V turnovském muzeu proběhla rekonstrukce expozice mineralogie

13.05.2020 09:41:00 | Autor: Marcela Beranová | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

V turnovském muzeu proběhla rekonstrukce expozice mineralogie

Na začátku října 2019 započala v turnovském muzeu rekonstrukce expozice mineralogie. Rekonstrukce spočívala především v instalaci nových vitrín s vyhovujícím výstavním systémem, ve výměně osvětlení, ale také v reinstalaci stávajících vzorků za nové, atraktivnější a sběratelsky hodnotnější.

Exponáty ve vitrínách jsou opatřeny moderním a přehledným informačním systémem, který nenarušuje pohledovou část vitríny. Celý prostor expozice byl kompletně vymalován a nového informačního systému a popisných textů se dočkaly i exponáty mimo vitríny.

„Co taková rekonstrukce a reinstalace expozice obnáší? Během října musela být expozice vyklizena, proběhlo odinstalování a následná demontáž vitrín. Teprve v tuto chvíli bylo možné rozměřit otvory pro osazení nových vitrín a začít s jejich výrobou. Je to především způsobené netradičním pojetím prostoru, který svými ostrými úhly a výklenky má simulovat prostředí podzemního dolu. Samotné vitríny představují dutiny, ve kterých se nachází drahé kameny. V tomto duchu vznikla expozice v roce 2000 a po dvaceti letech se konečně dočkala alespoň částečné rekonstrukce. Výstavní systém byl již zastaralý a technicky nevyhovující, osvětlení nedostatečné. Všechny „problémy" jak s výrobou, tak instalací vitrín však byly zdárně vyřešeny a v prosinci byla zahájena samotná instalace," sdělila k zásadní rekonstrukci ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová.

Olivín, Smrčí<br />Autor: Archiv Muzeum Českého ráje Turnov Z desítky tisíc exponátů bylo nutné vybrat cca 700 vzorků, které reprezentují zkameněliny, drahé kameny z celého světa a mineralogický systém. Velkou část expozice zaujímají drahé kameny z celého světa, protože turnovské sbírky nejsou zaměřené pouze na region, ale jejich specializací jsou právě drahé kameny. V tomto směru bude možné spatřit skutečně kvalitní a estetické vzorky, nevyjímaje několik unikátů.

„Momentálně probíhá realizace projektu na obohacení sbírky drahých kamenů o velmi hodnotné ukázky, jejíž část nejprve poputuje na výstavu akvizic v Kamenářském domě, která bude zahájena 19. května a po jejím skončení budou kameny vystaveny ve stálé expozici. V červnu tedy proběhne doplnění expozice o další velmi kvalitní a především estetické vzorky," doplnil Jan Bubal, kurátor sbírky mineralogie a geologie.

Návštěvu turnovského muzea by si neměl nikdo nechat ujít, protože celková rekonstrukce a reinstalace expozice mineralogie vedla k zatraktivnění celého prostoru. Už jen to, že významná část exponátů byla obměněna a návštěvník je tak dosud neměl možnost spatřit, je velkým lákadlem, nejen pro milovníky neživé přírody.

Projekt rekonstrukce a reinstalace expozice mineralogie byl podpořen z prostředků Ministerstva kultury České republiky a Libereckého kraje částkou 900 000 Kč.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Výstava 99 NEJ ukáže nejzajímavější akvizice turnovského muzea
Turnovské muzeum pořádá geologické exkurze
Mezinárodní šperkařské sympozium v Turnově bude letos bez cizinců
Muzeum Českého ráje v Turnově otevírá v úterý 12. května
O ceny se ucházejí výstava Mystika hygieny i expozice horolezectví
Výsledkem přeshraniční spolupráce je horolezecká výstava ze Saska
Úpravy muzea v Turnově přinesou víc minerálů i fotogalerii Heckela
FOTO: V Muzeu Českého ráje otevřeli novou expozici Horolezectví

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 16 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Program asistenčních voucherů podpoří podnikatele částkou 1,5 milionu korun

Vyhlášení programu s názvem Asistenční vouchery Libereckého kraje schválili krajští zastupitelé. Úspěšným žadatelům dotace pomohou připravit jejich vlastní projektové žádosti, které následně podají do vhodných výzev operačních programů. K rozdělení je 1,5 milionu, přičemž maximální výše dotace je 300 tisíc korun. „Jsem rád, že můžeme podpořit podnikatele v regionu a pomoci jim při uskutečňování jejich plánů, vizí a nápadů," prohlásil Michal Kříž, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. Program mohou využít veřejnoprávní subjekty i soukromoprávní právnické osoby, které mají sídlo či pracoviště na území Libereckého kraje. Žádosti se přijímají od 27. června tohoto roku do 31. ledna 2022.

Město Turnov podpořilo výstavbu Naučné stezky J. Pekaře

Zastupitelstvo města Turnov rozhodlo o poskytnutí individuální dotace z rozpočtu města Turnov ve výši 30 tisíc korun pro Rohozecký okrašlovací spolek z. s.. Dotace má být určena na doplatek nově vzniklé naučné stezky turnovského rodáka prof. Josefa Pekaře, zároveň by byla využita na výrobu propagačních letáků a k úhradě části nákladů za texty na panely naučné stezky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sedmihorské léto 2020 bude!
Turnovská knihovna v červnu opět otevřela všechny své pobočky
Další krok k rekonstrukci Ještědu. Vznikla architektonická studie obnovy
Den dětí 2020 bude v Turnově až 13. června!
Skleněný poklad láká rodiny na řemeslnou a zážitkovou turistiku

Nejčtenější články

01.06.: Nadměrný náklad vyjel z Jablonného a mířil do Červené Vody
02.06.: FOTO: Opět pokračuje rekonstrukce mostu na průtahu městem Turnov
03.06.: Uzavřeli lávku v Bítouchově, začali stavět novou

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT