Darujte plazmu, vyzývají odborníci. Mnoho z nás ji může potřebovat

05.03.2021 18:46:52 | Autor: Marta Vokurková, pjs | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Darujte plazmu, vyzývají odborníci. Mnoho z nás ji může potřebovat

Pacienti po autonehodách, s popáleninami, při operacích, těhotné ženy i lidé se vzácnými onemocněními. Mnoho z nás se alespoň jednou ocitne v situaci, kdy je náš život závislý na darované krevní plazmě. I proto lékaři vyzývají, aby se co nejvíce lidí stalo dárci krevní plazmy. Nezáleží přitom, zda tělo má, či nemá protilátky proti Covid-19.

V Česku je okolo čtvrt milionu dárců krevní plazmy. Bohužel okolnosti související s pandemií uvěznily mnoho z nich doma. „Je potřeba, aby zdraví, dospělí lidé, kteří mohou, přišli krevní plazmu darovat," vyzývá hematoložka Alice Drábková z olomouckého odběrového centra plazmy sanaplasma. Ujišťuje, že odběrová centra jsou otevřena, včetně krajské nemocnice Liberec, a darování plazmy je naprosto bezpečné. „Nejvýraznější pokles zaznamenala centra loni na jaře, kdy byla uzavřena. Nyní mají nastavená náročná bezpečnostní opatření, ale fungují bez výraznějších omezení," dodala lékařka. A připomíná, že každému odběru krevní plazmy je přítomný lékař.

Krevní plazma, ani mnohé léky, jež se z ní vyrábějí, bohužel nemohou být vytvořeny uměle v laboratoři. „Proto je plazma od dárců tak výjimečná a důležitá. A na každém dárci záleží. Například pro roční léčbu jednoho pacienta s onemocněním imunity je potřeba přibližně 130 odběrů krevní plazmy. To znamená, že nemocný potřebuje nejméně 6 pravidelných dárců. Jsou ale i onemocnění, jejichž léčba je mnohem náročnější," vysvětlil Jan Štěpánek, který stojí v čele české sítě odběrových center sanaplasma.

Na Covid-19 protilátkách nezáleží

Díky zásobám a několikaměsíčnímu procesu výroby léků z plazmy, se pokles způsobený koronavirovou pandemií projeví se zpožděním. Podle odborníků pocítí nemocnice nedostatek krevní plazmy a potřebných léků od nynějška za 6 až 12 měsíců. Tedy přibližně letos na podzim. Ohrozit to může zejména pacienty při operacích, po úrazech či ženy v rizikovém těhotenství. Navíc existuje široká škála vzácných onemocnění, u nichž je každodenní přežití pacientů závislé na lécích, jež se z krevní plazmy vyrábí. Od malých dětí až po seniory.

Pro potřeby podání léků z plazmy při operacích nebo pacientům po úrazech přitom nezáleží na tom, zda dárce plazmy prodělal Covid-19 a jestli má v krvi protilátky. „Plazma mužů, jež prodělali Covid-19, je žádaná pro pacienty se závažným průběhem onemocnění Covid-19. Nicméně u ostatních pacientů závislých na lécích z plazmy na množství protilátek nezáleží. Proto může darovat plazmu opravdu téměř každý zdravý dospělý," zdůrazňuje hematoložka.

50 minutový odběr může zachránit lidský život

Darování plazmy je pro lidské tělo méně náročné, než darování krve. V průběhu odběru se z krve plazma odfiltruje a krvinky spolu s krevními destičkami se okamžitě vrátí zpět dárci. I proto, že odběr pro zdravého člověka nepředstavuje velkou zátěž a plazma se rychle v těle obnovuje, je možné darovat plazmu jednou za 14 dní.

Proces darování trvá přibližně 50 minut. Prvodárcům stačí domluvit si schůzku ve vybraném centru a to buď telefonicky nebo jednoduše v aplikaci Sana-App. „Centra jsou po celé České republice a jsou otevřena po celý den, a to i během lockdownu. Dárcům je neustále k dispozici vyškolený personál v čele s lékařem. V centrech sanaplasma dbáme na to, aby byl každému odběru přítomný odborník s atestací," zdůraznil Jan Štěpánek.

Lidé mohou darovat plazmu bezpříspěvkově. Pak mají při každém odběru nárok na den pracovního volna v zaměstnání a slevu na dani. Je ale také možné zažádat o finanční kompenzaci ve výši 700 korun za každý odběr, která pomáhá pokrýt čas na odběr i náklady spojené s dopravou. Volba se týká vždy jednoho konkrétního odběru a je tedy možné tyto dva způsoby dárcovství jakkoliv střídat.

Dárci mohou cestovat i mezi okresy

Pro dárce krevní plazmy omezení volného pohybu osob mezi okresy, kteří jsou na cestě darovat (platí pro opakované dárce i prvodárce). Darovat krev nebo plazmu je přes veškerá epidemiologická opatření nadále žádoucí!

V krajské nemocnici Liberec doporučují na vaši cestu k nám sepsat a podepsat zaškrtnutý formulář (zaškrtněte políčko cesta do zdravotnických zařízení) nebo čestné prohlášení. Vzory například na: https://okresy.mvcr.cz/. „Děkujeme za pochopení a Vaši ochotu pomáhat ostatním i v této nelehké době. Těšíme se na Vás. Budete-li mít dotazy, kontaktujte nás na tel č. 800 100 091 nebo emailem: transfuzni@nemlib.cz," uvedla KNL.

Co je krevní plazma?

Lidská krev se skládá z krevní plazmy a z krevních tělísek. Krevní plazma představuje více než polovinu objemu krve. Obsahuje nejrůznější životně důležité látky jako ionty, cukry, tuky, protilátky, enzymy, hormony a další. Pro současnou medicínu je lidská plazma získávaná od dárců nenahraditelná. Používá se buďto v celku jako čerstvě zmražená plazma anebo se zpracovává a získávají se z ní důležité léky, jako jsou protilátky, srážlivé faktory a další.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V semilském muzeu připomenou 100. výročí narození Lubo Králíčka
Turnovská Špéra a Polpur spojily síly a vznikla mísa Opulens
Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
Ensemble Flair a Jan Rokyta rozsvítí Fabriku 1861

Nejčtenější články

24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
24.04.: Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
25.04.: Turnovská Špéra a Polpur spojily síly a vznikla mísa Opulens

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT