Semilské muzeum v době koronavirové I.

26.10.2020 11:08:51 | Autor: Miroslav Šnaiberk | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Semilské muzeum v době koronavirové I.

Dělat kulturu v této době není lehké. Obzvláště něco plánovat. Připravíte výstavu, přednášku a pak Vám muzeum a galerii zavřou. Nicméně i tak lze v budovách, jakými jsou muzea a galerie, vytvářet mimo zraky návštěvníků smysluplné věci, například ve vztahu k cenným sbírkám.

A tak se nejen inventarizuje veškerý sbírkový fond čítající několik desítek tisíc předmětů, abychom znali jejich stav, ale chystají se i nové výstavy. Některé předměty, které nám projdou rukama, ošetřujeme, jiné, jejichž stav neodpovídá možnosti je vystavit a jedná se o vzácné kusy, necháváme s podporou donátorů a sponzorů odborně restaurovat.

Týká se to především sbírky výtvarného umění. Příkladem je vzácný portrét Riegrovy matky získaný do našeho muzea šťastnou shodou okolností v letošním roce, který nám opravila restaurátorka Blanka Nechanická z Rokytnice a celou akci sponzorovala rodina Kuršelova ze Semil. Obraz bude spolu s restaurovaným portrétem Františka Ladislava Riegra od železnobrodského malíře Franze Maischeidera vystaven po otevření muzea v rámci nové výstavy Výtvarné umění ve sbírkách semilského muzea.

Na této výstavě budeme prezentovat nejen méně známé obrazy, které byly delší čas ukryté v depozitáři, ale i nové akvizice, jež se nám podařilo získat v letošním roce. Například díla od podkrkonošského malíře Františka Feikla z Dolní Sytové či vzácný obraz Madony z Ježíškem z roku 1889 od již zmíněného Franze Maischeidera, který je v současnosti v restaurátorské dílně.

Obraz je nejen velmi krásný, ale zajímavý je i příběh jeho autora. Tento skvělý malíř a také jeden z prvních fotografů v regionu spadl v roce 1860 při opravě maleb uvnitř bozkovského kostela z lešení z výšky devíti metrů a pád se štěstím přežil. Tento „zázrak" byl pak přičítán pomoci tamější Panně Marii Bozkovské.

Druhou nově chystanou instalací je výstava mapující nejstarší historii semilského muzea od rozpačitých počátků v 1. polovině 20. století přes vznik Muzea dělnického hnutí a Památník Antala Staška a Ivana Olbrachta v roce 1960 až po současnost. K vidění budou i některé unikátní sbírkové kusy jako například čepice a činky Antala Staška, posmrtná maska Ivana Olbrachta nebo restaurovaný námořní atlas ze 17. století, který byl původně součástí sbírek tzv. Mizerova muzea v Semilech.

Třetí výstavou, kterou přivezeme na předvánoční čas z Hrusic, bude výstava malebných reprodukcí Josefa Lady, jenž chceme doplnit prodejní výstavou vánočního řemeslného artiklu.

Všechny tři nové výstavy budou v muzea k vidění ihned, jakmile nám to situace s pandemií umožní.

Doufejme, že to bude co nejdříve.

Miroslav Šnaiberk, ředitel

Muzeum a Pojizerská galerie Semily, příspěvková organizace

Aktuální a nedávné výstavy v semilském muzeu:

Program semilského muzea v říjnu

Sérií přednášek oslaví 60 let semilského muzea

Semilské muzeum natočilo film o tajném válečném projektu

FOTO: Bílá místa konce války odkrývají v semilském muzeu

Semilské muzeum získalo cenný soubor grafik

Riegrova matka se vrací po více jak 150 letech do Semil

FOTO: Co skrývají za poklady půdy a depozitáře?

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Mikulášská nadílka v turnovské Ponorce

Vzhledem k aktuálnímu vývoji situace se letošní rodinné setkání s Mikulášem, andělem a čertem v pátek 4. prosince v turnovské Žluté ponorce uskuteční! Setkání bude tentokrát probíhat venku, po rodinách za omezeného počtu osob a bez doprovodného společného programu. Pro účast je nutné si domluvit a rezervovat termín viz kontakty. Setkání s M.A.Č. probíhají klidně - individuálně (po rodinách, skupinkách). Přihlášky: 722 642 287, 481 311 364, info@ponorkaturnov.cz.

Zmírnění opatření proti koronaviru od 23. listopadu

Mezi nejdůležitější přijaté změny od 23. listopadu patří zkrácení úplného zákazu volného pohybu osob ze současných 21 hodin na dobu od 23 hodin do 4.59 druhého dne. Mezi výjimky ze zákazu nově přibude cesta zpátky do místa bydliště. Nově bude možné konat svatby, pohřby, bohoslužby či uzavření registrovaného partnerství v počtu do 20 osob. Zvýší se i limit pro shromažďování nepříbuzných osob, a to ze dvou na šest. Nově budou umožněna i náboženská shromáždění, ale opět jen do 20 osob a za dodržení nařízených hygienických opatření. V oblasti maloobchodu a služeb je umožněn také venkovní prodej vánočních stromků, kaprů a vánočních ozdob. Obchody budou moci mít otevřeno také až do 23 hodin a nově budou moci na žádost myslivců, kvůli prevenci výskytu afrického moru prasat, mít otevřeno i prodejny zbraní a střeliva.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kraj zvažuje kvůli zrušení superhrubé mzdy zastavení dotací a investic
Řidič na mokré vozovce u Železného Brodu narazil do svodidel
O značku regionální produkt Český ráj je zájem, obdrželi ji noví výrobci
Policisté vyslyšeli výzvu a zařadili se do seznamu dárců krevní plazmy
Vánoční strom stojí od 24. listopadu na turnovském náměstí

Nejčtenější články

24.11.: Hoří Jilemnická bouda na Horních Mísečkách
23.11.: Hrad Roimund u Jítravy získal jméno po králi Karlu IV.
24.11.: Strážní a informační službu v Krkonoších podpořila Nadace ČEZ

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT