Na hradech a zámcích hodnotí sezonu, i v listopadu se ještě konají akce

16.11.2018 10:40:07 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov,Český ráj,Liberecký kraj,Pojizeří

Na hradech a zámcích hodnotí sezonu, i v listopadu se ještě konají akce

Poslední říjnová středa oficiálně uzavřela hlavní sezonu na hradech a zámcích Liberecka, Pardubicka a Královéhradecka ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově. Ačkoliv tropické léto návštěvnost výrazně ovlivnilo, není propad nijak výrazný, naopak, na řadě objektů byl dokonce loňský rekordní rok pokořen.

V současné době je zpřístupněn zámek Sychrov, Betlém Hlinsko a o nadcházejícím víkendu i zámek Zákupy.

Nabídka hradů a zámků je od roku bohatší a pestřejší, a to se zaměřením nejenom na všechny věkové skupiny, ale i co do žánrů. Správy objektů již nenabízejí pouze klasické prohlídky interiérů, ale ukazují se běžně nepřístupné prostory během speciálních stavebně-historických prohlídek, jsou realizovány prohlídky zaměřené na vybrané členy jednotlivých rodů, prohlídky exteriérů, prohlídky pro gurmány, noční prohlídky, velkému zájmu se těší např. prohlídky půd a další. Prohlídky jsou diferencovány nejenom tematicky, ale i věkově - hlavně o prázdninách jsou nabízeny zkrácené prohlídky pro rodiny s dětmi, nebo přímo prohlídky s princeznou či jinou pohádkovou či historickou postavou a jsou vedeny tak, aby prohlídka dětské návštěvníky zaujala.

Zámek Zákupy otevřel novou prohlídkovou trasu Na hradech a zámcích jsou pořádány přednášky, koncerty, divadelní představení, šermířské turnaje, trhy, ochutnávky vín a další kulturní aktivity, které oslovují další a další skupiny návštěvníků. Nicméně, při všech těchto akcích je stále základním faktorem počasí, které je základním předpokladem pro úspěch pořádané akce. Letošní tropické léto - v porovnání s návštěvnicky velmi úspěšným rokem (létem) 2017 - dávalo tušit jistý pokles v návštěvnosti. Nakonec nejsou propady tak velké, a to svědčí o tom, že naše památky jsou stálicí v cílech turistů. Některým objektům se podařilo loňskou rekordní sezonu v návštěvnosti i překonat - a je nutné upozornit, že současná čísla nejsou konečná, na objektech jsou ještě přijímány objednané zájezdy, zámek Sychrov a Betlém Hlinsko mají celoroční provoz, začíná příprava adventních a vánočních akcí. Zámek Zákupy otevírá i všechny listopadové víkendy (nyní Prohlídky pro opozdilce, o víkendu 10. - 11. listopadu může veřejnost poprvé vidět nově instalovaný Byt nadlesního).

Loňskou návštěvnost překonal zámek Litomyšl, který letos slavil 450 let od svého založení - 52 328 zatím letošní návštěvnost, za celý loňský rok 48 318, zámek Ratibořice - v loňském roce zde návštěvnost poklesla vzhledem ke stavebním obnovám v Babiččině údolí. Jakákoliv stavební obnova vždy snižuje zájem veřejnosti o daný objekt, ač zůstává veřejnosti otevřen, obecně zájem klesá, nejenom z estetických důvodů, ale pravděpodobně i z obavy uzavření objektu či zkrácení prohlídkové trasy atd. Ratibořice v roce 2017 69 344, v letošním roce zatím 71 715. V Libereckém kraji loňskou návštěvnost již nyní, před adventními akcemi, pokořil hrad Grabštejn - 17 478 návštěvníků loni, 18 363 letos a zámek Lemberk s letošními 33 792 návštěvníky oproti 33 515 loňským.

Plánované akce v listopadu:

Liberecký kraj

• 10. - 11. 11.: státní zámek Zákupy - Osmičková výročí - Mimořádné zpřístupnění prvorepublikového bytu nadlesního. Premiérové zpřístupnění nově instalovaných prostor.
• 17. - 18. 11.: státní zámek Zákupy - Osmičková výročí - Mimořádné prohlídky. Konec Habsburků v Čechách. Mimořádné prohlídky interiérů zámku s povídáním o osudech posledních Habsburků.
• 24. - 25. 11.: státní zámek Sychrov - Pohádkové prohlídky - Princezna a loupežník.
• 24. - 25. 11.: státní zámek Zákupy - Vánoce u pana nadlesního. Prohlídky vánočně nazdobeného zámku.

Pardubický kraj

• do 18. 11.: Soubor lidových staveb Vysočina - Betlém Hlinsko - Osmičková výročí - Magické osmičky: 1848 - 1948 - 1968. Výstava v Pickově domě č. p. 178 věnovaná proměnám způsobů života na venkově v uvedeném období. Od zrušení roboty, přes kolektivizaci až k normalizaci.

Královéhradecký kraj

• 17. - 18. 11. a 24. - 25. 11.: hospitál Kuks - Vánoční trhy v Kuksu a listopadové prohlídky hospitálu. Vánoční tematikou prosvícené a provoněné bývalé kukské lázně. Mnoho stánků s nápady na vánoční dárky a dekorace. Chybět nebude teplá medovina, ani regionální dobroty. Organizuje: České farmaceutické muzeum. Po návštěvě trhů v obci můžete vystoupat na prohlídku hospitálu. Přístupný bude základní prohlídkový okruh, rodinná hrobka Šporků a farmaceutická expozice Historie lékáren.
• 30. 11. - 2. 12.: státní zámek Náchod - Advent pro veřejnost. Prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku. Od 10 do 15 hodin.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zámek Zákupy otevřel novou prohlídkovou trasu
Hrad Valdštejn je za obnovu areálu oceněn v anketě Památka roku
Hrad Valdštejn je díky dobrému počasí otevřen i v listopadu
Projekt Euroklíč má pomoci osobám se sníženou schopností pohybu
Na hradech a zámcích připravují zakončení hlavní sezony
Na Sychrově obnovili okruh Zlatý poklad s díly klenotníka Khynla

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří

Divoká prasata vychází z lesů a stahují se do obydlených okrajových částí Jablonce nad Nisou. Ničí louky, potravu hledají také u popelnic. Jablonečané se obávají o svou bezpečnost. Statutární město připravilo proto soubor opatření, které mají pomoci situaci zlepšit. Platit začnou od začátku prosince. Zastupitelé navíc schválili dvoutisícovou odměnu mysliveckému sdružení za prokazatelně odlovený nebo chycený kus. Více podrobností na Našem Jablonecku

Jablonec dál bojuje s přemnoženou černou zvěří

Na Záborčí v Malé Skále vzpomínali na rodáka armádního generála Aloise Lišku

V neděli 20. listopadu 2022 uplynulo 127 let od narození armádního generála Aloise Lišky. „Každý kámen, každý strom na Záborčí bych políbil, kdybych se tam mohl vrátit." Tuto tesklivou větu napsal armádní generál Alois Liška v dopise tři roky před svou smrtí svému příteli Ing. Vlčkovi. Dvakrát opustil svoji zemi, aby pomohl bojovat za vlast, za svobodu a za demokracii. Potřetí musel emigrovat, aby zachránil svůj život. Vzpomínky na rodáka Z Malé Skály - Záborčí armádního generála Aloise Lišku se zúčastnil hejtman Libereckého kraje pan Martin Půta. Poděkování patří i členům Roty Nazdar za přípravu i čestnou stráž u obelisku, příbuzným pana generála za občerstvení a každoroční možnost uskutečnění vzpomínkové akce. A samozřejmě všem, kteří přišli vzdát hold významnému rodákovi.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nejlepší knihovny jsou v Okrouhlé, Jílovém u Držkova, Višňové a Studenci
FOTO: V Jilemnici proběhl křest nové knihy Aleny Bartoňové
Novým náměstkem hejtmana pro školství je Jiří Čeřovský
Semilská knihovna slouží mladým i seniorům
Hejtman Martin Půta se pyšní dekádou ve vedení Libereckého kraje

Nejčtenější články

27.11.: FOTO: Na prahu adventu v Semilech rozsvítili vánoční strom
29.11.: FOTO: V Jilemnici proběhl křest nové knihy Aleny Bartoňové
28.11.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Libštátě 2022

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT