Semilská knihovna slouží mladým i seniorům

29.11.2022 20:04:27 | Autor: TZ města Semily | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Semilská knihovna slouží mladým i seniorům

Knihovny již dávno neslouží pouze k půjčování knih. Jejich role se posunula a knihovny dnes tvoří jeden ze stabilních vzdělávacích pilířů české společnosti. Stejně je tomu i v Semilech. Kurzy, které semilská knihovna pravidelně nabízí, jsou zaměřeny nejenom na mladší čtenáře, ale i na seniory.

„Jste v důchodu a máte chuť se dále vzdělávat? Na konci ledna naše knihovna otevře další běh virtuální univerzity třetího věku," upozornila ředitelka Městské knihovny Semily Jitka Šedinová. Kurz Základy letectví a letadlové techniky posluchačům postupně odhalí tajemství a základní zákonitosti stavby letadel, jejich fungování a dalších oblastí, které letecký provoz ovlivňují. Další řada oblíbených přednášek Dějiny odívání pak přesune posluchače do atraktivního 20. století.

Senioři však v Semilech nejenom čtou a navštěvují přednášky Univerzity třetího věku. Knihovna jim nabízí hned několik dalších vzdělávacích kurzů. Již několik let mohou například pod vedením zkušené lektorky posilovat svoji paměť v kurzu Trénování paměti.

Velký úspěch mezi zájemci zaznamenal kurz Jak na chytrý telefon a tablet, který je určen seniorům nad 65 let. Kurz je realizován v rámci programu Digitální Odysea za spolupráce neziskové organizace Moudrá Sovička, která se zabývá vzděláváním seniorů, a Nadace Vodafone, díky níž jsou semináře zcela zdarma. Cílem projektu je správně a bezpečně naučit seniory ovládat jejich zařízení (chytrý telefon či tablet), tj. zpřístupnit technologie a digitální vzdělání lidem 65+. Ukázat jim a motivovat je, jak se sami mohou postupně naučit vybrané služby používat (komunikační služby, mapové služby, služby integrovaného záchranného systému apod.).
„Se seniory pracujeme v malých skupinkách s maximálním počtem 15 osob," vysvětlila Jitka Šedinová. Díky nízkému počtu účastníků kurzu je možné i individuální poradenství na místě.

V Semilech byly s kvalifikovaným lektorem Moudré Sovičky v uplynulém roce realizovány již čtyři kurzy, kterými prošlo na padesát seniorů. „V příštích dvou letech se budeme v knihovně více zaobírat mediální gramotností. Zaměříme se na přístup k médiím, kritické vyhodnocování obsahu a také bezpečnost na internetu," dodala ředitelka knihovny.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Přednáška o Vladimíru Komárkovi se koná v semilské knihovně
Semilská knihovna láká na stand-up, Rozpůlený dům i dětské akce
Samet Blues aneb kulturní odpoledne pro Semily
Semilská knihovna vyhlásila vítěze literární soutěže
Knihovna za soumraku aneb semilská noc s Andersenem 2022
Semilská knihovna v únoru: Od čtení přes umění až po literární soutěž!
Knihovna Semily získala titul Městská knihovna roku 2021

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

O dotace pro obce je zájem. Krajský seminář se přesune do většího sálu

Velký ohlas provází seminář na téma Jak pomocí dotací rozvíjet obec, který připravuje sekretariát Regionální stálé konference Libereckého kraje. Původně se měl konat v zastupitelském sále krajského úřadu, kvůli množství zájemců se jej pořadatelé však rozhodli přesunout do Krajské vědecké knihovny. Uskuteční se 1. února od 10 hodin ve velkém konferenčním sálu ve 2. patře.

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Městský parlament mládeže jednal na turnovské radnici
V liberecké knihovně začínají Krajské týdny pro neziskový sektor
Vstupné do Krkonošských muzeí zdražuje
Liberecký kraj zaštiťuje celkem 18 vědomostních olympiád
Florbal Turnov: Další výsledkově zajímavý víkend

Nejčtenější články

29.01.: V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
31.01.: Muži převáželi přes Harrachov kradená jízdní kola z Rakouska
30.01.: Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT