Semilské muzeum chystá výstavu o konci války. Otevře koncem května

16.04.2020 09:40:25 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Semilské muzeum chystá výstavu o konci války. Otevře koncem května

Na květen tohoto roku připadá velmi významné výročí - třičtvrtě století od konce druhé světové války. Semilské muzeum se rozhodlo toto významné jubileum uctít výpravnou výstavou a knihou Bílá místa konce války 1944-5, na nichž pracuje historik semilského muzea Tomáš Chvátal již několik let.

Výstava bude pojednávat především o málo známé kapitole semilských dějin, spojené s válečnou výrobou v továrně s krycím jménem Zittwerke. Ohledně této továrny i dalšího dění existují v semilské paměti mnohá bílá místa, která se podařilo více jek dvouletým výzkumem překvapivě dobře zaplnit: Co vyráběla ona tajemná továrna? Na co se soustřeďovalo zdejší tajné oddělení? Opravdu se zde vyráběly i tajné zbraně V1 a V2, jak o tom vyprávějí někteří Semiláci? Jak změnila válečná výroba tvář města? Jaké byly osudy několika tisíců nuceně nasazených chlapců a dívek? Proč začala revoluce v Chuchelně u Semil už 3. května 1945? Jaké byly peripetie osvobození a poválečného vývoje?

Příjezd Rudé armády do Semil 10. 5. 1945 Na nové výstavě bude k vidění mnoho unikátních fotografií, originální dokumentace, virtuální 3D model barákového tábora pro 1200 lidí U Čtrnácti pomocníků, tajné plány semilské výroby a také původní dobové artefakty včetně dvoumetrového monumentálního obrazu nebo částí motorů pocházejících přímo z továrny. Hlavními partnery projektu jsou Česko-německý fond budoucnosti a Státní okresní archiv v Semilech, své materiály však daly k dispozici i další instituce a jednotlivci.

Součástí projektu je i podrobná kniha Tomáše Chvátala, která vychází v muzejní edici Paměti Semilska v nákladu 500 kusů již v květnu a můžete si ji objednat za 220 Kč na e-mailové adrese muzeum@muzeumsemily.cz

Výstava se koná za podpory Ministerstva kultury ČR a pod záštitou ministra kultury Lubomíra Zaorálka. „Dle posledních informací vlády počítáme s otevřením muzea od úterý 26. května," řekl Miroslav Šnaiberk, ředitel Muzea a Pojizerské galerie. „S ohledem na koronavirovou krizi jsme posunuli zahájení výstavy Bílá místa konce války ze 7. května na 17. července. Zároveň prodlužujeme stávající výstavy do 21. června (výstavu Kovozávody hravě i zdravě dokonce do 1. července), abychom umožnili návštěvníků jejich prohlídky."

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V semilském muzeu se pracuje, navštívit ho můžete alespoň virtuálně
Výstava v semilském muzeu získala záštitu ministra kultury

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Schválili stotisícový příspěvek pro rodinu zemřelého dobrovolného hasiče

Obec Skalice u České Lípy společně s místní jednotkou sboru dobrovolných hasičů uspořádala veřejnou sbírku pro rodinu dobrovolného hasiče Jana Dvořáka. Ten zahynul při zásahu u požáru roubeného domu v Novém Boru-Arnultovicích ve středu 30. listopadu. Krajští radní schválili na svém jednání poskytnutí příspěvku do sbírky ve výši sto tisíc korun. „Ztráta života je vždy smutná a bolestivá událost. Upřímnou soustrast rodině, blízkým a všem přátelům. Čest jeho památce a poděkování všem hasičům, kteří při snaze pomoci svým bližním a ochránit jejich majetek při každém výjezdu riskují své životy," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Sbírka nese název Vždycky s námi, Inžo a číslo transparentního účtu u České spořitelny je 638 636 0339/0800.

Z Výpřeže do Světlé pod Ještědem jezdí řidiči od 5. prosince bez omezení

Rekonstrukce silnice III/2784 Světlá pod Ještědem - Výpřež pokračuje. Přes zimní období bude možné se sníženou rychlostí úsekem projíždět. Až do jara příštího roku také platí, že komunikací řidiči projedou, aniž by je zdržovali semafory. Opatření platí od pondělí 5. prosince 2022. „Doposud platilo, že firma stavěla tak, aby provoz nebyl během rekonstrukce omezen zcela, ale byl v určitém režimu umožněn. Jsem rád, že vše jde podle plánu. Na zimní období bude úsek zprůjezdněn bez semaforů, pouze s označením projíždíte stavbou a s nutností snížit rychlost na 30 kilometrů za hodinu," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kvůli sněžení hasiči odstraňují spadané stromy
Florbal Turnov: Černá série mužů pokračuje dál
V Zálesní Lhotě sjel na čerstvém sněhu s autem do příkopu
Dílo prosince v liberecké galerii představuje výtvarnici Bernartovou
Na zasněžené vozovce ve Zlaté Olešnici zůstalo auto po smyku na boku

Nejčtenější články

06.12.: V Zálesní Lhotě sjel na čerstvém sněhu s autem do příkopu
05.12.: FOTO: Další děti si při Týdnu hokeje v Lomnici vyzkoušely lední hokej
03.12.: Akce Kulturního centra Golf Semily v prosinci

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT