Studenti představili v semilském kině životní příběhy šesti pamětníků

16.04.2015 21:24:23 | Autor: Petr Ježek a Renata Coufalová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Studenti představili v semilském kině životní příběhy šesti pamětníků

Před zcela zaplněným hledištěm kina Jitřenka v pondělí 13. dubna v podání studentů znovu ožily příběhy šesti pamětníků poznamenané totalitním režimem - Josefa Kordíka, Bohuslavy Aleny Vojtíškové, Stanislava Doubka, Oldřich Kolzrta, Břetislava Plívy a Stanislava Hlavy.

Projektu Příběhy našich sousedů se zúčastnily žákovské týmy ze ZŠ F. L. Riegra, ZŠ I. Olbrachta a Gymnázia I. Olbrachta ze Semil. Školáci půl roku zpovídali pamětníky ze svého okolí a natáčeli jejich vzpomínky. Během zpracovávání vzpomínek si také na vlastní kůži vyzkoušeli práci dokumentaristů v rozhlase. Výsledky své půlroční práce a osudy lidí, kterým naslouchali, pak představili na slavnostním odpoledni v kině Jitřenka.

Závěrečná prezentace příběhů ze Semilska proběhla pod záštitou starostky města Semily Leny Mlejnkové, za účasti všech šesti pamětníků, dětí, jejich pedagogů, rodičů a zástupců města. Studentům pomáhala v rámci projektu i koordinátorka pro Semily Anežka Navrátilová a moderátorem odpoledne byl Vít Šlechta.

„Jsem přesvědčená, že tento projekt je pro děti obrovská zkušenost. Myslím, že máme kolem sebe mnoho lidí, jejichž osudy tak dobře neznáme a má proto cenu je zmapovat. Projekt nás zaujal hned na začátku a proto jsme do něj jako město i podruhé šli," sdělila Našemu Pojizeří starostka Semil Lena Mlejnková. 

Finální prezentace projektu Příběhy našich sousedů v semilském kině Jitřenka<br />Autor: Petr JežekPráce dětí umístěné na portálu www.pribehynasichsousedu.cz/pp/pribehy-pametniku/semily i jejich vystoupení na závěrečné slavnostní prezentaci ohodnotila odborná porota, ve které zasedl Ivo Navrátil ze Státního okresního archivu Semily, turnovský novinář Pavel Charousek a Tomáš Chvátal, učitel ze ZŠ waldorfské ze Semil.

„Žáci se do své práce často zcela ponořili, bádali v archivech a vyhledávali informace doplňující vzpomínky pamětníků. Jedna z reportáží byla dokonce doprovázena skladbou, kterou si nacvičili a nahráli samotní žáci," řekla vedoucí vzdělávacího projektu Hana Hniličková ze společnosti Post Bellum.

Rozhodnutí poroty nakonec skončilo nerozhodně. Na prvním místě se umístily dva týmy ZŠ F. L. Riegra pod vedením učitelky Dany Andrejskové a Jany Hejdukové, které zaznamenaly příběhy Břetislava Plívy a Bohuslavy Aleny Vojtíškové. 

„Na projektu jsme pracovaly ve volném čase po škole. Jely jsme třeba do Českého rozhlasu do Prahy, kde jsme se naučily mluvit do mikrofonu a do rádia. Na první pohled bychom neřekly, že paní Vojtíšková mohla mít takový osud," řekly pro Naše Pojizeří členky vítězného družstva ze ZŠ F. L. Riegra Natálie Havrdová a Tereza Nosková.

Nejlepší tři družstva:

1.-2. místo: Příběh ses. Šakalky - Bohuslavy Aleny Vojtíškové, který zpracovali žáci ZŠ Dr. Františka Ladislava Riegra Semily: Tereza Nosková, Natálie Havrdová, Martina Malá, Jan Řehák, Tomáš Zahradník, pod vedením p. uč. Dany Andrejskové.

Příběh Břetislava Plívy, zpracovali žáci ZŠ Dr. Františka Ladislava Riegra Semily: Kocourková Eliška, Boryk Kateryna, Mušková Tereza, Buchtová Jana, Šindelářová Andrea, pod vedením p. uč. Jany Hejdukové.

3. místo: Příběh Stanislava Doubka, zpracovali studenti Gymnázia Ivana Olbrachta Semily: Natálie Francová, Jana Maťátková, Štěpán Šimůnek, Aleš Zahradník, pod vedením pana prof. Aleše Zahradníka.

Post Bellum: Příběhy našich sousedů

Finální prezentace projektu Příběhy našich sousedů v semilském kině Jitřenka<br />Autor: Petr Ježek

Žáci v rámci projektu vyhledávají ve svém okolí pamětníky války, totalitních režimů nebo holokaustu a jejich vyprávění audiovizuálně nahrávají a publicisticky zpracovávají do ucelených životních příběhů. Z těchto nahrávek vytváří internetovou sbírku Paměť národa, která obsahuje více než 3000 příběhů. Projekt v současnosti probíhá i na školách v dalších osmi českých a moravských městech, které jsou poté uloženy na stránkách www.pribehynasichsousedu.cz a ve sbírce www.pametnaroda.cz.

V Semilech je projekt realizován již druhým rokem společností Post Bellum, která již čtrnáct let zaznamenává vzpomínky pamětníků významných událostí moderních dějin.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Osudy politického vězně, kulaka i chartisty očima žáků semilských škol
Dubnová nabídka Kina Jitřenka v Semilech
Děti ze semilských škol objevily zajímavé příběhy z historie svého města
Semilští žáci se zapojí do projektu Příběhy našich sousedů

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 32 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Architekt představí chystanou podobu parku u Severočeského muzea

Obnovou by měl v budoucnu projít park, který obklopuje Severočeské muzeum v Liberci. Bližší informace o této chystané akci se mohou zájemci dozvědět ve čtvrtek 19. května od 17 hodin. V tento den a čas se v muzeu uskuteční představení plánovaného projektu obnovy muzejního parku. „Severočeské muzeum prošlo v minulých letech z velké části náročnou rekonstrukcí. K nádherné budově patří také památkově chráněný park, který si zaslouží tomu odpovídající péči. Z toho důvodu jsme s obnovou oslovili jeden z nejlepších ateliérů nejen v České republice, ale i z hlediska evropského, a sice Ateliér Krejčiříkovi. Mají za sebou takové práce, jakými jsou revitalizace Lednicko-valtického areálu nebo park na Kuksu," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Uzavření registru a evidence obyvatel v Turnově ve středu 18. května

Odbor správní informuje občany Turnova, že ve středu 18. května 2022 bude po celý den uzavřen registr a evidence obyvatel z důvodu povinného školení v souvislosti s volbami 2022.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

O titul Vesnice roku 2022 se letos v kraji utká dvanáct obcí
Sekera v turnovském muzeu vypráví příběh starý sedm tisíc let
Přepeře jasnou výhrou potvrdily roli favorita na hřišti posledního Ústí
Rakouská knihovna v Liberci slaví třicítku přednáškou i výstavou
Kynologové Horské služby jsou plně připraveni na letní sezonu

Nejčtenější články

15.05.: FOTO: Od dubna probíhá rekonstrukce části Pojizerky
15.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého jarního kola
14.05.: Další turnovský Kulatý stůl měl ožehavé téma drogy na školách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT