Začala sériová výroba českých masek s nejvyšším stupněm ochrany

17.04.2020 20:45:59 | Autor: Štěpánka Filipová, MPO | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Slaná,Liberecký kraj,Pojizeří

Začala sériová výroba českých masek s nejvyšším stupněm ochrany

Víc než třicet českých firem se za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu spojilo, a tento týden tak začala sériová výroba ochranných masek. V úzké spolupráci s průmyslovými experty je nyní možné masku RP95-M, která poskytuje nejvyšší míru ochrany na úrovni FFP3, vyrábět v počtu až deseti tisíc kusů denně.

„Jsme si vědomi velkého výrobního potenciálu českého průmyslu a ekosystému firem zejména kolem automobilového průmyslu. Sériovou výrobu ochranných masek je možné využít jako dobrý signál pro celý svět, všude tam, kde je potřeba FFP3 prostředků nejvyšší ochrany," řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Doplnila ho náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod a EU Martina Tauberová: „Respirátor z CIIRC ČVUT bude stran státu dodán do nemocnic, Ministerstvo zdravotnictví uzavřelo se společností CARDAM smlouvu o dodávce 50 tisíc kusů. České firmy však budou moci díky investicím do navýšení výrobní kapacity již brzy pomoci při řešení situace s pandemií koronaviru nejen v ČR, ale i za jejími hranicemi. Zejména v oblasti respirátorů a masek třídy FFP3 vzniká zajímavý vývozní potenciál. Vývozci speciálních masek či roušek a respirátorů s využitím nanomateriálů se tak mohou ve světě profilovat obdobně jako naši vývozci špičkových polohovacích lůžek či dekontaminačních prostředků."

Nové české masky RP95-M<br />Autor: Archiv MPO S finalizací výroby a se zajištěním odbytu pomohla kromě MPO také agentura CzechInvest. „Česká republika bude nyní schopná vyřešit nedostatek FFP3 ochranných pomůcek," říká generální ředitel agentury CzechInvest Patrik Reichl a dodává: „To vše díky zapojení českých firem a v rámci zdrojů z České republiky. Jsme rádi, že jsme mohli přispět k jejich mobilizaci a propojit je také s příslušnými ministerstvy."

Tvar masky musel být upraven tak, aby ji bylo možné vyrobit ve formě pro vstřikování plastů. Podařilo se to také díky dlouhodobé spolupráci CIIRC ČVUT s českými strojírenskými firmami, které se do dalšího vývoje zapojily. Celý systém je již připraven pro sériovou výrobu, aby bylo možné co nejrychleji maskou vybavit zdravotníky a další pracovníky, kteří jsou nejvíce vystaveni hrozbě nákazy koronavirem. „Hned od začátku jsme pověřili start-up společnost TRIX Connections, aby koordinovala další vývoj spolu s průmyslovými podniky. Nabízela se a nakonec i osvědčila spolupráce se společností CARDAM. Tu s CIIRC spojuje nejen společné pracoviště v budově ČVUT, ale i vysoká profesionalita nutná pro vývoj a rychlou přípravu výroby," představil hlavní partnery pro zajištění výroby vědecký ředitel CIIRC ČVUT Vladimír Mařík.

„Ve velmi krátké době se nám podařilo namodelovat nový tvar masky, vytvořit nový unikátní prototyp a zadat ho do výroby," upřesnil Jaroslav Lískovec za start-up TRIX Connections. „Stálo nás to mnoho energie, hledání, vyjednávání, ale zejména vlastního vývoje, bychom posunuli nápad ochranné masky připravené CIIRC ČVUT pro 3D tisk ke skutečné výrobě ve velkém."

Nové české masky RP95-M<br />Autor: Archiv MPO „V řádech několika málo dnů jsme dokončili vývoj produktu, připravili celý výrobní řetězec pro sériovou výrobu a o Velikonocích spustili testovací výrobu," uvedl Ondřej Kurkin, jednatel společnosti CARDAM, která je pověřená realizací a kompletním zajištěním výroby. Zakládajícími členy této společnosti jsou Fyzikální ústav AV ČR, Česká zbrojovka a strojírenská společnost BENEŠ a LÁT a.s. „Jedná se o ryze český výrobek, do procesu výroby se zapojily téměř dvě desítky společností, do příprav nějakým způsobem přispívaly až tři desítky organizací. Dle aktuální poptávky po maskách bude možné zapojit i další dodavatele," doplnil Kurkin.

Ministerstvo průmyslu a obchodu dlouhodobě podporuje tuzemské firmy, výzkum, vývoj a inovace. Nabízí například finanční programy či propojování v rámci platformy Spojujeme Česko. Mimo jiné se tak od března přes portál CoVPoint ve správě MPO a CzechInvestu propojuje nabídka a poptávka. Aktuálně obsahuje už víc než 1 400 položek pomoci v kontextu s pandemií koronaviru. Nově je na něm zveřejněno B2B tržiště s možností vyhledávání a filtrování https://covpoint.org/trziste a chystá se také přehled realizovaných projektů. Současně se rozrůstá platforma Spojujeme Česko, která slouží jako informační rozcestník korona projektů od partnerů, s kterými CzechInvest a MPO spolupracují. „A připravuje se další transfer technologií a produktů, které pomáhají v boji s pandemií koronaviru. V inovacích má ČR velký potenciál, je to velmi významná cesta, jak posilovat tuzemskou ekonomiku a soběstačnost," uzavřel krizový koordinátor MPO Robin Čumpelík.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Poprvé v kraji nejsou noví nakažení, pět dalších lidí se naopak uzdravilo
Covid 19 už v kraji dostalo 186 lidí, dva nové případy na Jablonecku
V Libereckém kraji je 184 lidí s koronavirem, pět dalších se uzdravilo
Vláda chce do 8. června postupně rozvolnit opatření
V kraji je 179 nakažených, od středy se testují domovy seniorů
Agentura spouští poradenství pro podnikatele i zaměstnance
Nakažených koronavirem v kraji 178, vzrostl počet uzdravených na 28!
Autobusová doprava se od 14. dubna vrací téměř k normálu
V Libereckém kraji je už 177 lidí s koronavirem, nakažený i první hasič
HZS Libereckého kraje má prvního nakaženého, je ze stanice v Semilech
Koronavir má v Libereckém kraji 173 lidí, jeden přibyl v Jilemnici
ESCO zdarma poskytne záložní zdroje nemocnicím v případě výpadku
Případů koronaviru je v Libereckém kraji 170, přibyl jeden v Semilech
Proti koronaviru bojují studenti i pedagogové ze středních škol v kraji
Nakažených koronavirem v Libereckém kraji 169, dva první lidé zemřeli
Případů koronaviru je v Libereckém kraji 167, z toho v okrese Semily 30
Ministerstvo financí pošle Libereckému kraji 10 milionů korun
Z výtěžku krajské sbírky získá liberecká nemocnice vybavení laboratoře
Poslanec Beitl daroval školám a školkám v kraji více jak 860 respirátorů
Některá opatření v kontextu s koronavirem vláda zmírnila
Nakažených koronavirem v kraji 158, osm případů přímo v Turnově
Případů koronaviru v kraji je 154. O víkendu lidé poslechli a byli doma
Policisté doručili na krajský úřad další sadu rychlotestů na Covid-19
Nakažených koronavirem je v Libereckém kraji 147 osob, přibylo sedm
Třídit odpad smí jen zdravé domácnosti
V Turnově, Semilech i dalších obcích obdržely od kraje nanofiltry
Počet nakažených koronavirem v kraji stoupl na 140, tři lidé se uzdravili
Ministerstvo průmyslu podpoří výrobu i technologie proti Covid-19
Krajský úřad vyčlenil pro potřeby karantény prostory ve dvou zařízeních
Koronavir má v Libereckém kraji 136 lidí, na sbírkovém účtu už 795 tisíc
Nakažených v Libereckém kraji 129 lidí, do obcí se rozvážejí nanofiltry
Parkoviště pod Valdštejnem, na Riegrovce a dalších lokalitách uzavřena
Nastaly změny při vstupu do turnovské nemocnice
Nakažených v kraji je už 108, páté odběrové místo bude v Turnově

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT