V Semilech pořádají přehlídku filmů k jubileu Věry Plívové Šimkové

31.05.2019 16:12:08 | Autor: Linda Novotná a Ondřej Šír | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

V Semilech pořádají přehlídku filmů k jubileu Věry Plívové Šimkové

Město Semily a kino Jitřenka ve spolupráci s Kinematografem 100 a Spolkem rodáků a přátel Semil uspořádá u příležitosti 85. narozenin režisérky Věry Plívové Šimkové přehlídku jejích filmů s účastí filmových tvůrců a hostů.

O víkendu 1. - 2. června budou v kině Jitřenka promítnuty filmy Káťa a Krokodýl (1965), Tony, tobě přeskočilo (1968) - film oceněný na festivalu v Benátkách (1969), Lišáci, myšáci a Šibeničák (1970), Přijela k nám pouť (1973), Páni kluci (1975), Krakonoš a lyžníci (1980), Artuš, Merlin a Prchlíci (1995). Projekce budou navíc doplněny o odborné úvody a debaty s hosty.

Celá přehlídka vyvrcholí v sobotu 8. 6., kdy budeme v Semilech hostit Kinematograf 100, který z filmové maringotky na Ostrově promítne pod širým nebem film Páni kluci a zároveň bude po celé sobotní odpoledne a večer přístupný veřejnosti s výstavou ke 100. výročí českého optického průmyslu. Proběhne také vzpomínkový večer s předáváním symbolických ocenění v kině Jitřenka. 

Program přehlídky 

Sobota 1. 6. - Kino Jitřenka

■ 13:00    Tony, tobě přeskočilo

■ 15:00    Přijela k nám pouť (hosté Marek Vašut, Zuzana Bydžovská)

■ 18.00    Káťa a Krokodýl (archivní projekce z 35mm kopie)

■ 20:00    Krakonoš a lyžníci

Neděle 2. 6. - Kino Jitřenka

■ 14:30    Lišáci, myšáci a Šibeničák

                 (host Milan Bakeš a dětští protagonisté, úvod Pavel Taussig)

■ 17:00    Artuš, Merlin a Prchlíci

                 (archivní projekce z 35mm kopie, úvod Pavel Taussig)

Sobota 8. 6.

■ 13:00 - 21:00    Kinematograf 100 (park Ostrov)

                             výstava ke 100. výročí českého optického průmyslu

■ 20:00 - 21:30    Kino Jitřenka - Magie filmové projekce

                             - vzpomínkový večer a beseda s hosty

■ 21:30 - 23:00    Kinematograf 100 (park Ostrov)   

                             promítání filmu Páni kluci  

(v případě nepříznivého počasí se projekce přesune do Jitřenky)

O režisérce Věře Šimkové Plívové

V České republice je jen málo režisérů, kteří by se věnovali dětskému filmu s takovou vervou, jako právě Věra Plívová Šimková. Dětství strávila v nedaleké Lomnici n. Pop., aby se později se svou rodinou několikrát stěhovala. Její matka totiž chtěla mít své dcery nablízku,  a tak se spolu s nimi stěhovala vždy do míst, kde studovaly. Část svého života tak strávila  v nedalekém Jičíně nebo ve vzdálenější Praze, ale většinu svého života spojila s blízkou Chuchelnou. 

Měla štěstí, že se dostala na FAMU právě do skupiny, kterou vedl matador české pohádky Bořivoj Zeman. Její studentské práce ale nebyly pohádkami, jakkoliv z nich dnes cítíme romantiku, lidské porozumění a okouzlení  historií. Právě takové natáčela v polovině padesátých let na FAMU jako cvičení. Ať už to bylo Setkání na Troskách nebo Láska ve třech podobách, Než se rozhrne opona, ve všech těchto filmech se soustředila na jedno své klíčové téma, které se objevuje napříč její tvorbou: je to láska, přátelství a mezilidské vztahy. Své nejlepší filmy natočila na Barrandově v 60. letech a my jsme rádi, že si je díky přehlídce můžeme připomenout. Věra Plívová Šimková za svůj život natočila velké množství zajímavých filmů a objevila plejádu dnes slavných herců, kteří tehdy seděli ve školních lavicích (a že to byli často uličníci, o tom nelze vůbec pochybovat).

Nezbývá, než paní režisérce popřát dobré zdraví, radost a klidné dny ve společnosti svých nejbližších, ale i potěšení ze setkání s jejími obdivovateli a milovníky jejího díla na semilské červnové přehlídce. Zkrátka díky a všechno nejlepší, paní režisérko! 

O projektu Kinematograf

Kinematograf Pavla Čadíka je společností s pětadvacetiletou historií, která má vybudovanou pozici oblíbeného a široce vyhledávaného kulturně-filmového charitativního projektu. Hlavní náplní činnosti společnosti je projekt Filmové léto, v jehož rámci se v letních měsících rozjíždějí do desítek měst v České i Slovenské republice projekční vozy vybavené projektory, které zde po několik dnů promítány především české filmy. Místem konání jednotlivých projekcí jsou tyto letní filmové projekty Kinematografu zcela charakteristické - jedná se především o veřejná prostranství (náměstí, nádvoří, louky), kde projekce probíhají pod širým nebem.

Květnová nabídka Kina Jitřenka v Semilech

Na 26. ročníku Českého lva cenu obdržela i Věra Plívová Šimková

Slavná režisérka Věra Plívová-Šimková osobně zavítala do semilského kina

FOTO: Výstavou Páni kluci vzdávají hold režisérce Plívové-Šimkové

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Upozornění na odtlakování části plynovodu v Přepeřích

Ve středu 19. června v době od 8 do 11 hodin dojde z provozních důvodů k odtlakování části VTL plynovodu DN 500 Přepeře - Paceřice, na kterém bude probíhat plánovaná oprava. Odtlakování bude probíhat řízeně odfukem na trasovém uzávěru v katastru obce Čtveřín na parcele č. 265/1 (u rychlostní silnice R10 směr Turnov - Praha). Odtlakování probíhá za trvalého dozoru pracovníků Gridservices s.r.o. Odtlakování je doprovázeno zvýšeným hlukem v okolí a může být cítit zápach zemního plynu v ovzduší, který není nijak nebezpečný

Horská služba opět proškolila strážce KRNAP

Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP již poněkolikáté požádala kolegy z Horské služby Krkonoše o školení první pomoci. Takové školení proběhlo v minulých dnech na Vosecké boudě. „Během dvoudenního školení se čeští i polští strážci zaměřili na základní první pomoc," řekl vedoucí Terénní služby Správy KRNAP Jiří Marek. „Nacvičili jsme postupy při úrazu v horách, udržení základních životních funkcí, zastavení masivního krvácení, resuscitaci, postupy při alergických reakcích, diagnostiku hypoglykemie, ale také na správnou komunikaci s Horskou službou a záchranáři obecně," doplnil.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

I.A třída: Lomnice, Semily i Horní Branná na závěr vyhrály
Hrad Valdštejn opět oblehli husité
FOTO: Amfora hrála se Železným Brodem smírně 7:7
Vjezd do průmyslové zóny Vesecko v Turnově bude omezen!
Výpadky vlaků na Frýdlantsku a Tanvaldsku ohrožují důvěru v železnici

Nejčtenější články

16.06.: Přehled fotbalových výsledků 14. jarního kola
18.06.: FOTO: Amfora hrála se Železným Brodem smírně 7:7
16.06.: SDH Semily I mají další zápis v knize rekordů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT