Za účasti ministra Rakušana představili Integrované výjezdové centrum

13.11.2022 17:04:51 | Autor: S využitím TZ KÚLK Marcela Jandová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Za účasti ministra Rakušana představili Integrované výjezdové centrum

První místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan navštívil Turnov v pondělí 7. listopadu. Na programu měl návštěvu turnovské radnice s prezentací Integrovaného výjezdového centra i ocenění jednotek dobrovolných hasičů za zásah při požáru v NP České Švýcarsko.

Vít Rakušan navštívil Turnov v doprovodu hejtmana Libereckého kraje Martina Půty. V úvodu návštěvy při neformálním rozhovoru hovořil s hejtmanem a starostou města Tomášem Hockem o aktuálním dění v Libereckém kraji i otázkách, které řeší regionální samospráva.

Od 15 hodin pak proběhla prezentace projektu Integrovaného výjezdového centra Turnov (IVC Turnov). Kromě ministra vnitra, hejtmana a vedení města, prezentaci zhlédli také generální ředitel HZS ČR genpor. Vladimír Vlček, krajští ředitelé HZS, Policie ČR a ZZS Libereckého kraje, zástupci Libereckého kraje i projekční kanceláře, která stojí za návrhem centra. Plány na přesun výjezdové jednotky hasičů do nové výjezdové stanice představil ředitel Územního odboru HZS LK Semily plk. Jiří Kovalský.

Návštěva ministra Rakušana na turnovské radnici s prezentací Integrovaného výjezdového centra<br />Autor: Marcela Jandová V úvodu zmínil, že místní jednotce stabilně stoupá počet výjezdů, za letošní rok už jich je téměř 500. Mluvil o problematickém umístění stanice v záplavové zóně i potřebě dostát současným standardům zařízení i vybavení. Shrnul historii plánů na přesun jednotky do nových prostor, která započala už v roce 2016. Po několika etapách jednání o umístění stavby, došlo k rozhodnutí nové zázemí umístit na Vesecku, kde byl za asistence města zakoupen pozemek vhodný pro výstavbu.

V průběhu příprav došlo k dohodě s městem Turnov, které má zájem o vybudování stanice pro sbor městských hasičů, s Policií ČR i ZZS Libereckého kraje. Myšlenka na Integrované výjezdové centrum Turnov tak získala přesné obrysy. Projektová dokumentace je připravena, předpokládá se, že stavební povolení by mohlo být uděleno v květnu 2023. Stále se však hledají možnosti financování stanice HZS, včetně využití dotačních titulů IROP (Integrovaný regionální operační program 2021-2027). Město Turnov počítá s investicí 10 mil. Kč na výstavbu příjezdové komunikace, na investici se bude podílet Liberecký kraj.

Celkové náklady na stavbu Integrovaného výjezdového centra Turnov jsou aktuálně vyčísleny na téměř 293 mil. Kč včetně DPH. HZS Libereckého kraje by měl investovat necelých 167 mil. Kč, Krajské ředitelství Policie ČR Libereckého kraje necelých 42 mil. Kč. a ZZS Libereckého kraje 84,2 mil. Kč.

Návštěva ministra Rakušana na turnovské radnici s prezentací Integrovaného výjezdového centra<br />Autor: Marcela Jandová Na prezentaci IVC Turnov reagoval generální ředitel HZS ČR i ministr vnitra. Zmínili obtížné financování z prostředků IROP, které nemohou celkové náklady pokrýt. Předpokládá se finanční zapojení kraje až ve výši 50 %. Genpor. Vlček pak zdůraznil, že je třeba mít dobře připravený projekt pro případnou finanční příležitost na státní úrovni a podtrhl důležitost spolupráce se státními orgány, např. Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Vít Rakušan pak přislíbil jednání o cestách financování na státní úrovni a další společnou komunikaci prostřednictvím hejtmana Libereckého kraje Martina Půty.

Po jednání na radnici přišel na řadu slavnostní akt, který se odehrál na stanici hasičského záchranného sboru v Turnově. Zástupci jednotek sborů dobrovolných hasičů společně se starosty obcí Libereckého kraje převzali věcné dary jako poděkování za společný zásah při rozsáhlém požáru v NP České Švýcarsko. Podrobnosti v samostatném článku zde

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dobrovolní hasiči v Turnově převzali věcné dary za zásah v Hřensku
Turnovští hasiči pomáhali v Hřensku
Obrazem: Jak hasiči bojují s lesním požárem v okolí Hřenska
Kouř z lesního požáru v Českém Švýcarsku došel až do Vrchlabí
Požár lesa v Hřensku se rozrostl, na pomoc míří i hasiči z Liberecka

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Semilech rozsvítí vánoční strom v sobotu 2. prosince
Na záchranu a obnovu památek rozdělí kraj 15 milionů korun
Na konci listopadu končí v Turnově dvě sběrná místa
Rada mladších ukázala v Liberci názory studentů i otevřený přístup
Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad

Nejčtenější články

28.11.: Hasiči po novém sněžení nejčastěji odstraňovali stromy ze silnic
29.11.: Deváťáci semilské ZŠ F. L. Riegra si připomněli 17. listopad
28.11.: Florbal Turnov: Doma se představili starší žáci. Bojovala i další družstva

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT