Valdštejn zahájil sezonu ve velkém
13.05.2018 11:11:11 | Autor: Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Turnov
Hrad Valdštejn letos díky velikonočním svátkům zahájil novou sezonu již na konci března a následné dubnové kulturní akce jen potvrdily, že se jednalo o vskutku důstojné zahájení. Jeden z nejstarších hradů Českého ráje měl tu čest ve svých prostorách přivítat významné české pěvecké soubory a nevšedním překvapením byla i návštěva mezinárodního souboru původem z Islandu.
Čtrnáctého dubna se o první letošní kulturní akci postaraly Klánovický dětský sbor Claireton Chorale a Sušický dětský sbor, na které se byly podívat desítky návštěvníků. Obě dvě hudební tělesa spojuje zejména jejich repertoár, pokrývající téměř všechna období od středověké hudby třináctého století, přes klasickou hudbu, až po moderní popovou, rockovou a muzikálovou tvorbu. Konec konců výše zmíněný sbor Claireton Chorale má v umělecké branži velké renomé, což dokazuje i jeho dřívější spolupráce s Jaroslavem Uhlířem, Felixem Slováčkem či popovou star Robbie Williamsem.
Na závěr měsíce, tj. v pátek 27. dubna, rozezněl kapli sv. Jana Nepomuckého magický hlas mezinárodního pěveckého souboru „Oneness-Dream" (Sen o jednotě), který na Valdštejn zavítal v rámci své devítidenní pouti Českou republikou. Tento mužský pěvecký soubor, zpívající a capella a propojující různé tradice, přinesl výjimečný meditační zážitek, který se v prostorách nádherné barokní kaple ještě znásobil. V den konání této akce byl navíc samotný hrad mimořádně otevřen pro návštěvníky, kteří tak mohli absolvovat klasickou prohlídku této kulturní památky. Přítomnost výše zmíněných uměleckých souborů jen potvrzuje, že Valdštejn se výzev nebojí a otevřel novou sezonu skutečně ve velkém.
Prvního května proběhla tradičně, už po osmnácté, oslava prvního máje prostřednictvím melodramatického ztvárnění Máchova nejznámějšího díla. Oblíbená akce se opět uskutečnila před údajnou podobiznou tohoto slavného českého básníka před kapličkou sv. Jana Křtitele na prvním hradním nádvoří. Tradiční vystoupení pod taktovkou hudebního skladatele Zdeňka Zahradníka si nenechala ujít více než stovka návštěvníků. Valdštejn bude na kulturní akce navazovat i v květnu, kdy budou jeho brány otevřené, kromě pondělí, každý den. Ovšem v rámci druhého prodlouženého víkendu mohou lidé na hrad zavítat mimořádně i v pondělí 7. května.
Související články
Hrad Valdštejn i Synagoga Turnov součástí projektu Objevuj památky
Hrad Valdštejn mimořádně otevřou už na konci dubna
Hrad Valdštejn navštívilo do konce září téměř 57 tisíc lidí
Výstava Za pohádkou na Valdštejn skončila, přilákala tisíce návštěvníků
FOTO: Dominanta hradu Valdštejna se už skví v novém hávu
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Setkání turnovského starosty se seniory
Setkání se starostou města Tomášem Hockem proběhne ve čtvrtek 19. března 2026 od 13 hodin v Klubu aktivních seniorů v penzionu v ulici Žižkova. Připravte si dotazy, připomínky k tomu, co vás zajímá, těší i trápí. Určeno pro pravidelné návštěvníky klubu o další zájemce z řad veřejnosti.
Individuálními dotacemi podpoří kraj projekty v oblasti životního prostředí
Liberecký kraj poskytne individuální dotace na pět projektů v celkové výši 1.550.000 korun. Podpora z rozpočtu odboru životního prostředí a zemědělství je určena například pro Geopark Ralsko, Globální geopark UNESCO Český ráj, Nadaci Ivana Dejmala pro ochranu přírody, Správu Krkonošského národního parku nebo organizaci Hnutí DUHA Šelmy. Projekty budou uskutečněny v období od ledna do listopadu roku 2026. „Individuálními dotacemi podpoříme aktivity, které přispívají k ochraně přírody, rozvoji šetrného turismu i environmentálnímu vzdělávání. Důležité je také zapojování veřejnosti a dětí do aktivit, které posilují vztah k přírodě a krajině našeho regionu," uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Jiří Klápště.
Nejnovější články
Katapult zahraje legendární hity opět v Bozkově
Pěnčínské jarní slavnosti sázejí na zahradnické téma
Turnovské Konělupy budou přechodně přístupné pouze místním
Jeden svět v Semilech oslaví deset let a přivítá řadu osobností
V Turnově oslaví Světový den vody!
Nejčtenější články
18.03.: Jeden svět v Semilech oslaví deset let a přivítá řadu osobností
18.03.: Sklo z Nového světa do celého světa představí výstava v Jilemnici
18.03.: V Turnově oslaví Světový den vody!
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.