Tomáš Portyk překonal bolest a na MS juniorů si doběhl pro pátou příčku

02.02.2014 14:58:59 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Lomnice nad Popelkou

Tomáš Portyk překonal bolest a na MS juniorů si doběhl pro pátou příčku

Lomnický reprezentant v severské kombinaci Tomáš Portyk si před týdnem na tréninku v Jakuszycích zlomil prsteníček na pravé ruce. Nakonec se ale podrobil operaci, aby mohl na MS juniorů do Itálie odjet. Odměnou mu je sobotní páté místo v krátkém závodě.

„Když jsem viděl s jakým zraněním Tomáš v pondělí přijel, že se nedokázal pomalu ani obléct a zavázat tkaničku, tak jsem moc nevěřil, že se dá tak do pořádku. Ale už ve středu se cítil před prvním závodem lépe, tak jsme zvažovali, že nastoupí k závodu na 10 km. To jsme pak nakonec zavrhli s tím, že se opravdu připravíme na kratší závod," prozradil pro Naše Pojizeří trenér juniorské reprezentace Patrik Chlum.  

Ve čtvrtek byl Tomáš Portyk po skoku šestý za 98 metrů a do běhu tedy podle předpokladů nenastoupil. V tomto závodě si z českých reprezentantů vedl výborně Tomáš Vančura, který byl po skoku dokonce čtvrtý výkonem 99,5 metru, ale slabý výkon v běhu jej odsunul až na konečnou 42. příčku, takže se před něj dostal i další závodník z Lomnice Lukáš Daněk, který by po skoku 39. za skok 89 metrů. Vítězem se stal mladý rakouský sdruženář Philipp Orter, který závěrečným nástupem ujel Finu Ilkkovi Herolovi.

Povzbuzením byl povedený skok

Na kratší trati se ovšem sedmnáctiletému Portykovi skok povedl excelentně, když vyhrál, a pak přes svůj hendikep dokázal dokončit i běh. „Vůbec jsem nečekal, že se mi bude na můstku tak dařit. Skok mi vyšel parádně. Soupeři pak za mnou chodili a vyptávali se, zda podobně jako u desítky před během neodstoupím," přiznal pro portál czech-ski.com Portyk.

Na můstku HS106 ve Val di Fiemme přistál v sobotu Tomáš Portyk na značce 98 metrů a před druhým Rusem Jevgenijem Klimovem (94,5) získal v přepočtu náskok 11 vteřin. Třetí skončil další český sdruženář Tomáš Vančura za skok dlouhý 96 metrů.

„Vyšel mu skok, a to Tomáše ještě povzbudilo, vyjíždět z prvního místa je výzva. I když chvilku za sebou měl těžké soupeře, tak jsme zvolili taktiku, že pojede na sebe a nebude čekat na ostatní soupeře. Na 4 kilometrech ještě Tomáš vedl a pak ho bohužel předjeli v posledním kole tři závodníci a se čtvrtým ruským závodníkem bojoval ve finiši o špičku lyže," dodal Patrik Chlum.

Před začátkem závodu Portyka prý vůbec nenapadlo, že by mohl být pátý. Chtěl si hlavně vyzkoušet, zda se zlomeným prstem může běhat. „Tím jak se závod vyvíjel, tak jsem víc a víc chtěl medaili a pak mě o to víc mrzelo to zranění, protože jsem si jistý, že bych mohl útočit na zlato," uvedl s odstupem dne od závodu pro Naše Pojizeří Tomáš Portyk. Ke svému druhému vítězství ve Val di Fiemme nakonec doběhl v krátkém závodě až z desáté příčky po skoku Rakušan Philipp Orter.

Před olympiádou čeká Portyka další léčba

Před olympiádou v Soči ale ještě práce pro Tomáše Portyka rozhodně neskončila. „V pondělí pojedu do Vysokého nad Jizerou na kontrolu k lékařům a pak se uvidí co dál. Ale účast na olympiádě ohrožena není, jenom to bude složitější s tím, že budu muset cvičit s naší fyzioterapeutkou Petrou Sobotkovou. A během olympijských her budu nadále pracovat na zlepšení stavu ruky," poznamenal Tomáš Portyk.

Výkony celé české sdruženářské výpravy na MS juniorů ve Val di Fiemme zhodnotil trenér Patrik Chlum: „Po závodě jsme se shodli, že byl znát Tomášův týdenní výpadek v běžeckém tréninku, ale výsledek je samozřejmě skvělý. Tomáš Vančura obsadil slušný 24. místo. Lukáš Daněk, odchovanec Lomnice nad Popelkou, obsadil slušný 33. místo. Škoda, že nezopakoval skok ze zkušebního kola, byl by kolem 25. místa. Vzhledem k tomu, že měl před rokem těžké pády na můstku a měl výpadek v tréninku, a vzhledem také k jeho věku a zkušenostem tento výsledek beru."

Individuální závod Gundersen HS 106/ 10 km: 1. Orter (Rak.) 29:47,1, 2. Herola (Fin.) +4,0, 3. Welde (Něm.) +32,3, 4. Buffard (Fr.) +33,4, 5. Flaschberger (Rak.) +38,4, 6. Pettersen (Nor.) +47, ...38. Daněk +5:26,3, 42. Vančura +5:35,2, Portyk (všichni Česko) nenastoupil do běhu.

Pořadí Gundersen HS106/ 5 km: 1. Orter (Rak.), 2. Welde (Něm.) +0,1 s, 3. Fritz (Rak.) +1,8, 4. Klimov (Rus.) +13,0, 5. Portyk (Česko) +13,7, 6. Riiber (Nor.) +32,6... 24. Vančura 2:07,7,  33. Daněk (oba Česko) 3:01,7.

Více o závodech běžkyň s českou účastí ve Val di Fiemme

Související články:

Tomáš Portyk si zlomil prst, ale na MS do Itálie přesto jede

FOTO: Nejlepší sportovce okresu Semily ocenili znovu v lomnickém divadle

Do Soči míří 85 českých olympioniků, 12 z nich má vazby na Pojizeří

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezení provozu hradu Valdštejn v úterý 9. srpna

Z důvodu plánované odstávky elektřiny bude hrad Valdštejn v úterý 9. srpna 2022 fungovat v omezeném režimu. „Upozorňujeme návštěvníky hradu Valdštejn, že po dobu odstávky 9. srpna 2022 nebudou v areálu hradu fungovat toalety a platba na pokladně bude možná pouze v hotovosti. V omezeném režimu bude fungovat i občerstvení u hradu, kde rovněž nebudou fungovat toalety a k dispozici bude pouze venkovní stánek s grilem. Děkujeme za pochopení," uvedl za Turnovské památky a cestovní ruch Radim Štícha.

Od 8. do 14. srpna bude výluka na trati Smržovka - Tanvald

Provozovatel dráhy Správa železnic, s. o. informuje o nepřetržité výluce na železniční trati č. 036 Liberec - Harrachov - Szklarska Poręba Górna, která bude probíhat v úseku Smržovka - Tanvald ve dnech 8. srpna 2022 od 0:00 až do 14. srpna 2022 do 23:59. Podrobný článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zpátky doma v Lomnici zazpívají Roman Tomeš a Lukáš Kellner
Netradiční houslový koncert a nová výstava v turnovské synagoze
Při startu přeboru vyhrály Sedmihorky a Lomnice, bodovalo i Rovensko
Autorkou díla měsíce srpna v Oblastní galerii je Veronika Holcová
Obrazem: Křehká krása 2022

Nejčtenější články

07.08.: Přehled fotbalových výsledků prvního podzimního kola
06.08.: Do divize se vrací fotbalisté Turnova. Jaké jsou změny v kádru?
08.08.: Při startu přeboru vyhrály Sedmihorky a Lomnice, bodovalo i Rovensko

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT