V Rovensku připomněli 80 let od Operace Antimony

22.01.2023 20:29:58 | Autor: redakce | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Rovensko pod Troskami

V Rovensku připomněli 80 let od Operace Antimony

Letos 16. ledna uplynulo 80 let od odhalení Operace Antimony. Pietní akce v sobotu 14. ledna v Rovensku pod Troskami se zúčastnili kromě ministra Rakušana a hejtmana Půty i zástupci policie.

O víkendu si v Rovensku pod Troskami připomněli osudy výsadkářů ze skupiny Antimony. Vzpomínkové akce se zúčastnil také ministr vnitra Vít Rakušan, hejtman Martin Půta, ředitel Krajského ředitelství policie Libereckého kraje Libor Špráchal a mnoho dalších významných osobností.

Pietní akt v Rovensku pod Troskami s připomenutím osudu výsadkářů ze skupiny Antimony<br />Autor: Archiv Policie ČR Co byla Operace Antimony:

Výsadek se skládal ze tří vojáků - Stanislava Srazila, Františka Zázvorky a Lubomíra Jasínka. Úkolem skupiny bylo kontaktovat odbojové skupiny v Čechách, předat vysílačky a obnovit přerušené spojení s Londýnem. 16. ledna 1943 byla skupina odhalena a gestapo si přišlo do Rovenska pro Jasínka a Zázvorku.

Ti než aby dopustili, aby Rovensko pod Troskami postihl stejný osud jako Lidice či Ležáky, raději spáchali sebevraždu polknutím kyanidových kapslí. Srazil už v té době v Rovensku nebyl, ukrýval se v nedaleké vesnici Horní Kalné, kde byl dopaden a nakonec v dubnu 1944 popraven v Malé pevnosti Terezín.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Rovensku s hosty připomenou osudy výsadkářů ze skupiny Antimony
Rovensko si připomnělo parašutisty z výsadku Antimony
Skryté příběhy místních pamětníků objevují žáci turnovských škol
Pietní vzpomínka na paraskupinu Antimony se koná v Rovensku
Pochodem uctí v Rovensku hrdiny paraskupiny Antimony
V Rovensku se koná pietní vzpomínka na paraskupinu Antimony
V Rovensku si připomněli výsadek Antimony i starostu Josefa Kouřila

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Přihlášky na střední školy: Klíčové jsou priority, ne rychlost

Období podávání přihlášek na střední školy se blíží. Od 1. do 20. února 2026 budou moci žáci 9. tříd podávat přihlášky ke studiu a pro mnoho rodin to znamená zvýšenou nejistotu a tlak na rozhodování. Kraj proto shrnuje základní informace k přijímacímu řízení a zároveň chce uklidnit rodiče i žáky, že není potřeba spěchat ani zbytečně taktizovat. Přihlášky není nutné podávat hned první den. Pořadí odeslání přihlášek nemá vliv na přijetí, rozhodující jsou správně zvolené priority škol. Každý uchazeč může podat až tři přihlášky na střední školy a dvě na střední školy s talentovou zkouškou. U každé z nich je pak nezbytné stanovit pořadí (tzv. prioritu) podle toho, kam chce skutečně nastoupit. Toto pořadí je po podání přihlášek neměnné a má přímý vliv na výsledek přijímacího řízení. Systém přijímacího řízení je nastaven tak, aby co nejvíce respektoval skutečné preference žáků. Doporučujeme tedy řadit školy podle opravdového zájmu, nikoli podle obav, zda má žák „dostatečnou šanci". Taktizování s pořadím přihlášek se může naopak obrátit proti původnímu záměru.

Místní poplatek z pobytu v Turnově 2026

Městský úřad Turnov, odbor finanční informuje o výši a splatnosti místního poplatku z pobytu pro rok 2026. Od roku 2025 platí Obecně závazná vyhláška č. 7/2023 o místním poplatku z pobytu. Ubytovatel vybírá za osobu a noc 30 Kč za úplatný pobyt trvající nejvýše 60 po sobě jdoucích dnů u jednoho poskytovatele pobytu bez ohledu na to, kde je poskytnut nebo jaký má účel. Tedy vedle hotelů, motelů a penzionů se jedná také o soukromé domy, byty, ateliéry, karavany, stany apod. Ubytovatelé vybraný poplatek odvádí pololetně v hotovosti nebo na účet města, a to vždy do 15 dnů po skončení příslušného pololetí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Festival Žlutomodrý kocour slaví 30 let!
Kafe u Osmanyho zajíždí i do Semil
V Jilemnici několika akcemi připomenou Jaroslava Havlíčka
Zásada se promění 7. a 8. února v centrum mushingu
Odešel Tomáš Rothröckl

Nejčtenější články

01.02.: Mimořádné změny jízdních řádů od 1. února na Turnovsku a Semilsku
02.02.: Odešel Tomáš Rothröckl
02.02.: Zásada se promění 7. a 8. února v centrum mushingu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT