V turnovském muzeu proběhla rekonstrukce expozice mineralogie

13.05.2020 09:41:00 | Autor: Marcela Beranová | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

V turnovském muzeu proběhla rekonstrukce expozice mineralogie

Na začátku října 2019 započala v turnovském muzeu rekonstrukce expozice mineralogie. Rekonstrukce spočívala především v instalaci nových vitrín s vyhovujícím výstavním systémem, ve výměně osvětlení, ale také v reinstalaci stávajících vzorků za nové, atraktivnější a sběratelsky hodnotnější.

Exponáty ve vitrínách jsou opatřeny moderním a přehledným informačním systémem, který nenarušuje pohledovou část vitríny. Celý prostor expozice byl kompletně vymalován a nového informačního systému a popisných textů se dočkaly i exponáty mimo vitríny.

„Co taková rekonstrukce a reinstalace expozice obnáší? Během října musela být expozice vyklizena, proběhlo odinstalování a následná demontáž vitrín. Teprve v tuto chvíli bylo možné rozměřit otvory pro osazení nových vitrín a začít s jejich výrobou. Je to především způsobené netradičním pojetím prostoru, který svými ostrými úhly a výklenky má simulovat prostředí podzemního dolu. Samotné vitríny představují dutiny, ve kterých se nachází drahé kameny. V tomto duchu vznikla expozice v roce 2000 a po dvaceti letech se konečně dočkala alespoň částečné rekonstrukce. Výstavní systém byl již zastaralý a technicky nevyhovující, osvětlení nedostatečné. Všechny „problémy" jak s výrobou, tak instalací vitrín však byly zdárně vyřešeny a v prosinci byla zahájena samotná instalace," sdělila k zásadní rekonstrukci ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová.

Olivín, Smrčí<br />Autor: Archiv Muzeum Českého ráje Turnov Z desítky tisíc exponátů bylo nutné vybrat cca 700 vzorků, které reprezentují zkameněliny, drahé kameny z celého světa a mineralogický systém. Velkou část expozice zaujímají drahé kameny z celého světa, protože turnovské sbírky nejsou zaměřené pouze na region, ale jejich specializací jsou právě drahé kameny. V tomto směru bude možné spatřit skutečně kvalitní a estetické vzorky, nevyjímaje několik unikátů.

„Momentálně probíhá realizace projektu na obohacení sbírky drahých kamenů o velmi hodnotné ukázky, jejíž část nejprve poputuje na výstavu akvizic v Kamenářském domě, která bude zahájena 19. května a po jejím skončení budou kameny vystaveny ve stálé expozici. V červnu tedy proběhne doplnění expozice o další velmi kvalitní a především estetické vzorky," doplnil Jan Bubal, kurátor sbírky mineralogie a geologie.

Návštěvu turnovského muzea by si neměl nikdo nechat ujít, protože celková rekonstrukce a reinstalace expozice mineralogie vedla k zatraktivnění celého prostoru. Už jen to, že významná část exponátů byla obměněna a návštěvník je tak dosud neměl možnost spatřit, je velkým lákadlem, nejen pro milovníky neživé přírody.

Projekt rekonstrukce a reinstalace expozice mineralogie byl podpořen z prostředků Ministerstva kultury České republiky a Libereckého kraje částkou 900 000 Kč.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Výstava 99 NEJ ukáže nejzajímavější akvizice turnovského muzea
Turnovské muzeum pořádá geologické exkurze
Mezinárodní šperkařské sympozium v Turnově bude letos bez cizinců
Muzeum Českého ráje v Turnově otevírá v úterý 12. května
O ceny se ucházejí výstava Mystika hygieny i expozice horolezectví
Výsledkem přeshraniční spolupráce je horolezecká výstava ze Saska
Úpravy muzea v Turnově přinesou víc minerálů i fotogalerii Heckela
FOTO: V Muzeu Českého ráje otevřeli novou expozici Horolezectví

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 16 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kromě bodů by měl Jablonec na jaře slavit i jubilea

Pokud sněhové podmínky dovolí a teplické vytápění na Stínadlech bude mít odpovídající výkonnost, čeká na jablonecké fotbalisty ligový výkop 2021. Samozřejmě ve fotbale jde hlavně o získané body, od nich se odvíjí mnohé. Před jabloneckým týmem však stojí v průběhu jara některé zajímavé výzvy v podobě možného překonání 1100. gólu jablonecké ligové historie, 90 zápasů na lavičce nebo 100. ligové penalty. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Na přihlášení staveb do Soutěže Karla Hubáčka zbývá už jen měsíc

Uzávěrka se blíží. Poslední měsíc mají lidé na to, aby přihlásili novostavby, rekonstrukce a projekty do dalšího, již sedmnáctého ročníku architektonické Soutěže Karla Hubáčka. Všechny potřebné informace se nalézají na webu https://stavbaroku.lk. Závěrečný den pro podávání přihlášek je 14. února. „Rád bych vyzval všechny projektanty, stavitele i investory, aby se přihlásili. Letos se navíc podařilo zkoordinovat regionální soutěž s celostátní Stavbou roku, do které bude mít vítěz Soutěže Karla Hubáčka rovněž možnost se přihlásit," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Předchozí podrobný článek o soutěži


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Růst aktuálně nakažených pomalejší, očkovacích vakcín stále málo
Policie žádá o pomoc při pátrání po patnáctileté Elišce z Liberce
Policisté se připravují na víkendový příliv turistů do horských oblastí
Přijímací zkoušky na střední školy čekají změny kvůli koronaviru
Členové horské služby uctí památku Spusty a Messnera

Nejčtenější články

14.01.: Po sněhové nadílce zasahují hasiči u nehod i spadlých stromů
13.01.: Youth Cup v Harrachově opět přivítá budoucí sdruženářské hvězdy
13.01.: Nedaleko polských hranic v Jakuszycích roste multifunkční sportoviště

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT