Sérii play down o záchranu turnovští florbalisté srovnali na 2:2

15.03.2018 11:30:23 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Turnov

Už v pátek pokračovala série play down florbalové Národní ligy třetím zápasem, ve kterém domácí turnovští florbalisté odvrátili konec série. Ta proto pokračovala také v sobotu a po dramatickém průběhu i tentokrát slavili výhru domácí hráči, kteří tak srovnali stav série na 2:2 a chystají se na rozhodující utkání v Plzni.

O víkendu se pak nadmíru dařilo také ostatním turnovským celkům. Junioři si připsali dvě vysoké výhry v Liberci, se dvěma výhrami se z Kadaně vracejí starší žáci a na čele tabulky nadále zůstává úspěšné družstvo žen. Velmi povedený turnaj odehráli na svém hřišti elévové.

Národní liga, 3. zápas série paly down

TJ Turnov - FBC Plzeň 8:6 (2:5, 1:1, 5:0)

Turnovští florbalisté se v pátek, poprvé v sérii o udržení, představili domácímu publiku a vstup do utkání jim těžko mohl vyjít hůře. Plzeň, kterou uklidňovalo vedení v sérii, se ujala vedení už ve 3. minutě. V 7. minutě přidala druhou branku v přesilové hře po přísném vyloučení Palatínuse. O půl minuty později potrestali hosté chybu v turnovské obraně po samostatném úniku už třetí brankou a hororový úvod byl pro domácí korunován na konci 11. minuty, kdy Plzeň vedla již 4:0, a osud utkání zdál se naplněn. Turnov však nesložil zbraně a v 17. minutě se mu podařilo dvěma slepenými góly Sekyry a Matěchy vrátit se zpět do zápasu. Poslední slovo však v úvodní dvacetiminutovce měli Plzeňští, kteří v poslední minutě potrestali další vyloučení domácích, a do šatny tak odcházeli s příjemným vedením 5:2.

Druhá třetina byla na góly o mnoho chudší, diváci viděli pouze dva a oba v přesilových hrách. Těsně před polovinou utkání přidala Plzeň šestou branku a o dvě minuty později potrestal plzeňské vyloučení Palatínus, který tak vrátit Turnovu naději na obrat utkání. Zlepšený výkon ve druhé třetině už však domácím více branek nepřinesl a na svého soupeře tak nadále ztráceli tři góly.

Kouzlo druhé přestávky asi zůstane na dlouho obestřeno tajemstvím, ale do třetí třetiny nastoupili domácí zcela odhodlání strhnout zápas na svoji stranu. Velmi jim k tomu pomohla přesilová hra hned v úvodu, kterou ve čtvrtou branku přetavil pozdější hrdina Vitásek. Následně se, především první turnovské formaci, dařilo dostávat soupeře pravidelně pod tlak a v polovině 48. minuty snížil kapitán Matěcha na rozdíl jediného gólu. K vyrovnání skóre pomohla domácím znovu přesilová hra, která však tentokrát trvala celých pět minut. Nabídnutou šanci k otočení zápasu domácí bezezbytku využili. Nejprve Vitásek k radosti celé turnovské haly vyrovnal na 6:6 a v 54. minutě dvěma přesnými zásahy dokončil velký turnovský obrat a dotáhl tím svůj tým k prvnímu vítězství v sérii.

„Po první třetině jsem nevěřil, že se nám podaří výsledek otočit, ale od druhé části hry jsme začali hrát odpovědněji a to se projevilo v třetí třetině, kde jsme díky přesilovkám otočili zápas," hodnotil utkání turnovský trenér Jaroslav Marks.

Branky: 17. Sekyra, 17. Matěcha, 32. Palatínus, 42. Vitásek, 48. Matěcha, 52. Vitásek, 54. Vitásek, 54. Vitásek - 3. Nicklas, 7. Rybnikár, 8. Calta, 11. Nicklas, 20. Válka, 30. Rybnikár. Rozhodčí: Vlček - Žofka; vyloučení: 5:4 + Václav Khek 5; využití: 5:3. Diváků: 63. Zásahy brankářů: Švec 17 - Ščurko 26.

Národní liga, 4. zápas série play down

TJ Turnov - FBC Plzeň 5:4 pn (2:1, 1:2, 1:1 - 0:0)

Sobotní čtvrtý duel série play down přinesl další porci dramatických okamžiků a všichni diváci si přišli na své. Nad domácími stále vysela hrozba ukončení série, a proto vstoupili do utkání o mnoho lépe než den před tím. K povedenému vstupu do utkání pomohla domácím nedisciplinovanost hostů, kterou ve 3. minutě využil, po přesilovkové kombinaci, zakončující Palatínus. Aktivnější domácí byli odměněni také druhou brankou, o kterou se v osmé minutě postaral páteční hrdina Vitásek. V konečném součtu Plzeň domácí v první třetině přestřílela, a po zásluze tak na konci 15. minuty vstřelila kontaktní branku.

Vyrovnané utkání pokračovalo také ve druhém dějství. Vitásek přidal ve 24. minutě třetí branku Turnova, na kterou dokázali hosté odpovědět na konci 27. minuty. Ve 34. minutě si turnovská obrana nedokázala poradit s neposedným míčkem, a Plzeň tak vyrovnala na 3:3. Následně mohli jít Západočeši do vedení, aktivní Nicklas však z rychlého úniku trefil jen horní tyčku turnovské branky.

Utkání tak za nerozhodného stavu vrcholilo ve třetím dějství. Blíže k vítězství byli ve 44. minutě domácí, kteří bleskurychle využili dalšího vyloučení Plzně a po brance Hiadlovského se ujali vedení 4:3. Pátý gól mohl o pět minut později přidat pracovitý Bursa, jeho míček, trefený ze vzduchu, však skončil jen na tyčce plzeňské branky. Soupeř se tak mohl začít nadechovat k závěrečnému náporu, jehož výsledkem byly dvě po sobě jdoucí vyloučení domácích a jedno trestné střílení na vrch. Brankář Švec však v těžkém okamžiku podržel svůj tým a vychytaným nájezdem dodal Turnovu naději do zbytku utkání. Na konci 53. minuty se aktivní hosté, po důrazu v turnovském brankovišti, přeci jen dočkali vyrovnání a drama v turnovské hale tak nekončilo. Oba týmy si v posledních minutách základní hrací doby ještě vyměnily několik nadějných střeleckých pokusů, diváci už však branku neviděli, a zápas tak směřoval k desetiminutovému prodloužení.

V nastavení si více šancí vytvořili domácí, zejména ta Matěchova ze 4. minuty volala po rozhodnutí zápasu, a když s výsledkem nepohnula ani další přesilovka domácích, museli vítěze určit samostatné nájezdy. Hned v první sérii prokázal pevné nervy turnovský Sekyra, který po rychlé kličce poslat svůj tým do vedení. Brankář Švec následně kryl všechny čtyři pokusy hostů v řadě, takže měl jeho tým v páté sérii blízko k výhře. Martin Hejduk tíhu okamžiku ustál a chladnokrevným zakončením definitivně pojistil důležité turnovské vítězství.

„Stejné utkání jako první v Plzni, opatrná hra s málem šancí a střel. Velmi vyrovnané utkání rozhodlo štěstí v nájezdech. Děkuji soupeři za férovou hru a těšíme se na středu," uvedl turnovský trenér Marks.

„Vyrovnané utkání, se šancemi na obou stranách. Nám se i přes zlepšený výkon v obraně, oproti včerejšku, nepodařilo dotáhnout zápas do vítězného konce. Gratulujeme soupeři k vítězství a těšíme se na rozhodující zápas," hodnotil zápas trenér hostů Strejček.

Branky: 3. Palatínus, 8. Vitásek, 24. Vitásek, 45. Hiadlovský, Nájezd Pavel Sekyra - 15. Nicklas, 27. Nicklas, 34. Válka, 53. Němeček. Rozhodčí: Kusek - Kešner; vyloučení: 3:5; využití: 2:1. Diváků: 64. Zásahy brankářů: Švec 28 - Ščurko 19.

Liga starších žáků

Turnaj Krupka (sobota 10. března): TJ Turnov - Florbal Ústí B 9:2,TJ Turnov - Florbal Teplice 5:1, FBC DDM Kati Kadaň - TJ Turnov 5:3.

Hodnocení trenéra Františka Záleského:

V prvních dvou zápasech jsme narazili na soupeře, nad kterými jsme měli výrazně navrch, což se projevovalo jak v obrázku samotné hry, tak ve skóre. Oba dva zápasy jsme celkem v pohodě vyhráli a mohli se těšit na závěrečné utkání.

V posledním zápase jsme bohužel předvedli naprosto katastrofický vstup do utkání a už ve třetí minutě jsme prohrávali o čtyři branky, což byl velký šok. Naštěstí jsme se dokázali vzpamatovat a vrátit se do zápasu, i přes zlepšený výkon už jsme ale bohužel skóre vyrovnat nedokázali a radovat se tedy mohl náš letošní tradiční soupeř z Kadaně.

2. liga juniorů

Turnaj Liberec (neděle 11. března): FBC Šluknovsko Česká Lípa - TJ Turnov 2:7, Semilsko TJ Turnov - FBC Jazzmani Žatec 9:3.

2. liga žen

Turnaj Smržovka (neděle 11. března): TJ Spartak Smržovka - TJ Turnov 1:14, TJ Turnov - Florbal Teplice.

Liga elévů

Turnovští elévci se v neděli poprvé v letošní sezóně představili na domácí půdě a šlo o premiéru úspěšnou. V zápasech s Jabloncem a oběma Liberci se našim nadějím podařilo nejen nastřílet více branek než soupeř, ale také předvést několik pohledných florbalových akcí a především zúročit dovednosti pilované v tréninku. Pochvalu také zaslouží všichni tři brankáři, kteří se velkou měrou zasloužili o povedený turnaj. Úspěšný domácí turnaj je tou nejlepší motivací do další tréninkové práce a nasbírané zápasové zkušenosti elévové využijí v dalších zápasech. Děkujeme všem rodičům, kteří se přišli na své malé florbalisty podívat, a dopřát jim tak krásný sportovní zážitek.