Výskyt vlků v Českém ráji budou prověřovat proškolení dobrovolníci

06.02.2020 15:48:35 | Autor: TZ Hnutí DUHA a Šelmy.cz | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Český ráj

Výskyt vlků v Českém ráji budou prověřovat proškolení dobrovolníci

Překvapivý objev se povedl v zimní sezoně pracovníkům a dobrovolníkům Hnutí DUHA v Lužických horách. Během ttakzvaných Vlčích hlídek na fotopasti zaznamenali několikačlennou vlčí smečku. Jeden z lužických vlků byl loni sražen vozidlem nedaleko České Kamenice, jedna vlčice pak nedávno u Turnova. Již příští víkend se uskuteční seminář pro nové dobrovolníky Vlčích hlídek právě v oblasti Českého ráje.

Výskyt vlčího páru v Lužických horách dobrovolníci hlídek potvrdili na počátku roku 2018. Dvě stopní dráhy svým charakterem odpovídaly chování vlků. Od té doby výzkumníci zapojení do monitoringu velkých šelem pravidelně nacházejí i další pobytové znaky, jako je trus či stržené kořisti. Analýzy takto získaných vzorků DNA a také záběry z fotopastí vlky skutečně potvrdily. To, že se chráněným šelmám v Lužických horách zalíbilo, potvrdila i zima na přelomu let 2018/19, kdy se podařilo Vlčím hlídkám zmapovat přítomnost alespoň tří zvířat.

V únoru 2019 však jednoho z těchto vlků srazil automobil poblíž České Kamenice. Šlo o dospělou vlčici, jejíž pitva potvrdila onemocnění prašivinou a rovněž prokázala, že samice se s největší pravděpodobností v předchozím roce rozmnožovala. Během léta 2019 se již nepodařilo získat důvěryhodné informace o dalším možném rozmnožování vlků v Lužických horách. O to větší překvapení přinesla letošní zima, kdy se na záznamech z fotopasti podařilo zachytit za sebou čtyři různé vlky.

Vlci v Lužických horách regulují stavy přemnožené zvěře

Pokračující osídlení pohoří vlkem je dobrou zprávou pro přírodu, protože šelmy pomáhají snižovat stavy přemnožených kopytníků a také škody na lesních porostech. Na pozoru se ovšem musí mít místní chovatelé hospodářských zvířat, kterým doporučujeme své chovy zabezpečit. Jako účinné se prokázalo použití elektrických ohradníků, ve větších ohradách ideálně v kombinaci s pasteveckým psem.

Přítomnost smečky v Lužických horách zapadá do celkového obrazu vývoje vlčí populace v České republice. Díky zákonné ochraně se vlci šíří do Čech od roku 2014, kdy byla potvrzena první česká smečka v Podbezdězí. Od té doby přibyla další osídlená území na našich hranicích - v loňském roce se povedlo Hnutí DUHA potvrdit vlčí reprodukci mimo Podbezdězí například ve Šluknovském výběžku, v Krušných horách, na Broumovsku i v dalších částech Čech a Moravy.

Seminář pro nové dobrovolníky Vlčích hlídek v Českém ráji

Nyní bychom rádi prověřili také výskyt vlků v nepříliš vzdálené oblasti Českého ráje a okolí, v návaznosti na nedávno sraženou vlčici nedaleko Turnova. Pro místní zájemce o monitoring výjimečně proběhne úvodní seminář Vlčích hlídek už nyní v únoru, a to od pátku 14. do neděle 16. Seminář bude probíhat jako klasická školení pro nové dobrovolníky, která obyčejně pořádáme během podzimu. Jeho součástí tedy budou přednášky o životě velkých šelem, způsobu jejich monitoringu nebo také praktická pochůzka se stopováním v terénu. Přihlašovat se lze přes web Šelmy.cz.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Šestým rokem po sobě má vlčí smečka v Ralské pahorkatině přírůstky
Vlčice, odchycená u Vrchlabí, musela být bohužel utracena
Liberecký kraj nahrazuje škody způsobené vlkem
Vlčice putuje do Safari Parku Dvůr Králové nad Labem
Mladá vlčice se nemohla dostat z ohrady na Vrchlabsku
Vlk zapózoval před krkonošskou fotopastí
V Krkonoších jsou opět vlci
Zoologové jsou nadšení: Vlci se vrací do Krkonoš

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pramen Boží voda i pramen pod Valdštejnem jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí města Turnov informuje, že pramen pod Valdštejnem i Boží voda jsou pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem i pramene Boží voda ze 12. února 2024 vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná.

Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě

Česká pop rocková kapela Vanua2 vystoupí v sobotu 2. března v jabloneckém Klubu Na Rampě. Formace vznikla před šesti lety na základech kapely Blue Effect Radima Hladíka, kde více než deset let společně působili baskytarista Vojtěch Říha (Blue Effect) a bubeník Vašek Zima (Blue Effect, Walk Choc Ice, -123 minut), kteří se po odchodu Radima Hladíka do muzikantského nebe spojili se zpěvákem Yannickem Tevim, pocházejícím z tichomořského souostroví Vanuatu. S kapelou aktuálně působí ještě kytarista Honza Samek. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V posledním domácím utkání Dalmach jen remizoval s Mělníkem B
Vzpomínky pamětníků ze Semilska ožijí díky žákovským reportážím
Projekt Hlava v pohodě se loučí, výstupy zůstávají zdarma k dispozici
Krkonoše nejsou skanzen. Rozvoj ale nesmí ohrozit vzácné horské louky
Hned dva přechody v Semilech budou bezpečnější

Nejčtenější články

28.02.: Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
29.02.: Hned dva přechody v Semilech budou bezpečnější
28.02.: Naučná stezka provede horním tokem Černé Nisy

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT