Skleněné betlémy opět zkrášlí galerii v Železném Brodě

03.12.2015 07:50:53 | Autor: Iva Chaloupková | Rubrika: KULTURA | Obce: Železný Brod

Skleněné betlémy opět zkrášlí galerii v Železném Brodě

S adventním časem přichází do většiny měst a obcí celá řada krásných akcí a nejinak tomu je v Železném Brodě. Výstava Skleněné betlémy je však událostí, za kterou přijíždějí lidé z celé republiky, dokonce i ze zahraničí. Vernisáž výstavy proběhne již ve čtvrtek 3. prosince od 17 hodin.

Není se čemu divit. Krása skleněných betlémů je vyhlášená a jenom v Železném Brodě můžete vidět nejvíce skleněných betlémů v jeden čas a na jednom místě.

V letošním roce výstava představí soukromou sbírku betlémů Aleny Kortanové, která čítá přes padesát kousků. Vystavovat budou pochopitelně i zdejší sklářské firmy, železnobrodská sklářská škola a další majitelé skleněných betlémů, kteří budou ochotni podělit se o jejich nádheru s ostatními. K vidění tak budou betlémy různého stáří, dobové i moderní. Betlémy jsou vyráběny z nejrůznějších materiálů, skleněné betlémy patří v pomyslné velké rodině betlémů k jejím nejmladším členům. Jejich obliba stoupá, čistá krása jdoucí ruku v ruce s jejich křehkostí si vydobyla v posledních letech čestné místo v mnoha domácnostech.

Pořadatelé se snaží výstavu každoročně osvěžit vždy něčím novým a věřte, je to rok od roku těžší. V loňském roce to byly například skleněné vánoční ozdoby. Letos bude ústředním exponátem hutní betlém Zdeňka Sochora v malovaných kulisách. Kulisy k betlému s motivy míst ze Železného Brodu vytvořil brodský výtvarník Milan Průša.

Mnohem starší je tradice papírových betlémů a to platí samozřejmě i pro Železný Brod. Jeden krásný papírový betlém viděli pořadatelé výstavy u pana Vladimíra Hlubůčka. Jeho autorem je nejznámější zhotovitel malovaných betlémů ve městě, Jan Šilhán. Broďáci mu právě kvůli malování betlémů neřekli kdysi jinak než Honzíček svatý. Betlém pochází z přelomu 19. a 20. století, je dlouhý 3 metry a široký 50 cm (jde ovšem pořád o třetinu původního betlému). Betlém patří k rodinnému dědictví, zakoupil jej dědeček Vladimíra Hlubůčka, od něhož jej odkoupil tatínek Vladimíra Hlubůčka za 7 000 Kč (měnová reforma v padesátých letech)! Betlém po čas adventní až do Hromnic vždy zdobí byt Hlubůčkových. Se souhlasem majitelů bude tento papírový betlém v podobě velkoplošné fotografii doplňovat letošní výstavu a reprodukce bude malým pozváním na příští ročník, kde se vedle skleněných betlémů představí železnobrodské papírové betlémy.

Ale to již předbíháme. V tuto chvíli vás srdečně zveme na letošní 7. ročník výstavy v Městské galerii Vlastimila Rady. Pro skupiny nabízíme po telefonické rezervaci i komentované prohlídky (tel. 483 333 925, galerie@zelbrod.cz).

Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku

Související články:

Betlémy v lomnickém muzeu již po čtrnácté

Kamenářský dům oživí betlémy ze sbírky Josefa Václava Scheybala

Prosincové kulturní akce v Železném Brodě

Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku

Skleněné betlémy najdete v Železném Brodě v novém minimuzeu

Více o výstavách v Pojizeří v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Český ráj dětem je nový hravý web Sdružení Český ráj

Sdružení Český ráj na přelomu roku spustilo novou podobu dětského webu www.ceskyrajdetem.cz. Internetovými stránkami provází malé návštěvníky a jejich rodiče postavičky známé z Pověstí Českého ráje, které namalovala akademická malířka Barbora Kyšková. Setkáte se tu tedy například s obrem Drábem, vodníkem Čeperkou, vílou Jizerýnou nebo Černým rytířem z Hrubé Skály. „Nové stránky jsme koncipovali skutečně pro děti. I ty menší, které ještě neumí číst, si na stránkách mohou samy poslechnout pověst, vybarvit omalovánku, zahrát pexeso nebo ne úplně lehkou posunovačku," říká Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Kraj poskytne Severočeskému muzeu dotaci na restaurování sbírek

Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu v Liberci Liberecký kraj. Schválili to na svém zasedání 12. ledna krajští radní. Kromě toho se muzeum dočká také lepšího zabezpečení sbírek v depozitářích, vybavení pro uložení sbírkových předmětů a zařízení a vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště. Výdaje na celý projekt přesahují 47 milionů, krajský příspěvek je deset procent. „Z Evropské unie a státního rozpočtu poputuje devadesát procent, což činí 42,4 miliony korun, podíl Libereckého kraje je deset procent - 4,7 milionu. Pro Severočeské muzeum je to třetí projekt, podpořený Integrovaným regionálním operačním programem," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Výstava semilského muzea se objeví v programu České televize
Inovační centrum za rok 2020 pomohlo 300 firmám a podnikatelům
FOTO: Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš
Sníh, radost i starost na turnovských sportovištích
Každý kilometr pomáhá aneb florbalisté chtějí nasbírat 5 tisíc kilometrů

Nejčtenější články

19.01.: Obrazem: Na jilemnickém náměstí vzniká sněhový Krakonoš
20.01.: FOTO: Sněhový Krakonoš v Jilemnici je těsně před dokončením
21.01.: FOTO: Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT