Severočeské muzeum v Liberci restauruje necesér maršála Radeckého

25.03.2019 11:49:26 | Autor: Andrea Fulková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Severočeské muzeum v Liberci restauruje necesér maršála Radeckého

V rámci druhé etapy modernizace Severočeského muzea v Liberci probíhá i restaurování muzejních exponátů. Náklady na jejich obnovu se vyšplhají na 4,258 milionu korun, z toho dotace z Integrovaného regionálního operačního programu činí 3,8 milionu korun.

„Naše muzea mají ve svých sbírkách řadu zajímavých sbírkových předmětů. Mnoho z nich ale potřebuje zásah restaurátora. Jedná se o nákladné odborné práce. Snažíme se najít postupně prostředky na restaurování a v tomto případě nám pomohla právě dotace z Integrovaného regionálního operačního programu," řekla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Jedním z restaurovaných předmětů je i necesér - dřevěná kazeta, vyrobená z masivu exotického dřeva s desítkami nejrůznějších cestovních, stolovacích nebo toaletních předmětů. Obdobné neceséry používali na svých cestách Napoleon Bonaparte, ruský car Alexandr I. nebo rakouská císařovna Sissi.

Severočeské muzeum vlastní vzácný kousek, který využíval maršál Josef Václav Radecký z Radče a který do sbírek muzea v roce 1918 darovali Radeckého potomci. S restaurováním předmětů pomáhá Střední uměleckoprůmyslová a Vyšší odborná škola v Turnově, která restauruje předměty vyrobené ze slitin stříbra. Ostatní části pak obnovují na Fakultě restaurování Univerzity Pardubice v Litomyšli. „Některé části se budou muset nahradit přesnými kopiemi, jiné se budou muset opravit kvůli poškození během užívání nebo i kvůli neodbornému restaurátorskému zásahu z minulosti. Výsledek bude stát určitě za to. Zrestaurované předměty budou součástí nové expozice muzea," dodal Jiří Křížek, ředitel Severočeského muzea v Liberci.

Necesér, který jeho vlastník Josef Václav Antonín František Karel hrabě Radecký z Radče často využíval na počátku 19. století, sloužil také jako malý psací stůl. Po vyklopení dvojitého víka se objeví "tajné" přihrádky na papíry a psací pomůcky. Důmyslnost provedení a důraz na praktičnost potvrzují také např. dva nenápadné otvory v bočních stěnách neceséru. Odborníci se přiklánějí k tomu, že pomocí speciálního klíče, který je mezi restaurovanými předměty, lze otáčet kovovými šrouby v otvorech a celý necesér tak může být napevno přišroubován ke stolu nebo k podložce při přepravě kočárem. Odšroubování kazety pak lze provést pouze, pokud je necesér odemčený a otevřený. Jednalo se o jednoduché, ale důmyslné zabezpečovací zařízení proti krádeži. Nelze se proto divit, že se dílna Martina-Guillaume Biennaise z Paříže, která necesér maršála Radeckého vyrobila, stala dvorním dodavatelem pro francouzskou císařskou rodinu a většinu evropských panovníků.

„Liberecký kraj v rámci projektu druhé etapy nechává kromě neceséru zrestaurovat také dřevěný nábytek a portál, dřevěné skulptury, plakáty a hodinový stroj věžních hodin. Celkové náklady na restaurování všech předmětů z pěti podsbírek Severočeského muzea jsou 4,258 miliony korun, z toho dotace činí 3,8 milionu korun. Zatím jsou dokončené práce na restaurování plakátů. Všechny sbírkové předměty budou součástí nové expozice, jejíž otevření se plánuje na září 2020," dodala Radka Loučková Kotasová, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Modernizace Severočeského muzea bude pokračovat až do září 2020
Exponát Severočeského muzea uvidíte ve vestibulu krajského úřadu
Severočeské muzeum chystá restaurování sbírkových předmětů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V semilském muzeu připomenou 100. výročí narození Lubo Králíčka
Turnovská Špéra a Polpur spojily síly a vznikla mísa Opulens
Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
Ensemble Flair a Jan Rokyta rozsvítí Fabriku 1861

Nejčtenější články

24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
24.04.: Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
25.04.: Turnovská Špéra a Polpur spojily síly a vznikla mísa Opulens

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT