Sucho ohrozilo snůšku obojživelníků. Rychlý zásah jim dal šanci

24.04.2020 15:34:38 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Krkonoše

Sucho ohrozilo snůšku obojživelníků. Rychlý zásah jim dal šanci

Lom u Hříběcích Bud ve Strážném je díky jezírku, které se na jeho dně tvoří při jarním tání, každoročním trdlištěm obojživelníků. Nejinak je tomu i letos. Bohužel sucho a teplé počasí způsobily, že jezírko se snůškou tisíců vajec obojživelníků téměř vyschlo. Rychlým zásahem strážců a dobrovolných hasičů z Lánova se - doufáme - letošní snůšku podařilo z velké části zachránit.

Jezírko vyhledávají čolci horští, skokani hnědí a další obojživelníci. „Podnikli jsme tento pokus ve snaze zabránit vyschnutí a uhynutí vajíček vzácných obojživelníků v přírodní památce Lom Strážné. Letošní nízká aktivita obojživelníků v Krkonoších je jedním z jasných a silných signálů sucha. Tradiční trdliště jsou mnohde vyschlá a přírodou se neozývá typické skřehotání žab. I když jde o zákrok spíše symbolický, protože takový zásah si nemůžeme dovolit na mnoha dalších žádoucích místech, jde o hezký příklad dobré spolupráce Správy KRNAP s obcí Lánov, obcí Strážné a Sborem dobrovolných hasičů Horní Lánov, který obsluhuje také území Strážného. Všem zapojeným do tohoto zásahu velmi děkuji za velkorysost i za to, že věnovali krkonošské přírodě kus práce a obětovali část svého volného času," uvedl ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch.

Záchranná akce v lomu pod Hříběcími Boudami „Nízkou hladinu jezírka zapříčinilo dlouhotrvající sucho. Během současných teplých dnů lze však očekávat, že vývoj obojživelníků, který je mimo jiné závislý na teplotních podmínkách, teď bude rychlejší a snůšky by se mohly dovyvinout rychleji, než voda opět vyschne," uvedl hydrobiolog Správy KRNAP Adam Bednařík.

„S žádostí o pomoc nás oslovil pan ředitel Böhnisch a nám přišlo smysluplné do této záchranné akce zapojit naši jednotku dobrovolných hasičů z Horní Lánova pod vedením Jaroslava Šedivého. Hasiči do jezírka napustili celou cisternu vody," uvedla lánovská starostka Eliška Rojtová. „Věříme, že i malý skutek může znamenat velkou pomoc pro přírodu," dodala.

Někdejší kamenolom u Hříběcích Bud byl založen na počátku minulého století právě pro těžbu vápence k výrobě vápna a také mramorových drtí. Po ukončení těžby se lokalita ležící v Krkonošském národním parku stala pro výskyt vzácných druhů horských bylin vázaných na výskyt vápence, zejména orchidejí, přírodní památkou Lom Strážné.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jaro je tady! Nechme mláďata v klidu žít
Správa KRNAP začíná postupně uvolňovat koronavirová opatření
Letošní maximum na Mapě republiky bylo 9,5 metru
Otevřeli novou Vřetenovčí Hravou naučnou stezku u Janských Lázní
Botanické lokality jsou v péči odborníků
Skútry řádily v první zóně Krkonošského národního parku
Znám křišťálovou studánku aneb o lese a vodě v Krkonoších
Došlo k omezení provozu Správy KRNAP v souvislosti s koronavirem
Uzavření hranic má dopady i pro návštěvníky Krkonoš

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Noc v jabloneckém muzeu přináší bohatý program

V pátek 17. května se navečer otevřou brány muzeí a galerií v Liberci, Jablonci nad Nisou a Vratislavicích a otevřené zůstanou až do 23 hodin. Proběhne oblíbená Muzejní noc! Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo odhalení výtvarného díla na fasádě Pelantova schodiště a další doprovodný program. Podrobná pozvánka

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 17. do 19. května
Co se hraje o víkendu za fotbaly?
Hořela elektroprodejna v Semilech
Na Pohádkový les do Rovenska pojede z Turnova opět parní vlak
Měsíc květen v turnovské knihovně

Nejčtenější články

17.05.: Hořela elektroprodejna v Semilech
16.05.: Policie hledá svědky a druhého účastníka dopravní nehody v obci Všeň
15.05.: Hasiči cvičili záchranu osob v oblasti Riegrovy stezky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT