Niva Jizery přilákala do Turnova mladé architekty

15.10.2017 13:30:55 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Niva Jizery přilákala do Turnova mladé architekty

Niva Jizery se stala předmětem zájmu letní školy architektury Technické univerzity v Liberci, která proběhla na konci září v Turnově. Výsledky studentských prací mají za cíl zahájit debatu o budoucí možné podobě okolí řeky Jizery.

Město Turnov s jeho vedením průběžnou kontrolou koaličního prohlášení a prohlášení ostatních stran a uskupení zastupitelstva města dospělo k bodu budoucího rozvoje využití nivy Jizery. V souladu s dlouhodobým záměrem na rekreační využití oblasti Jizery v úseky Na Lukách až Dolánky u Turnova byl vypracován materiál, který byl předložen radě města v červenci 2016 a následně 1. února 2017 zastupitel-stvu města. Radní a zastupitelé se shodli využít potenciálu studentů a navázat spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci, která odstartuje debatu nejen mezi zastupiteli, ale hlavně mezi širokou veřejností.

Spolupráce s libereckou univerzitou byla konzultována s profesorem Suchomelem a architektem Suchánkem, kteří navrhli městu uskutečnit v Turnově letní školu architektury s hlavním tématem Město a řeka. Letní workshop se nakonec uskutečnil v druhé polovině září tohoto roku. Účastnilo se ho dvanáct studentů z různých zemí, například z Itálie, Indie, Německa, Maďarska, ale také studenti z České republiky.

První setkání studentů s vedením města bylo v pátek 22. září přímo v Turnově. Starosta města studenty seznámil s celým územím a vizemi Města Turnova. Po procházce v okolí řeky následovala další diskuse o podnětech s místostarostkou Janou Svobodovou. Na samotnou práci neměli studenti příliš času, protože již ve středu 27. září následovaly tzv. kritiky. Jedná se o prezentaci prvotních návrhů, které se kriticky zhodnotí a případně pomocí dalších podnětů směřují blíže k uchopitelnému výsledku. Konečné práce byly poté prezentovány v sobotu 30. září v Liberci a následně v neděli 1. října ve sportbaru Zimního stadionu Ludvíka Koška v Maškově zahradě. Zde se konala poslední zastávka Dne architektury, během kterého měli zájemci unikátní možnost prohlédnout prezentace.

Niva Jizery se stala předmětem zájmu letní školy architektury Technické univerzity v Liberci<br />Autor: Tomáš Hocke Výsledky studentských prací přišly se zajímavými nápady na uchopení celého území. Práce by se daly shrnout ve třech úrovních. První úroveň byly minimální zásahy do samotného prostředí. Mezi návrhy se objevovali například přírodní amfiteátry, drobné stavby z proutí nebo dřeva. Řešily se úpravy na břehu Jizery s pomocí náplavek nebo pobřežních mol.

Druhý stupeň pracoval s optickým řešením osy území, které může být pojato mosty, lávkami, cestními sítěmi nebo pouze formou úprav mobiliáře se zastávkami a veřejným osvětlením. V této úrovni se do prostoru dostávaly také stavby menšího charakteru i s ohledem na aktivní povodňovou zónu. Jmenovat můžeme například rozhledny, vyhlídky nebo altánky. V rámci tohoto pojetí se také prostor rozděloval na kulturně společenskou část, která náleží spíše k prostoru u autobusového nádraží, dále na přírodní část pod zámkem Hrubý Rohozec a část sportovní.

Třetí úroveň prací představovala velké zásahy do prostoru, které se mohou zdát až na hranici naší představivosti. Jedná se o vize rozvoje Turnova ve vzdálené budoucnosti. Mladí architekti vycházeli z územního plánu a postupného rozvoje města Turnova od 19. století do současnosti. Na základě těchto skutečností vytipovali další oblasti, kam by se městský prostor mohl rozrůstat. Na základě těchto idejí vznikla bláznivé dílo obytného mostu, které spojuje oblast od Hrubého Rohozce s části v Žižkově ulici. V tomto pojetí je chápáno město s více centry, kdy jedno je situované na historickém náměstí, druhé je v oblasti Turnova II. u nádraží a třetí by se nacházelo nad řekou Jizerou v obytném mostě, kde by byla dostupná další potřebná občanská vybavenost. „Tato vize mi připomíná obrázky dřívějších architektů, kteří umisťovali na turnovské náměstí tramvaje a budovy s více jak dvaceti patry," uvedl starosta města.

Po uskutečněné letní škole architektury by se turnovským prostorem měl zabývat také zimní semestr, během kterého by se studenti měli zaměřit na detailní záležitosti území v ateliérech.

„Jsme teprve na začátku celého procesu a může trvat i dva roky, než se dostaneme k nějakému konkrétněj-šímu projektu. Proto bych byl velice rád, pokud by se obyvatelé města zamysleli a následně se vyjádřili, jak si celý prostor představují," řekl starosta.

Město Turnov má vize zaměřit se na prostor nivy Jizery, aby naplnil následující cíle:

• vyřešení dalšího nástupního místa pro Greenway, s cílem odlehčit prostoru Dolánek (v souběhu s provozem centrálního parkoviště), další takové místo spatřujeme v Maškově zahradě,
• vytvořit paralelní komunikaci v blízkosti koryta Jizery, tak, abychom mohli vytvořit další inline okruh v údolí Jizery, zároveň odtížit stezku okolo náhonu, propojit stávající sportoviště, případně vyřešit i příjezd pro kynologické cvičiště,
• řešit přírodní areál Dolánky (prověřit umístění dalších herních a cvičících sestav, dokončit cestní síť, prověřit možnost přírodního koupacího biotopu),
• v rámci sjednocení jednotlivých stávajících aktivit v území navrhnout fitness stezku se zastaveními jak pro kondiční sportovce, tak rodiče s dětmi,
• zahrnout záměry ostatních partnerů v prostoru parkoviště Dolánky, Resortu minipivovaru Na Lu-kách,
• pokusit se o zpřístupnění břehů Jizery se záměrem intenzivnějšího vnímání tohoto fenoménu procházejícími návštěvníky,
• vše navrhnout v souladu s aktivní a pasivní zátopovou zónou, majetkovými vztahy.

Náměty či připomínky veřejnosti budou moci obyvatelé Turnova posílat přímo na e-mailovou adresu starosty města.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Druhý ročník Dne architektury v Turnově se zaměřil na řeku Jizeru
Den architektury představí Turnov jako město na Jizeře
Pomocí vodního bagru rozšiřují v Turnově břehy Jizery
Studenti architektury navrhnou propojení prvků podél Jizery v Turnově
Stavba zpevnění břehů Jizery v Turnově pokračuje i v zimě

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Lídrem TOP 09 v Libereckém kraji bude Zdeněk Chmelík

Výkonný výbor TOP 09 schválil kandidáty pro volby do Poslanecké sněmovny. Lídrem TOP 09 v Libereckém kraji se stal zastupitel města Liberec a technický ředitel výrobní firmy Zdeněk Chmelík. Na dalších místech kandidátky najdeme lékaře Miloše Rejmonta, krajinného inženýra Jiřího Klápštěho nebo ředitele jazykové školy Jiřího Vondráčka. TOP 09 bude kandidovat v koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). „Česká republika potřebuje plán pro cestu z krize, musíme konečně rozsvítit světlo na konci tunelu. Jako podnikatel sám moc dobře vím, jak těžké to dnes podnikatelé mají. Řadě z nich koronavirová krize zničila podnikání, jiní se drží zuby nehty a docházejí jim síly. Stát se bohužel na některé z nich úplně vykašlal a jiným poskytl jen nedostatečnou podporu. To jsou problémy, které musíme začít řešit co nejdřív,“ řekl lídr TOP 09 Zdeněk Chmelík.

Tipy na výlety po Českém ráji v nové podobě

Období jara a s ním spojené výletování se blíží. Pro snazší orientaci v nabídce regionu Sdružení Český ráj pro zájemce připravuje tipy na výlety v nové formě elektronického flipbooku. Aktuálně jsou k dispozici první z nich, a to je Český ráj ve filmu a pohádkách. „V katalogu najdete deset tipů na pohádkové výlety, v rámci kterých se můžete vypravit například na zámek Sychrov za princeznou Zlatovláskou, za čerty do Klokočských skal nebo loupežníkem Rumcajsem do Jičína. Flipbook si můžete pohodlně otevřít ve svých počítačích i telefonech, tipy jsou doplněny o fotogalerie a také trasu výletu na portálu mapy.cz," přiblížila Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na mrtvém dřevě stojí živý les
Sklářský gigant Crystalex přežil vlastní smrt
Podkrkonošská uzenina z Bělé sklízí úspěchy celá léta
Hořel dům ve Frýdštejně, jednu osobu ošetřili záchranáři
Všímavý semilský hasič uspíšil záchranu zraněné sousedky

Nejčtenější články

02.03.: Všímavý semilský hasič uspíšil záchranu zraněné sousedky
01.03.: ORP Turnov dostala výjimku z omezení pohybu osob
01.03.: Policisté kontrolovali mezi Turnovem a Svijany dálniční známky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT