Slavnostně ukážou dílo Svět vody v nové vodní elektrárně v Přepeřích

19.08.2020 19:31:29 | Autor: redakce, ak | Rubrika: KULTURA | Obce: Přepeře

Slavnostně ukážou dílo Svět vody v nové vodní elektrárně v Přepeřích

Po 14 měsících od zahájení realizace se v pátek 21. srpna od 16 hodin uskuteční slavnostní prezentace nástěnné malby Svět vody od Heshama Malika nacházející se v nově postavené malé vodní elektrárně Přepeře II, stojící na řece Jizeře v Přepeřích u Turnova. Široká veřejnost bude mít možnost si umělecké dílo Svět vody a stavbu malé vodní elektrárny prohlédnout během dní otevřených dveří ve dnech 22. a 23. srpen 2020 vždy od 10 do 18 hodin.

Nadčasové dílo Svět vody výtvarníka Heshama Malika zobrazuje téma vody jako obnovitelného zdroje energie v průběhu dějin. Malik zde zakomponoval téma vzestupu a pádu jedné civilizace, politiky, ale také krásy a síly. Jak je pro Malika typické, malba je pro něj vyprávěním příběhu, v tomto případě mýtů ze starého Egypta. Svůj prostor však výtvarník věnoval i spontánní momentální inspiraci z daného místa, kde zachytil prvky krajiny a motivy ze života na tomto břehu Jizery.

„Příprava na malbu začala již v roce 2018. Byla to komplexní příprava z několika zdrojů. Jednak jsem pracoval s archivem poznámek, který si z různých cest po světě dělám. Oživil jsem i svoje staré výpisky z vybrané literatury a záznamy z rozhovorů s lidmi při své cestě po Egyptě. Pro faktickou správnost jsem jsem také konzultoval téma se dvěma bývalými profesory z univerzity ve Waterloo, kteří se egyptskou civilizací zabývají. Několik měsíců před malbou v elektrárně jsem byl v Mnichově ve Státním muzeu egyptského umění, kde mají hodně kamenných soch a originálů fresek z různých archeologických nalezišť. Propůjčili mi svou badatelnu a umožnili mi i v prostorách jednu noc přespat, což byl velmi zajímavý zážitek," řekl Hesham Malik v odpovědi na otázku, jak se na projekt nástěnné malby připravoval.

Dokončení unikátní malby Svět vody Heshama Malika v malé vodní elektrárně v Přepeřích Vlastní realizace projektu Svět vody začala v červenci 2019. V úvodní fázi si autor téma rozpracoval do jednotlivých skic, celkem si jich projekt vyžádal na 400. Výtvarník si poté připravil plátna budoucích postav, které zpracoval ve změnené perspektivě nadlidské velikosti postav. Pláten bylo v projektu více než 100. Teprve poté se jednotlivé obrazy malovaly přímo na betonovou stěnu elektrárny. Malbě se Hesham Malik věnoval téměř šest měsíců a výsledná práce je zatím největší nástěnnou malbou čtyřicetiletého autora v Evropě. Rozhovor s ním o tom čtěte zde

Poslední tahy štětcem provedl výtvarník na symbolický den letního slunovratu 20. 6. 2020 v 6. hodin 20 minut s duchovním otcem projektu stavby vodní elektrárny Milanem Kuršelem, pro kterého má malba i další význam: „Při realizaci většiny staveb je mým cílem propojit architekturu, stavitelství, řemesla a umění tak, aby výsledek přiměl pozorovatele přemýšlet nad vztahem člověka k životnímu prostředí či nad zodpovědným využíváním obnovitelných zdrojů. Tato realizace předčila předchozí projekty a troufám si říci, že se jako celkové dílo svým rozsahem a unikátností zcela vymyká zažitým představám o stavbách vodních elektráren. Moc bych si přál a doufám, že bude pozitivním poselstvím pro budoucí generace."

Dílo Svět vody bylo financováno výhradně ze soukromých zdrojů. Stavba Malé vodní elektrárny Přepeře II byla přihlášena do soutěže o titul Stavba roku 2020 a Stavba roku Libereckého kraje. Dny otevřených dvěří v elektrárně v Přepeřích pro veřejnost - událost s přihláškou na facebooku zde

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 31 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Do Soutěže Karla Hubáčka 2020 se přihlásilo téměř padesát staveb
Malba Svět vody Heshama Malika v přepeřské elektrárně je dokončena
FOTO: V Přepeřích vzniká výjimečná stavba s unikátními malbami
V Přepeřích u Turnova vzniká unikátní stavba

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Architekt představí chystanou podobu parku u Severočeského muzea

Obnovou by měl v budoucnu projít park, který obklopuje Severočeské muzeum v Liberci. Bližší informace o této chystané akci se mohou zájemci dozvědět ve čtvrtek 19. května od 17 hodin. V tento den a čas se v muzeu uskuteční představení plánovaného projektu obnovy muzejního parku. „Severočeské muzeum prošlo v minulých letech z velké části náročnou rekonstrukcí. K nádherné budově patří také památkově chráněný park, který si zaslouží tomu odpovídající péči. Z toho důvodu jsme s obnovou oslovili jeden z nejlepších ateliérů nejen v České republice, ale i z hlediska evropského, a sice Ateliér Krejčiříkovi. Mají za sebou takové práce, jakými jsou revitalizace Lednicko-valtického areálu nebo park na Kuksu," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Uzavření registru a evidence obyvatel v Turnově ve středu 18. května

Odbor správní informuje občany Turnova, že ve středu 18. května 2022 bude po celý den uzavřen registr a evidence obyvatel z důvodu povinného školení v souvislosti s volbami 2022.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Řidič vlivem mikrospánku přejel v Železném Brodě do protisměru
V Lomnici připravili koncert k Mezinárodnímu dni muzeí
Krkonošskému národnímu parku je 59 let
Krajský přebor: Turnov i Sedmihorky si přesvědčivě připsaly tři body
Řidič s dodávkou poškodil závoru železničního přejezdu v Liberci

Nejčtenější články

15.05.: FOTO: Od dubna probíhá rekonstrukce části Pojizerky
15.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého jarního kola
16.05.: Turnovské žákyně bronzové na volejbalovém mistrovství republiky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT