnost obdivovat korunovační klenoty umístěné ve středověké pevnosti Tower of London, nebo bitevní křižník HMS Belfast. Navštívíme London Eye a projdeme kolem Westminster Abbey, kde byl korunován Karel III., směrem k sídlu královské rodiny Buckingham Palace. Tři dny strávíme mimo Londýn a budeme mít možnost zažít atmosféru Oxfordu, nejstaršího univerzitního města v Anglii, a také zamíříme na Windsor Castle, který je místem posledního odpočinku královny Alžběty II. Nasajeme vůni moře v Brightonu a vůbec poprvé navštívíme královský palác v orientálním stylu Royal Pavilion. Projdeme se po křídových útesech a čeká nás také návštěva města Portsmouth s Královským námořním muzeem a vlajkovou lodí lorda Nelsona HMS Victory. Studenti budou ubytovaní v hostitelských rodinách, kde si budou moci procvičit své znalosti anglického jazyka. Neméně dobrodružná bude  i cesta, protože směrem na ostrov nás čeká trajekt, který nás za svítání přepraví k bílým doverským útesům, a na cestě zpět nás zase pohltí tma podmořského tunelu, do kterého vjede vlak i s naším autobusem na palubě. Na výpravu se těší a doprovod zajistí profesoři Stanislav Ulvr a Aleš Zahradník spolu s profesorkami Markétou Kubíkovou a Lucií Rambouskovou.

Podzimní prázdniny
Ve čtvrtek 26. října a v pátek 27. října budou podzimní prázdniny. S následujícím víkendem budou mít studenti příjemné čtyři dny volna.

Seminář o bonsajích
Na sobotu 28. října je pro zájemce připravován oblíbený seminář o pěstování a tvarování bonsají. Lektorem semináře bude opět pan Martin Ašenbrenner. Informace k akci získáte tradičně u pana Jana Lengála (tel. 702 013 542).

Přípravný kurz na přijímačky
Zdálo by se, že přijímací řízení ke studiu na středních školách v roce 2024 je ještě daleko, čas ale utíká velmi rychle. Informace pro uchazeče o podmínkách přijímacího řízení na semilském gymnáziu budou postupně zveřejňovány na našich webových stránkách. S velkou pravděpodobností bude s účinností od ledna 2024 centrálně změněn systém přihlašování uchazečů k přijímacímu řízení a také způsob vyhodnocování celého procesu. Uchazeči budou moct podat až tři přihlášky s tím, že si určí preferenční pořadí škol, na které chtějí být přijati. Detaily tohoto modelu zatím nejsou finalizovány, MŠMT je během následujících měsíců upřesní
a vysvětlí. Prozatím avizujeme, že pro školní rok 2024/2025 můžeme opět přijmout až 30 žáků do primy osmiletého studia a až 30 žáků do 1. ročníku čtyřletého studia. Tradiční „Den otevřených dveří GIO" plánujeme na sobotu  6. ledna 2024. Pro zájemce chystáme přípravný kurz (informace viz naše webové stránky www.giosm.cz).

Na listopad plánují:

- na úterý 14. 11. od 16:00 hod. - čtvrtletní porada pedagogů o prospěchu, chování a absenci žáků,
- na úterý 21. 11. od 16:00 v aule a poté ve třídách setkání pedagogů a vedení školy s rodiči žáků (aktuální informace pro rodiče žáků o dění ve škole, jednání Spolku rodičů a přátel gymnázia s vedením školy v aule, následná informace o prospěchu, chování a absenci žáků ve třídách)

Více o dění na školách v Pojizeří najdete v rubrice ŠKOLSTVÍ

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberec je nově na mapě evropské železnice
Den otevřených dveří pořádají na stanicích HZS Libereckého kraje
Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
Mistrovství České republiky v ROB se koná v okolí Turnova
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 26. dubna do 1. května

Nejčtenější články

28.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
27.04.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 26. dubna do 1. května
27.04.: Mistrovství České republiky v ROB se koná v okolí Turnova

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT