Během víkendu řešili hasiči v Libereckém kraji dvanáct požárů

06.04.2020 10:52:04 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Český ráj,Liberecký kraj,Pojizeří

Během víkendu řešili hasiči v Libereckém kraji dvanáct požárů

Během víkendu řešili hasiči v Libereckém kraji 12 případů různých druhů požárů. Mezi nimi převládaly požáry lesních a travních porostů, požáry nízkých budov a jejich částí. Dále pak požáry dopravních prostředků nebo odpadů. Jeden z větších byl v obci Troskovice - Křenovy v Českém ráji.

První víkendový výjezd měli hasiči již v pátek 3. dubna v odpoledních hodinách, kdy vyjeli k požáru lesního porostu v Mařenicích na Českolipsku. „Hasiči likvidovali šest ohnisek požárů klestí po lesní těžbě, a to za pomoci jednoho vodního proudu. Na místě události byl nařízen nutný dohled do druhého dne. Událost se obešla beze škody. Na místě zasahovali hasiči z Jablonného v Podještědí a JSDH obcí Cvikov a Nový Bor," uvedla tisková muvčí HZS Libereckého kraje Lucie Hložková.

Prvním sobotním požárem byl požár travního porostu o rozloze cca 10x 20 metrů, který byl ohlášen ve 14:27 hodin v obci Jílové u Držkova na Jablonecku. Nacházel se v blízkosti elektrického vedení. Na likvidaci požáru hasiči nasadili dva vodní proudy. Na místě zásahu byli přítomni hasiči ze stanice Tanvald a hasiči JSDH Jílové u Držkova.

Požár garáží v Liberci<br />Autor: HZS Libereckého kraje Dalším výjezdem byl 4. dubně požár travního porostu v Mimoni na Českolipsku. Tento požár byl nahlášen na Krajské operační a informační středisko v 16:07 hodin. Jednalo se o požár o rozloze cca 60x 5 metrů. V době příjezdu jednotek probíhalo na místě již plamenné hoření travního porostu. Na likvidaci byl nasazen vysokotlaký vodní proud. Požár zlikvidovali profíci z Jablonného v Podještědí společně s dobrovolnými hasiči z Mimoně.

K požáru klestí a trávy se tentýž den v 16:17 vyjelo také v obci Jindřichovice pod Smrkem. Požár se rozšířil a částečně zasáhl i přilehlou dřevěnou kůlnu v obci Jindřichovice pod Smrkem. „Kůlna byla určená k demolici. Událost se obešla beze škody. Předpokládaná hodnota uchráněného majetku je 100 tisíc korun. Hasiči ze stanice Raspenava zasahovali společně s dobrovolnými kolegy z JSDH Dolní Řasnice, Jindřichovice pod Smrkem a Nové Město pod Smrkem," upřesnila mluvčí hasičů.

V sobotu k večeru pak v 19:34 přijalo Krajské operační a informační středisko informaci o probíhajícím požáru přístřešku nízké budovy v Zákupech. Vyhlášen byl druhý stupeň poplachu. „Jednalo se o neobydlený přístřešek budovy určený k demolici. Uvnitř probíhal požár komunálního odpadu o rozloze 2x 1 metr. Hasiči zlikvidovali požár pomocí jednoho vodního proudu. Na místě zasahovaly jednotky hasičů z České Lípy, dále JSDH Česká Lípa, JSDH Česká Lípa - Dobranov, JSDH Mimoň a JSDH Zákupy," doplnila Lucie Hložková.

Jen za neděli hasiči řešili devět požárů. Po desáté hodině ranní vyjely jednotky hasičů k požáru garáže do ulice Suldovského v Liberci. „Požárem byla zasažena střecha garáže. V době zásahu byla garáž prázdná. Na likvidaci požáru byl nasazen jeden vodní proud. Střešní konstrukce byla následně rozebrána. Místo události bylo zkontrolováno termokamerou pro vyloučení skrytých ohnisek požáru. Požárem byly poškozeny krovy a stavební konstrukce garáže. Událost se obešla bez zranění. Škoda byla předběžně odhadnuta na 10 tisíc korun a hodnota uchráněného majetku na 60 tisíc korun. Na místě zasahovali hasiči z Liberce a dobrovolní hasiči JSDH Liberec - Růžodol," sdělila Hložková.

V odpoledních hodinách (13:17 hodin) Krajské operační a informační středisko převzalo ke zpracování událost požáru lesního porostu v obci Doksy - Staré Splavy na Českolipsku. V té chvíli se požár nacházel na rozloze cca 50x 30 metrů. „Při příjezdu jednotek na místo byl požár ve fázi plamenného hoření. Hasiči nejprve zasahovali s dvěma vodními proudy po obvodu požářiště s cílem zamezit šíření požáru. Na místě události se vyskytlo dalších 20 ohnisek o rozloze 1x 2 metry. Na likvidaci bylo nasazeno pět vodních proudů. Pro dodávku vody na místo události byla zřízena kyvadlová doprava. Celkem na místě zasahovalo pět jednotek hasičů - profesionální jednotky ze stanice Česká Lípa a Doksy společně s JSDH obcí Dubá, Doksy I a Doksy II," dodala mluvčí krajských hasičů.

Požár tůjí v Liberci<br />Autor: HZS Libereckého krajeTéměř současně byl ohlášen požár tújí také v Liberci, konkrétně v Krásné Studánce. Řada tújí, dlouhá přibližně 15 metrů, vzplála od neuhlídaného pálení klestí, které probíhalo v její blízkosti. Hasiči nasadili k likvidaci požáru jeden vodní proud. Na místě zasahovaly dvě jednotky hasičů, a to ze stanice Liberec a JSDH Liberec Krásná Studánka.

V neděli 5. 4. 2020 v 13:29 hodin Krajské operační a informační středisko přijalo již několikátou informaci o požáru. Tentokrát šlo o požár v chodbě rodinného domu v obci Brniště na Českolipsku. Jednalo se o požár v mezistropním prostoru. Jednotky nejprve ochlazovaly snížený strop a poté rozebraly konstrukci pro vyloučení skrytých ohnisek požáru. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů. Hasiči z České Lípy a Jablonného v Podještědí a hasiči z JSDH Cvikova, Jablonného v Podještědí, Mimoně a Brniště.

V 15:34 hodin přijalo Krajské operační a informační středisko informaci o požáru lesního porostu v obci Troskovice - Křenovy v Českém ráji. Vyhlášen zde byl druhý stupeň požárního poplachu. „Jednalo se o požár lesní hrabanky o rozloze zhruba 100x 100 metrů v nepřístupném, místy skalnatém a svažitém terénu po neuhlídaném pálení. V nedaleké pískovně bylo nutné zřídit čerpací stanoviště. Zásah probíhal čtyřmi vodními proudy. Uchráněné hodnoty podle předběžných odhadů dosahují 4 miliony korun. Na místě události spolupracovali hasiči ze stanice Semily a Turnov společně s jednotkami dobrovolných hasičů z Rovenska pod Troskami, Hrubé Skály, Karlovic a Troskovic," sdělila Lucie Hložková.

Závěrem dne (20:33 hodin) byl na Krajské operační a informační středisko nahlášen požár hromady větví po neuhlídaném pálení v České Lípě, v části Stará Lípa. Rozsah požáru byl zhruba 5x 5 metrů. Hasiči provedli likvidaci požáru a zasypali dané místo hlínou. U požáru zasahovali profesionální hasiči ze stanice Česká Lípa společně s jejich dobrovolnými kolegy z České Lípy.

Jak správně nahlásit pálení dřeva či klestí, a jak se při něm chovat:

Vypalování porostů je zákonem č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, zakázáno a porušení zákazu je možno trestat u fyzických osob až do výše 25 000 Kč a u právnických osob postihem do 500 000 Kč. Také spalování „nepřírodních“ materiálů a odpadu je zakázáno. Na rozdíl od vypalování porostů není pálení shrabané trávy, listí či klestu zákonem výslovně zakázáno. I na tuto činnost však platí určitá pravidla a omezení.

Zákon jasně stanovuje podmínky pro pálení, které provádí podnikající fyzické a právnické osoby. Je to zejména povinnost ohlašovat každé pálení na Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje (KOPIS HZS LK). Pálení lze nahlásit z pohodlí domova po internetu pomocí jednoduchého formuláře „NAHLÁŠENÍ PÁLENÍ“, který je k dispozici na domovské stránce našeho webu. Stejný formulář lze využít i pro nahlašování odpalování ohňostrojů. V případě, že pálení není možné nahlásit přes formulář na webu, lze využít také číslo 950 471 100.

Při ohlašování pálení je nutno uvést zejména následující informace:

  • datum a místo pálení
  • jméno osoby, která je za pálení odpovědná a kontakt (mobilní telefon)
  • dobu, po kterou bude pálení probíhat
  • spalovaný materiál
  • způsob zabezpečení místa

Povinnost ohlašovat pálení se nevztahuje na fyzické osoby, které tuto činnost provádějí na svém pozemku. Pokud ale fyzická osoba plánuje pálení většího množství biologického odpadu, je vhodné také ohlásit pálení na KOPIS HZS LK. I pro tyto práce na soukromém pozemku platí určitá pravidla:

  • Je třeba dodržovat povinnosti vyplývající ze zákona o ovzduší a platných obecně závazných vyhlášek obcí (požární řád obce, vyhlášky o nakládání s komunálním odpadem apod.)
  • Pálení musí být po celou dobu přítomna osoba starší 18 let.
  • Oheň by se neměl rozdělávat za pomoci hořlavých kapalin.
  • Při nepříznivých povětrnostních podmínkách (silný vítr, inverze) by se pálení mělo přerušit.
  • Je třeba dodržovat bezpečnou vzdálenost ohniště od zástavby a hořlavých předmětů (domy, auta, ploty apod.) a mít k dispozici jednouché hasební prostředky (lopata, kbelík s vodou, písek apod.).
  • Velikost ohniště je třeba volit tak, aby všechen hořící materiál shořel v době, kdy je na místě přítomen dozor.
  • Po ukončení pálení se musí ohniště řádně uhasit. V období sucha je třeba ohniště kontrolovat i v průběhu následujícího dne, popřípadě opakovaně prolít vodou.
  • V případě, že se oheň vymkne kontrole a nelze ho uhasit vlastními silami, je osoba provádějící pálení povinna okamžitě vzniklý požár ohlásit KOPIS HZS LK, případně na tísňové linky 150 nebo 112.

Všechny zmíněné informace se samozřejmě týkají i pálení ohňů 30. dubna při „pálení čarodějnic“. Při těchto oslavách je třeba dát také pozor na konzumaci alkoholu spojenou právě s otevřeným ohněm nebo manipulací se zábavní pyrotechnikou.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Plameny zachvátily stodolu v Dolní Sytové
Hasiči zasahovali u požáru nákladního auta v Horské Kamenici
Hasiči zasahovali u požáru přístřešku na dřevo v Jenišovicích

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na Výšince dojde k rekonstrukci teplovodu
V semilském muzeu připomenou 100. výročí narození Lubo Králíčka
Turnovská Špéra a Polpur spojily síly a vznikla mísa Opulens
Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
Krkonošské louky mohou dál rozkvétat

Nejčtenější články

25.04.: Turnovská Špéra a Polpur spojily síly a vznikla mísa Opulens
24.04.: Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT