Jindra Polák z kapely Jelen: V Sedmihorkách to pro nás bude speciální

08.07.2016 21:09:09 | Autor: Jitka Maděrová | Rubrika: KULTURA | Obce: Karlovice - Sedmihorky

Jindra Polák z kapely Jelen: V Sedmihorkách to pro nás bude speciální

Kapelu Jelen tvoří sedm muzikantů. Nejviditelnější osobností a lídrem kapely však bývá většinou zpěvák. V tomto případě tomu není jinak. Jindra Polák, charismatická osobnost s velmi příjemným hlasem a talentem pro skvělé písně.

V dnešní době neexistuje snad nikdo, kdo by neznal písně jako například Magdaléna nebo Co bylo dál?. A nejen na ně se budou moci těšit diváci, kteří zavítají 12. července na koncert skupiny Jelen do Sedmihorek u Turnova. Zeptali jsme se Jindry Poláka, jak se dostal k hudbě, jak se žije v době narůstající slávy a také co fanoušky na Sedmihorském létě v rámci „jeleního" koncertu čeká...

I přesto, že už se několik let na hudební scéně pohybujete, jste pro některé posluchače objevem a novinkou. Vezměme to tedy od úplného začátku. Jak a kdy jste se dostal k hudbě vy?

Muziku máme v rodině. Babička byla operetní zpěvačka. Bratr má taky kapelu. Mě muzika definitivně zasáhla někdy kolem čtrnáctého roku, když jsem slyšel akustický koncert kapely Kiss. To byl impuls, který nastartoval dlouhodobý a pevný vztah s hudbou, který trvá až do dodnes.

Jak začala kariéra ve spojení s kapelou Jelen? Pokud se nepletu, nejprve jste byl vy sám sólo a náhodou jste se v nahrávacím studiu setkal s ostatními kluky...

Dlouhou dobu jsem vystupoval sám nebo s různými kapelami. Až náhodné setkání s Ondrou Málkem a Martinem Kasalem u producenta Martina Ledviny v jeho nahrávacím studiu vedlo k založení Jelenů.

Kapela má sedm členů. Všichni jste spolu od vzniku Jelena, nebo proběhly „personální" změny?

Zakládající členové kapely jsme byli my tři z prvního setkání. Ostatní se přidávali během natáčení našeho prvního alba. Pouze na místě kytaristy v úplném začátku proběhly dvě personální změny. Jinak kapela vystupuje v nezměněné podobě tři roky.

Každý člen má svůj hudební nástroj, vy zpíváte a hrajete na kytaru... Jak funguje nástrojové dělení ve skupině?

Jak už jsem zmiňoval, kapela vznikala „za pochodu". Například Honza Rek je původně kytarista, ale protože toho už jsme měli, naučil se banjo. To mu bylo 16 let. Tedˇ hraje i na elektrickou kytaru nebo na valchu. Všichni ovládáme více hudebních nástrojů.

Jaké jsou tedy základní hudební nástroje v kapele Jelen?

Kytary, buben, akordeon, piano, trumpeta, foukací harmonika. A samozřejmě všichni zpíváme.

Každý jste z jiného koutu republiky, jak zvládáte zkoušky a společné hraní?

Je to náročné. Protože všichni chodíme do práce. Někteří studují. Zkoušky probíhají formou několikadenních soustředění. To je nejefektivnější způsob cvičení nových písní.

Jak se staví vaše rodiny k úspěchu a častému hraní, vašemu cestování?

Jen „starší" část kapely má rodinu. Loňské léto už bylo vážně náročné. Odehráli jsme sedmdesát koncertů. Já sám jsem byl s rodinou během čtyř měsíců čtrnáct dní. Letos to bude podobné. Podpora a trpělivost ze strany našich nejbližších je skvělá.

Stará se o vás manažer Martin Červinka. Ten má za sebou nalezení mnoha úspěšných talentů - například Tomáše Kluse nebo Ewy Farné. Tedy vzhledem k jeho schopnosti vyhledávat opravdu výjimečné talenty vás zřejmě čeká ještě hodně práce a především stoupající sláva...

Myslím, že o slávě se mluvit nedá. Martin Červinka a Martin Ledvina nám spíš pomáhají plnit si naše muzikantské sny. Jsou to největší profesionálové v oboru a my máme to štěstí s nimi spolupracovat.

Pojďme tedy k vaší hudbě. Jak byste specifikoval její styl?

Je to směs žánrů. Rock, pop, folk country. My tomu říkám roots music. Hudba, která se vrací ke kořenům. Muzika, kterou můžete hrát všude. Na svatbách, u táboráků, v hospodách, ale i na pódiu.

Inspiroval vás k hudebnímu stylu, který hrajete, také váš pobyt v Irsku?

Určitě. Právě irská lidová muzika je dodnes inspirací pro celou pop music. Spolu s černošským blues je to základ, z kterého se čerpá dodnes. To jsou ty opravdové kořeny.

Někdo má za to, že v dnešní době akustické koncerty jsou spíše zpátečnické. Osobně si myslím, že mají naopak velkou sílu, atmosféru a posluchače nabíjí...

Souhlasím. To je vlastně i naše filozofie. V dnešní přetechnizované době nás baví hrát na akustické, původní nástroje. Naštěstí to vypadá, že v tom nejsme sami. Když vidím, jak si publikum s námi zpívá je to pro nás asi ta největší odměna

Jak probíhá proces skládání hudby a textů v kapele Jelen? Účastní se všichni, skládá jen někdo?

Na to žádné pravidlo neexistuje. Často písně vznikají na společných zkouškách během našich soustředění. Jindy napíšu písničku úplně sám. Jindy přinese někdo hudební motiv s textem, na kterém pak ještě pracujeme. Pokaždé je to jiné. Ale pokaždé je to mimořádné dobrodružství. Něco vzniká a nikdy nevíte, jak to dopadne.

Nezřídka jste také nominováni a oceňováni hudebními cenami. V roce 2015...

...jsme získali cenu Anděl za objev roku je naše první ocenění. A velice si ho vážíme.

A dostáváme se ke koncertům samotným. V létě vystoupíte v rámci festivalu Sedmihorské léto také v Sedmihorkách u Turnova. Jde o venkovní scénu s obrovskou pergolou a vždy skvělou atmosférou. Co mohou diváci od vašeho koncertu očekávat?

Bude to pro nás speciální vystoupení. Přes letošní léto budeme mít 80 vystoupení. Ale většinou budeme vystupovat jako součást různých festivalů. Sedmihorské léto bude 90 minutový koncert, který jsme si sami pro sebe nazvali Jelen - Pod širým nebem.

Tak to je skvělá zpráva a moc se těšíme. Máte za sebou už několik velkých hitů. Jeden zpíváte například s Janou Kirschner. Který hit je pro vás osobně ten nej?

Píseň s Janou Kirschner nám v povědomí veřejnosti asi hodně pomohla. Určitě je to naše nejhranější píseň v rádiích. Úplně na začátku byla důležitá píseň s Kateřinou Marií Tichou Tančíme spolu. Na koncertech mají úspěch písně Magdaléna a Jelen.

Už jste si prošli určitým vývojem, mnoho zažili, co je pro vás zatím největší úspěch? Z čeho máte největší radost?

Největší radost máme z toho, že můžeme hrát. Cestovat po Čechách a potkávat se s lidmi. Děláme to, co milujeme a co nás baví. Pro lidi, kteří jsou nalazeni na stejných vlnách jako my. To je obrovská radost a obrovské štěstí.

Mohou se fandové těšit na další album, video...? Jaké jsou další plány Jelena?

Po velkém letním cestování po Čechách a Moravě chceme v září vydat druhé album s pracovním názvem Vlčí srdce. Ke kterému v těchto dnech vyšla stejnojmenná píseň i s videem. V listopadu a v prosinci bychom rádi vyrazili na samostatné turné.

Na závěr se musím zeptat, zda máte nějaký hudební sen, který byste si chtěl splnit?

Ne. Ne. Nic konkrétního. Jsme na cestě, a ten sen si průběžně plníme.

 Zpravodajský portál Naše Pojizeří je mediálním partnerem Sedmihorského léta 2016. Pořadatelé proto pro naše čtenáře připravili soutěž o šest vstupenek na koncert kapely Jelen, který se koná v úterý 12. července ve 20 hodin. Soutěž končí v neděli 10. 7. 2016 v 10.00. Výherci vstupenek budou následně vyrozuměni. Soutěž již byla ukončena!

Související články:

Jelen zahraje v Sedmihorkách celý svůj repertoár

Ondřej Havelka oslaví 20. výročí Melody Makers na Sedmihorském létě

Vetchý s kolegy exceloval a Sedmihorky se otřásaly smíchem

Britští Smokie nadchli publikum a odstartovali Sedmihorské léto 2016

Rozhovor Smokie Terrry Uttley: Vracet se k vám je fajn

Kompletní přehled akcí Sedmihorského léta 2016

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Do Jizerských hor vysadí tisíce původních stromků

Do Jizerských hor vracejí geneticky původní dřeviny a zachraňují místní rašeliniště. To jsou hlavní cíle projektu s názvem Obnova evropsky významné lokality Jizerské smrčiny, na kterém spolupracuje Jizersko-ještědský horský spolek a Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. V průběhu tří let bude vysázeno 14 100 sazenic smrků ztepilých, jedlí i listnatých dřevin a vybuduje se 60 přehrážek, které zmírní negativní účinky rychlého odtoku vody. Více podrobností na Našem Jablonecku

Oba turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Z posledního rozboru vyhotoveného 11. listopadu 2019 je zřejmé, že pramen Boží voda i pramen pod Valdštejnem vyhovují hygienickým limitům a jsou pitné.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Den otevřených dveří na turnovské Dívčajdě
Lomnická škola má na zámku prezentační výstavu na téma Pohádka
Hasiči řeší únik nebezpečných látek v Hamru na Jezeře
V Turnově se konal druhý ročník akce Čistá řeka Jizera
FOTO: Střelecké závody v semilské hale ozdobila Kateřina Emmons

Nejčtenější články

17.11.: Liberecký kraj chystá silniční projekty na další roky
17.11.: Obrazem: Oslava 30 let svobody ve Vrchlabí
18.11.: Přepeře zakončily podzim těsnou porážkou se Zápy

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT