Advent zahájí i na hradech a zámcích

30.11.2018 15:51:27 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov,Český ráj,Liberecký kraj

Advent zahájí i na hradech a zámcích

Zimní sezona na hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově začala. Již v půlce listopadu probíhaly adventní trhy spojené s prohlídkami na Kuksu, nyní se otevírají brány hradů a zámků s provoněnými a nazdobenými interiéry s nabídkou prohlídek, koncertů, ale také jarmarků a trhů.

Na Veselém Kopci začíná v sobotu 1. prosince výstava zaměřená na vánoční zvyky a obyčeje. V neděli si na adventním věnci zapálíme první svíčku, která by měla být fialové barvy, která dle liturgických barev značí půst. Na věnci jsou svíce čtyři, z nichž tři jsou fialové a jedna růžová, ta se zapaluje třetí adventní neděli. Ta patří mamince Ježíška - Marii, přípravám na narození děťátka a je obdobím radosti a očekávání. Adventní věnce si jako dekorace získaly oblibu zhruba v polovině 19. století a to i na šlechtických sídlech.

Slovo advent je odvozeno z latinského slova adventus (příchod) a pro křesťanství je toto období časem vyčkávání na příchod Ježíše Krista. Pro řadu z nás je to také období úklidu - nejinak je tomu na hradech a zámcích, kde se v tuto chvíli smýčí, gruntuje, leští nábytek, ale také se dozdobují stromečky, peče cukroví, aby bylo vše nachystáno na víkend, kdy jsou pořádány (nejenom) adventní prohlídky.

Kult vánočního stromku byl na rakouském panovnickém dvoře přijat oficiálně v roce 1816 za vlády císaře Františka I. Do Čech se tradice vánočních stromků dostala ještě o několik let dříve, v roce 1812, a to do rodiny ředitele stavovského divadla Jana Karla Liebicha, který slavnostně nazdobil vzrostlý smrk ve svém zámečku v pražské Libni jako překvapení pro své hosty z řad pražské smetánky. Zavedení tradice stromečků do běžných domácností probíhalo postupně až do poloviny 19. století. Stromky bývaly zpočátku také zavěšovány ke stropu a zdobily se sladkým pečivem, jablky, ořechy, sušenými švestkami či hrozinkami.

Vánoční tabule aristokratické i lidové kuchyně se samozřejmě lišily, ale ani šlechta v 19. století na Štědrý večer nehodovala nijak okázale, neboť se přísně dodržoval půst, aby lidé mohli podle tradice večer spatřit zlaté prasátko. V menu šlechtických rodin pro období vánočních svátků se nacházel například předkrm v podobě placiček s kaviárem, ústřic či filetů z uzeného lososa s koprem; z ryb nechyběl vařený candát či kapr s křenem a ovocem.

Smažený kapr se poprvé objevil v kuchařce Magdalény Dobromily Rettigové z 2. poloviny 19. století, ale zavedení této tradice se váže spíše do období po vzniku Československa. Daleko běžnějším pokrmem býval kapr načerno známý již ve středověké kuchyni. Na dnešní zvyklosti se upravoval netradičně - nasladko se silně kořeněnou tmavou omáčkou, pro jejíž přípravu se používal perník, med, sušené ovoce, pivo a víno. Další oblíbenou variací býval kapr namodro uložený v aspiku z telecích nožiček a ozdobený kvítky z vyskládaných koleček mrkve a pórku.

V aristokratických kruzích se rovněž podávaly třeba pečené telecí ledvinky s makaróny, květáková polévka, rizoto s raky či pstruh s holandskou omáčkou. Jako sladká tečka se na šlechtický stůl servíroval pudink, lívance s rybízovou zavařeninou a strouhaným tvarohem či jablečný závin.

Zajímavostí také je, že vánoční dárky se nebalily, byly volně položené pod stromečkem a nebylo jich nijak mnoho - ve šlechtických kruzích knihy, ale také podobizny členů rodiny, psací či kuřácké potřeby, pro dámy šperky či drobné kusy nábytku, pro děti většinou dárky praktické, jako bylo oblečení, obuv, knihy, ale třeba také sáňky. Konkrétní zvyky dané aristokratické rodiny se dozvíte během adventních a vánočních prohlídek zvoleného hradu či zámku.

Liberecký kraj:

1. 12.: státní hrad Grabštejn - Vánoce na Grabštejně. Na prohlídkách s kostýmovanými průvodci si můžete připomenout vánoční zvyky a obyčeje, prohlédnout vyzdobené interiéry a načerpat adventní atmosféru, připraven doprovodný program, stánky, dílničky aj.

1. - 2. 12.: státní zámek Lemberk -Vánoční hrané prohlídky aneb Nové zvyky nové republiky. Námětem hry je stoleté výročí vzniku Československé republiky a s tím spojené společenské změny v rodině Clam-GallasůNevhodné pro děti do 12 let.

1. - 2. 12.: státní zámek Sychrov - Adventní trhy. Vánoční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé. Vánoční atmosféru umocní i betlém v nádvoří. Novinka: sobotní vánoční trhy budou až do 18 hodin! Během vánočních trhů se na zámku konají zkrácené Čertovské prohlídky pro děti.

1. - 2. 12.: státní zámek Zákupy - Vánoce u pana nadlesního. Prohlídky vánočně nazdobeného zámku.

2. 12.: státní hrad Grabštejn - Adventní prohlídky. Speciální prohlídky vánočně vyzdobenými interiéry.

8. 12.: státní zámek Lemberk - Vánoce na zámku aneb Přijde i Mikuláš, čert a anděl. Prohlídka vánočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Ukázka vánočního slavení a zvyků šlechty obohacena o příchod Mikuláše, andělů a čertů.

8. 12.: státní zámek Sychrov - Jazzový večer na zámku Sychrov. Letos se již potřetí zámecký interiér promění v jazzovou dílnu - opět v podání liberecké kapely Jiří Mašík Quartet. Jazz se rozezní v 19.15, předcházet mu bude večerní prohlídka vánočně laděných zámeckých interiérů začínající v 18 hodin. Předprodej vstupenek pouze na www.evstupenka.cz.

8. - 9. 12.: státní hrad a zámek Frýdlant - Přijďte si zazpívat na zámek vánoční koledy! Přijďte si zazpívat vánoční koledy a podívat se, jak se Vánoce slavily na zámku. Slavnostně vyzdobené interiéry vás přesunou k hraběcímu štědrovečernímu stolu.

8. - 9. 12.: státní hrad Grabštejn - Adventní prohlídky. Speciální prohlídky vánočně vyzdobenými interiéry

8. - 9. 12.: státní zámek Zákupy - Vánoce u pana nadlesního. Prohlídky vánočně nazdobeného zámku.

9., 15., 16. prosince: státní zámek Lemberk - Vánoce na zámku. Prohlídka vánočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Ukázka vánočního slavení a zvyků šlechty.

15. 12.: státní zámek Zákupy - Adventní koncert - Poslán jest od Boha anděl... Jitka Baštová - akordeon, Jindřich Macek - loutna. Zazní skladby světoznámých hudebních skladatelů G. F. Händela, J. S. Bacha, W. A. Mozarta či A. V. Michny z Otradovic. Od 15.00 hodin v koncertním salonu Josefa II.

15. - 16. 12.: státní hrad Grabštejn - Adventní prohlídky. Speciální prohlídky vánočně vyzdobenými interiéry.

Zámek Zákupy otevřel novou prohlídkovou trasu15. - 16. 12.: státní zámek Zákupy - Vánoce u pana nadlesního. Prohlídky vánočně nazdobeného zámku. Nově instalovaný Byt nadlesního zde

16. 12.: státní zámek Lemberk - Vánoční koncert. Příjemné zakončení návštěvnické sezóny na zámku Lemberk v podání komorního smíšeného pěveckého sboru Canzonetta pod vedením sbormistra Radomíra Starého. Začátek: 14.30 hodin, kaple Seslání Ducha svatého.

26. 12.: státní zámek Sychrov - Vánoční koncert. Tradiční koncert s vánočními melodiemi. Účinkují: Martin Moudrý - klavír, Radek Krejčí - basbaryton, Jan Ondráček - tenor, Jitka Sedláčková - recitace. V ceně vstupenky mají účastníci koncertu možnost prohlídky vánočně laděných zámeckých interiérů. Prohlídka bez výkladu proběhne bezprostředně po skončení koncertu. Od 16 a 18 hodin. Předprodej vstupenek pouze na www.evstupenka.cz.

26. - 31. 12.: státní zámek Hrubý Rohozec - Vánoční prohlídky. Povídání o zvycích poslední šlechtické rodiny, která trávila svátky na Hrubém Rohozci.

27. 12. - 31. 12.: státní zámek Sychrov - Vánoční prohlídky zámku Sychrov. Prohlídky vánočně vyzdobených zámeckých interiérů, doplněné o původní historické betlémy a vánoční stromečky s originálními ručně malovanými ozdobami. Pod vánočními stromečky budou k vidění hračky rohanských dětí. Pro každého je připraven drobný dárek. Vstupenka na vánoční prohlídky bude zároveň platná na výstavu Z dětských pokojíčků. Menší skupiny bez rezervace, začátky prohlídek v 10:15, 11:30, 12:45 a 14:00.

Královéhradecký kraj:

30. 11. - 2. 12.: státní zámek Náchod - Advent pro veřejnost. Prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku. Od 10 do 15 hodin.

1. 12.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Vánoční koncert sopranistky Karolíny Žmolíkové. Zlatý sál zámku, v 18 a v 19:30 hodin.

1. 12.: státní zámek Náchod - Předvánoční koncert. Ve velkém sále na I. nádvoří u věže. Od 16 hodin

1. - 16. 12.: státní zámek Hrádek u Nechanic - XXVI. Vánoce na zámku. Ve vánočně vyzdobených interiérech se seznámíte s historií Vánoc, jejich zvyky a tradicemi. Během této akce je navíc pro veřejnost zpřístupněna zámecká kuchyně, kde budete moci ochutnat pravý anglický punč.

5. 12.: státní zámek Ratibořice - Mikulášská obchůzka ve mlýně. Akce se koná v Rudrově mlýně v Babiččině údolí.

6. - 9. 12.: státní zámek Ratibořice - Advent v Ratibořicích. Během prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku vás přijme paní kněžna, připraven další program.

7. a 14. 12.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Vá-Noční prohlídky. Nenechte si ujít příležitost nechat se průvodcem seznámit s historií Vánoc, jejich zvyky a tradicemi v jedinečné, mírně potemnělé večerní atmosféře svátečně nazdobeného zámku. Při světle lustrů, dobových lampiček i svící Vám v těch nejkrásnějších místnostech zámku prozradíme, jaké se dávaly na stromeček první ozdoby, co se podávalo ke štědrovečerní večeři a další zajímavé věci, týkající se těchto nejmilovanějších svátků v roce. Od 17 do 20 hodin.

8. 12.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Vánoční koncert cimbálovky Soláň. Zlatý sál zámku, v 18 a v 19:30 hodin.

15. 12.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Vánoční koncert bluegrassové skupiny Poutníci - „Country Vánoce". Zlatý sál zámku, v 18 a v 19:30 hodin. Cena vstupenky 150 Kč, snížené 100 Kč. Vstupenky je možné si objednat na čísle +420 495 441 244. Rezervované vstupenky je nutné si vyzvednout čtvrt hodiny před začátkem koncertu.

15. 12.: hospitál Kuks - Česká mše vánoční. Tradiční předvánoční koncert, zazní koledy a program vyvrcholí tou nejznámější vánoční od Jakuba Jana Ryby: Missa pastoralis bohemica neboli Česká mše vánoční.

15. 12.: státní zámek Ratibořice - Adventní koncert 2018. Účinkuje: Smíšený sbor University Hradec Králové - sbormistr: Jiří Skopal.

26. 12.: státní zámek Ratibořice - Koleda, koleda, Štěpáne. Akce se koná v Rudrově mlýně v Babiččině údolí. 

Pardubický kraj:

1. 12.: státní zámek Litomyšl - Adventní dílny pro děti. Od 11 do 15 hodin.

2. 12.: státní zámek Litomyšl - Adventní prohlídka zámku - Kaple a reprezentační sály ve vánočním nádechu. Od 11:30 hodin.

1. - 9. 12.: Soubor lidových staveb Vysočina - Veselý Kopec - Vánoce na Veselém Kopci. Výstava ve všech objektech přibližující lidové zvyky, dárky, ozdoby, pečivo, kulturní program. Otevřeno denně od 9 do 16 hodin.

9. 12.: státní zámek Litomyšl - Adventní prohlídka zámku - Kaple a reprezentační sály ve vánočním nádechu. Od 11:30 hodin.

9. 12.: Soubor lidových staveb Vysočina - Veselý Kopec. Předvánoční jarmark. Prodej výrobků lidových výrobců. Od 9 do 15 hodin.

12. 12. - 6. 1.: Soubor lidových staveb Vysočina - Betlém Hlinsko - Betlém vánoční. Výstava ve všech roubených objektech, lidové betlémy, unikátní mechanický betlém R.Frinty.

16. 12.: státní zámek Litomyšl - Adventní prohlídka zámku - Kaple a reprezentační sály ve vánočním nádechu. Od 11:30 hodin.

Celoročně zpřístupněn zůstává zámek Sychrov s návštěvní dobou denně, včetně pondělí, od 10 do 14 hodin (prohlídky v 10.30, 11.30, 13 a 14 hodin). Zavřeno na Sychrově bude pouze 24. - 26. 12. Na Pardubicku je trvale zpřístupněn Betlém Hlinsko (8.30 - 16 hodin), se zavíracím dnem v pondělí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku
Adventní program na Valdštejně 2018
Náměstí v Pojizeří o víkendu opět rozzáří vánoční stromy
Na hradech a zámcích hodnotí sezonu, i v listopadu se ještě konají akce
Zámek Zákupy otevřel novou prohlídkovou trasu
Hrad Valdštejn je za obnovu areálu oceněn v anketě Památka roku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Policisté dopadli pachatele, kteří pašovali drogy do rýnovické věznice

Policisté dopadli pachatele, kteří pašovali drogy do rýnovické věznice Když v měsíci dubnu letošního roku příslušníci Vězeňské služby Věznice Rýnovice prováděli kontrolu přijatých zásilek pro odsouzené, dvě z obálek obsahovaly mnohem víc, než se zprvu zdálo. Na první pohled pouhé pingpongové pálky, na ten druhý již jednoznačná skrýš pro drogy. V rukojeti pálek se ukrývalo takové množství metamfetaminu, které by posloužilo k několika dávkám. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Sociální organizace v regionu dostanou pověření k poskytování služeb

Pro roky 2022 a 2023 musí mít sociální služby v regionu tzv. Pověření k poskytování služeb v obecném hospodářském zájmu (dále Pověření SGEI). Tento dokument upravuje práva a povinnosti kraje a organizací včetně financování. „Pověření SGEI je nutné vystavit všem sociálním službám zařazeným do Základní sítě sociálních služeb Libereckého kraje. Ta se nyní rozšiřuje o další tři subjekty - a to o turnovský FOKUS, Rodinu v centru a liberecké centrum pro seniory," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

The PeaNuts a Foxy Mama zahrají na dalším klubovém večeru
Horská služba v plném nasazení pro zimní sezonu
Sestřička z liberecké nemocnice resuscitovala na ulici muže s infarktem
Turnovská kultura v prosinci
Policisté varují před krádežemi chat a chalup v Pojizeří

Nejčtenější články

03.12.: Požár vznikl ve starším domě v Semilech - Podmoklicích
03.12.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 3. až 5. prosince
02.12.: Liberecký kraj opět zavádí linku pro registraci k očkování

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Vyrobíme pro şişli escort Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT