Zemřel geolog a mineralog Zdeněk Johan, čestný občan města Semily

02.03.2016 16:32:36 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Semily

Zemřel geolog a mineralog Zdeněk Johan, čestný občan města Semily

Ve věku 80 let zemřel dne 13. 2. 2016 geolog a mineralog světového jména RNDr. Zdeněk Johan, DrSc., čestný občan města Semily. Tento renomovaný vědec se narodil v roce 1935 v Lomnici nad Popelkou, na semilském gymnáziu studoval v letech 1950 - 1953. Čestné občanství města Semily získal spolu v roce 2009 s prof. RNDr. Josefem Paldusem FRSC.

Zdeněk Johan převzal čestné občanství města Semily v roce 2009. Na snímku s tehdejším starostou města Semily Janem Farským. Foto: Roman Fries.

„Chtěla bych na tomto místě pozůstalé rodině vyjádřit upřímnou soustrast nad odchodem člověka, který toho za svůj život mnoho vykonal a velkou měrou se zasloužil o dobré jméno naší země a města Semily ve světě," dodala starostka města Semily Lena Mlejnková.

Kdo byl Zdeněk Johan?

RNDr. Zdeněk Johan, DrSc. se narodil 18. listopadu 1935 v Lomnici nad Popelkou. Po maturitě na semilském gymnáziu vystudoval v letech 1953-1958 geologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze a následně pracoval jako mineralog na dalších odborných pracovištích.

Již v roce 1964 získal titul doktora přírodních věd a téhož roku získal vědecký titul kandidáta věd. Dva roky pracoval jako geolog a mineralog v Tunisu. Po návratu byl v letech 1965 až 1968 zaměstnán jako vědecký pracovník v Geologickém ústavu ČSAV v Praze. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa se nevrátil z vědecké stáže z Bureau de Recherches Géologiques et Minières (BRGM) v Orléans. V letech 1989 až 1997 byl vědeckým ředitelem této instituce. Ve funkci ředitele působil i ve Výzkumném centru syntézy a chemie minerálů v Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS).

Během své vědecké dráhy získal řadu významných ocenění za vědecké práce z mineralogie a geologie, popsal 33 nových minerálů. Jeden nese jeho jméno. Ne však to očekávané - nerost jménem johanit již totiž existuje více jak dvě stě let. Objevený minerál tedy Johanovi kolegové nazvali zdenekit.

Byl členem mnoha akademií a byl poctěn několika čestnými doktoráty, tituly i francouzským státním vyznamenáním (Chevalier de l´Ordre national de Mérite, Officier des Palmes Académiques). U nás byl oceněn zlatou medailí Přírodovědecké fakulty UK v roce 1989 a medailí E. Bořického Karlovy univerzity v roce 1991.

Zdroj medailonku: Semilské noviny 1/2009, autor M. Plachta; webové stránky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok
Tradiční muzejní prvomájová lomnická výstava v podání Jana Dingy
Do lomnického klubu opět zavítá Znouzectnost
Jak probíhal Speed Marathon 2024 v Libereckém kraji
Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů

Nejčtenější články

29.04.: Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
29.04.: Den otevřených dveří pořádají na stanicích HZS Libereckého kraje
30.04.: Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT