Semilské muzeum v době koronavirové I.

26.10.2020 11:08:51 | Autor: Miroslav Šnaiberk | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Semilské muzeum v době koronavirové I.

Dělat kulturu v této době není lehké. Obzvláště něco plánovat. Připravíte výstavu, přednášku a pak Vám muzeum a galerii zavřou. Nicméně i tak lze v budovách, jakými jsou muzea a galerie, vytvářet mimo zraky návštěvníků smysluplné věci, například ve vztahu k cenným sbírkám.

A tak se nejen inventarizuje veškerý sbírkový fond čítající několik desítek tisíc předmětů, abychom znali jejich stav, ale chystají se i nové výstavy. Některé předměty, které nám projdou rukama, ošetřujeme, jiné, jejichž stav neodpovídá možnosti je vystavit a jedná se o vzácné kusy, necháváme s podporou donátorů a sponzorů odborně restaurovat.

Týká se to především sbírky výtvarného umění. Příkladem je vzácný portrét Riegrovy matky získaný do našeho muzea šťastnou shodou okolností v letošním roce, který nám opravila restaurátorka Blanka Nechanická z Rokytnice a celou akci sponzorovala rodina Kuršelova ze Semil. Obraz bude spolu s restaurovaným portrétem Františka Ladislava Riegra od železnobrodského malíře Franze Maischeidera vystaven po otevření muzea v rámci nové výstavy Výtvarné umění ve sbírkách semilského muzea.

Na této výstavě budeme prezentovat nejen méně známé obrazy, které byly delší čas ukryté v depozitáři, ale i nové akvizice, jež se nám podařilo získat v letošním roce. Například díla od podkrkonošského malíře Františka Feikla z Dolní Sytové či vzácný obraz Madony z Ježíškem z roku 1889 od již zmíněného Franze Maischeidera, který je v současnosti v restaurátorské dílně.

Obraz je nejen velmi krásný, ale zajímavý je i příběh jeho autora. Tento skvělý malíř a také jeden z prvních fotografů v regionu spadl v roce 1860 při opravě maleb uvnitř bozkovského kostela z lešení z výšky devíti metrů a pád se štěstím přežil. Tento „zázrak" byl pak přičítán pomoci tamější Panně Marii Bozkovské.

Druhou nově chystanou instalací je výstava mapující nejstarší historii semilského muzea od rozpačitých počátků v 1. polovině 20. století přes vznik Muzea dělnického hnutí a Památník Antala Staška a Ivana Olbrachta v roce 1960 až po současnost. K vidění budou i některé unikátní sbírkové kusy jako například čepice a činky Antala Staška, posmrtná maska Ivana Olbrachta nebo restaurovaný námořní atlas ze 17. století, který byl původně součástí sbírek tzv. Mizerova muzea v Semilech.

Třetí výstavou, kterou přivezeme na předvánoční čas z Hrusic, bude výstava malebných reprodukcí Josefa Lady, jenž chceme doplnit prodejní výstavou vánočního řemeslného artiklu.

Všechny tři nové výstavy budou v muzea k vidění ihned, jakmile nám to situace s pandemií umožní.

Doufejme, že to bude co nejdříve.

Miroslav Šnaiberk, ředitel

Muzeum a Pojizerská galerie Semily, příspěvková organizace

Aktuální a nedávné výstavy v semilském muzeu:

Program semilského muzea v říjnu

Sérií přednášek oslaví 60 let semilského muzea

Semilské muzeum natočilo film o tajném válečném projektu

FOTO: Bílá místa konce války odkrývají v semilském muzeu

Semilské muzeum získalo cenný soubor grafik

Riegrova matka se vrací po více jak 150 letech do Semil

FOTO: Co skrývají za poklady půdy a depozitáře?

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Mobilní laboratoř nabitá moderními technologiemi zastavila v Turnově

EDU.Lab společnosti Škoda Auto od pondělí 6. května stojí na parkovišti Maškovy zahrady. Přijďte si vyzkoušet nejmodernější technologie z praxe. Možnost máte až do čtvrtka 9. května. Společnost Škoda Auto pro vás připravila mobilní laboratoř, kde si můžete vyzkoušet ty nejmodernější technologie z praxe. Nahlédnete do světa robotiky, umělé inteligence nebo virtuální reality. Dopolední program je určen školám, odpoledne patří široké veřejnosti. Více o projektu EDU.Lab se dozvíte na webu https://skodaauto-edulab.cz/.

Již pátým rokem podporuje Liberecký kraj aktivity pro rodiny s dětmi

Od roku 2020 mohou nestátní neziskové organizace získat od Libereckého kraje finanční podporu na aktivity pro rodiny s dětmi. Žádost o individuální dotaci v oblasti rodinné politiky je možné podávat od 30. dubna do 20. května letošního roku prostřednictvím internetových stránek Libereckého kraje. Celkem kraj na tyto účely vyčlenil 800 000 korun. „Organizace budou moci finanční prostředky použít na vzdělávací aktivity zaměřené na posílení partnerských a manželských vztahů, na zvyšování rodičovských kompetencí a na podporu slaďování rodinného a pracovního života," uvedl Petr Tulpa, náměstek pro resort sociálních věcí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Traktor v Libštátě narazil do rodinného domu
Rok české hudby v Semilech uvede trojkoncert
Sezonu Maloskalské galerie zahájí 1. Salón Josefa Jíry 95
Jste znalcem Libereckého kraje? Ukažte své vědomosti a soutěžte
V semilském muzeu otevřou novou výstavu Konečnost v nekonečnu

Nejčtenější články

08.05.: Hasiči v Příšovicích zachraňovali labuť
09.05.: Traktor v Libštátě narazil do rodinného domu
07.05.: Harlekýnova pomsta je energická komedie plná humoru, lásky a intrik

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT