Střední školy v kraji vyučují na dálku online i v klasické papírové podobě

07.04.2020 08:34:55 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Střední školy v kraji vyučují na dálku online i v klasické papírové podobě

Uzavření škol v souvislosti s pandemií koronaviru postavilo vedení škol, pedagogické sbory i studenty před nové, doposud nepoznané výzvy. Vzdělávací zařízení v Libereckém kraji reagovaly zavedením výuky na dálku online i v papírové podobě. To klade zcela nové nároky na pedagogy i žáky.

„Nad rámec standardní komunikace e-mailem většina škol využívá konkrétní Learning Management System, který umožňuje zadávat samostatnou práci i pracovat se žáky v reálném čase. Výuka pak může probíhat sice podle rozvrhu, ale přesto v domácím prostředí žáků," sdělil Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Nutnou podmínkou je to, aby měli studenti přístup ke komunikačním technologiím. „Ještě o víkendu na konci jarních prázdnin jsme si udělali u všech žáků průzkum, jaké mají doma prostředky a možnosti - to považujeme za základní bod, od kterého se dále odvíjí koncepce výuky na dálku," uvedl Jaroslav Šťastný, ředitel Gymnázia a Střední pedagogické školy Jeronýmova v Liberci. Žáci Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu si mohli vypůjčit školní notebooky.

Poradili si však i tam, kde jsou technologie žákům nedostupné: na Střední odborné škole Jablonecká v Liberci distribuují také materiály v klasické papírové podobě. „Někteří kolegové pro poskytování informací využívají služeb pošty, protože žáci jsou ze vzdálenějších míst, nemají finanční prostředky na dojezd, a proto je potřeba učivo zasílat v listinné podobě. Žáci z dojezdové vzdálenosti, kteří nemají možnost virtuální komunikace, si pro připravené vzdělávací materiály přichází a stejně tak odevzdávají zadané úkoly bezkontaktní formou do schránky umístěné u vjezdu do areálu školy," prohlásil ředitel školy Milan Adamec.

Příprava na online výuku ze strany pedagogů je v mnohém náročnější než příprava na výuku klasickou. Učitelé pracují v nových podmínkách, mnohdy s komunikačními nástroji, které dříve vnímali pouze okrajově. Vyhledávají interaktivní vzdělávací materiály, zadávají domácí práci, kontrolují zpětnou vazbu, koordinují online práci ve skupinách a kreativně převádějí své pedagogické dovednosti do online prostředí. I konzultační hodiny a porady pedagogického sboru se přesunuly na internet.

Po překonání počátečních obav a ostychu jsou však ohlasy pozitivní. „Zapojení studentů je obdivuhodné, nyní musím udělat opatření, abychom je množstvím výuky neotrávili," řekl ředitel SPŠSE a VOŠ Masarykova Jaroslav Semerád.

Kromě výuky samotné se v počítačovém světě najde místo i na neformální aktivity. „V současné době připravujeme pro studenty online aktivity, které nesouvisí primárně se vzděláváním, ale jsou důležité pro zachování sociálních vazeb mezi učiteli a žáky a žáky mezi sebou: připravujeme sympozium kutilství i diskuzní fóra. Hlavní vychovatelka si zase udělala virtuální vychovatelnu na internátu, kam jsou studenti zvyklí chodit na kus řeči a na kafe," popsal zástupce ředitele Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Jakub Jelínek.

V rámci vzdělávání online učitelé střídají zadávání domácí práce s konzultacemi a výukou v reálném čase. I zde však existují výjimky - celá řada žáků středních škol pomáhá coby dobrovolníci. V takovém případě jsou z online výuky omluveni.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na Výšince dojde k rekonstrukci teplovodu
V semilském muzeu připomenou 100. výročí narození Lubo Králíčka
Turnovská Špéra a Polpur spojily síly a vznikla mísa Opulens
Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
Krkonošské louky mohou dál rozkvétat

Nejčtenější články

25.04.: Turnovská Špéra a Polpur spojily síly a vznikla mísa Opulens
24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
24.04.: Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT