Semilská knihovna slouží mladým i seniorům

29.11.2022 20:04:27 | Autor: TZ města Semily | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Semilská knihovna slouží mladým i seniorům

Knihovny již dávno neslouží pouze k půjčování knih. Jejich role se posunula a knihovny dnes tvoří jeden ze stabilních vzdělávacích pilířů české společnosti. Stejně je tomu i v Semilech. Kurzy, které semilská knihovna pravidelně nabízí, jsou zaměřeny nejenom na mladší čtenáře, ale i na seniory.

„Jste v důchodu a máte chuť se dále vzdělávat? Na konci ledna naše knihovna otevře další běh virtuální univerzity třetího věku," upozornila ředitelka Městské knihovny Semily Jitka Šedinová. Kurz Základy letectví a letadlové techniky posluchačům postupně odhalí tajemství a základní zákonitosti stavby letadel, jejich fungování a dalších oblastí, které letecký provoz ovlivňují. Další řada oblíbených přednášek Dějiny odívání pak přesune posluchače do atraktivního 20. století.

Senioři však v Semilech nejenom čtou a navštěvují přednášky Univerzity třetího věku. Knihovna jim nabízí hned několik dalších vzdělávacích kurzů. Již několik let mohou například pod vedením zkušené lektorky posilovat svoji paměť v kurzu Trénování paměti.

Velký úspěch mezi zájemci zaznamenal kurz Jak na chytrý telefon a tablet, který je určen seniorům nad 65 let. Kurz je realizován v rámci programu Digitální Odysea za spolupráce neziskové organizace Moudrá Sovička, která se zabývá vzděláváním seniorů, a Nadace Vodafone, díky níž jsou semináře zcela zdarma. Cílem projektu je správně a bezpečně naučit seniory ovládat jejich zařízení (chytrý telefon či tablet), tj. zpřístupnit technologie a digitální vzdělání lidem 65+. Ukázat jim a motivovat je, jak se sami mohou postupně naučit vybrané služby používat (komunikační služby, mapové služby, služby integrovaného záchranného systému apod.).
„Se seniory pracujeme v malých skupinkách s maximálním počtem 15 osob," vysvětlila Jitka Šedinová. Díky nízkému počtu účastníků kurzu je možné i individuální poradenství na místě.

V Semilech byly s kvalifikovaným lektorem Moudré Sovičky v uplynulém roce realizovány již čtyři kurzy, kterými prošlo na padesát seniorů. „V příštích dvou letech se budeme v knihovně více zaobírat mediální gramotností. Zaměříme se na přístup k médiím, kritické vyhodnocování obsahu a také bezpečnost na internetu," dodala ředitelka knihovny.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Přednáška o Vladimíru Komárkovi se koná v semilské knihovně
Semilská knihovna láká na stand-up, Rozpůlený dům i dětské akce
Samet Blues aneb kulturní odpoledne pro Semily
Semilská knihovna vyhlásila vítěze literární soutěže
Knihovna za soumraku aneb semilská noc s Andersenem 2022
Semilská knihovna v únoru: Od čtení přes umění až po literární soutěž!
Knihovna Semily získala titul Městská knihovna roku 2021

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kotrmelec Jitky Smutné uvidíte na Smržovce

Zveme vás v pátek 8. března od 18 hodin na zábavnou talkshow ve smržovském Parkhotelu, kterou moderuje Tomáš Barták. Více podrobností

Slavnostně odhalili korunku pro soutěž Miss Czech Republic 2024

Již 15. ročník soutěže Miss Czech Republic 2024 představil své finalistky. Dívky se nyní budou připravovat na květnové finále, které odvysílá hlavní mediální partner TV NOVA na stanici Nova Fun. Spolu s krásnými soutěžícími byla poprvé odhalena také korunka pro vítězku, již tradičně vzešla od Olgy Kopalové Rynešové z jablonecké dílny ŠENÝR Bijoux. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na sociální služby v regionu míří od ministerstva více než miliarda
Stav povrchů vozovek v regionu zlepší další rekonstrukce
Z Liberce do Českého ráje vyjedou během sezony posilové spoje ČD
Krajská knihovna vydala další zvukovou knihu
Opět je tu grantová výzva Milion pro Turnov

Nejčtenější články

18.02.: FOTO: Beran a Bizon pozvali do Svojku fotbalové hosty
19.02.: Do konce března probíhá těžba v lese na Šetřilovsku
19.02.: Krajská záchranka má deset nových vozů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT