Skleněné betlémy opět zkrášlí galerii v Železném Brodě

03.12.2015 07:50:53 | Autor: Iva Chaloupková | Rubrika: KULTURA | Obce: Železný Brod

Skleněné betlémy opět zkrášlí galerii v Železném Brodě

S adventním časem přichází do většiny měst a obcí celá řada krásných akcí a nejinak tomu je v Železném Brodě. Výstava Skleněné betlémy je však událostí, za kterou přijíždějí lidé z celé republiky, dokonce i ze zahraničí. Vernisáž výstavy proběhne již ve čtvrtek 3. prosince od 17 hodin.

Není se čemu divit. Krása skleněných betlémů je vyhlášená a jenom v Železném Brodě můžete vidět nejvíce skleněných betlémů v jeden čas a na jednom místě.

V letošním roce výstava představí soukromou sbírku betlémů Aleny Kortanové, která čítá přes padesát kousků. Vystavovat budou pochopitelně i zdejší sklářské firmy, železnobrodská sklářská škola a další majitelé skleněných betlémů, kteří budou ochotni podělit se o jejich nádheru s ostatními. K vidění tak budou betlémy různého stáří, dobové i moderní. Betlémy jsou vyráběny z nejrůznějších materiálů, skleněné betlémy patří v pomyslné velké rodině betlémů k jejím nejmladším členům. Jejich obliba stoupá, čistá krása jdoucí ruku v ruce s jejich křehkostí si vydobyla v posledních letech čestné místo v mnoha domácnostech.

Pořadatelé se snaží výstavu každoročně osvěžit vždy něčím novým a věřte, je to rok od roku těžší. V loňském roce to byly například skleněné vánoční ozdoby. Letos bude ústředním exponátem hutní betlém Zdeňka Sochora v malovaných kulisách. Kulisy k betlému s motivy míst ze Železného Brodu vytvořil brodský výtvarník Milan Průša.

Mnohem starší je tradice papírových betlémů a to platí samozřejmě i pro Železný Brod. Jeden krásný papírový betlém viděli pořadatelé výstavy u pana Vladimíra Hlubůčka. Jeho autorem je nejznámější zhotovitel malovaných betlémů ve městě, Jan Šilhán. Broďáci mu právě kvůli malování betlémů neřekli kdysi jinak než Honzíček svatý. Betlém pochází z přelomu 19. a 20. století, je dlouhý 3 metry a široký 50 cm (jde ovšem pořád o třetinu původního betlému). Betlém patří k rodinnému dědictví, zakoupil jej dědeček Vladimíra Hlubůčka, od něhož jej odkoupil tatínek Vladimíra Hlubůčka za 7 000 Kč (měnová reforma v padesátých letech)! Betlém po čas adventní až do Hromnic vždy zdobí byt Hlubůčkových. Se souhlasem majitelů bude tento papírový betlém v podobě velkoplošné fotografii doplňovat letošní výstavu a reprodukce bude malým pozváním na příští ročník, kde se vedle skleněných betlémů představí železnobrodské papírové betlémy.

Ale to již předbíháme. V tuto chvíli vás srdečně zveme na letošní 7. ročník výstavy v Městské galerii Vlastimila Rady. Pro skupiny nabízíme po telefonické rezervaci i komentované prohlídky (tel. 483 333 925, galerie@zelbrod.cz).

Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku

Související články:

Betlémy v lomnickém muzeu již po čtrnácté

Kamenářský dům oživí betlémy ze sbírky Josefa Václava Scheybala

Prosincové kulturní akce v Železném Brodě

Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku

Skleněné betlémy najdete v Železném Brodě v novém minimuzeu

Více o výstavách v Pojizeří v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Turnovské prameny vody jsou pitné

Dubnové rozbory vody turnovských pramenů vyhovují hygienickým limitům, a pramen Boží voda i pramen pod Valdštejnem jsou pitné!

V Jablonci hořela dodávka

V Jablonci hořela dodávka K požáru automobilu - dodávky v Jablonci nad Nisou vyjížděl v sobotu 10. dubna první i druhý výjezd ze stanice HZS Jablonec nad Nisou. Hasiči museli přestřihnout zámek na vratech od dvora, aby mohli začít s likvidací požáru pomocí vysokotlakého vodního proudu a jednoho vodního proudu C. Další informace na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přes lockdown vzrostl v zimě počet pátracích akcí, léto bude náročnější
Mistrovský víkend a dvě medaile pro turnovské atlety
Cihlářská ulice v Semilech projde rekonstrukcí
Už znají výherce soutěže Procházka za turnovskými detaily
Řidič autobusu najel v Liberci do šesti zaparkovaných aut

Nejčtenější články

12.04.: Hasiči vyprostili nákladní auto, které uvízlo u kolejí v Hrabačově
12.04.: Turista spadl na Suchých skalách
13.04.: Nové lékařské vozy liberecké záchranky míří do provozu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT