Zámek Zákupy otevřel novou prohlídkovou trasu

11.11.2018 16:38:10 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Zámek Zákupy otevřel novou prohlídkovou trasu

Státní zámek Zákupy oslavil výročí 100 let v majetku samostatného českého státu novou prohlídkovou trasou. Ta byla představena o víkendu 10. a 11. listopadu.

Zákupský zámek, jenž patřil v letech 1805-1918 do majetku panovnické dynastie Habsburků, připadl po vzniku Československa republice. Nechybělo málo a tento zámek by se stal i v novém státním zřízení letním sídlem hlavy státu, tentokrát prezidenta Tomáše Gariggue Masaryka. V roce 1919 totiž Kancelář prezidenta republiky vážně uvažovala o výběru zákupského zámku pro tento účel, a tak byl do Zákup 3. července 1919 vyslán tehdejší hradní ceremoniář Dr. Jiří Guth-Jarkovský, aby někdejší panovnické letní sídlo prohlédnul. Ještě na začátku následujícího roku se s pobyty pana prezidenta počítalo, ale nakonec ze záměru sešlo.

Správa zákupského zámku byla mezitím svěřena Státním lesům a statkům, instituci, která hospodařila s nemovitostmi bývalé panovnické rodiny, ale postupně také s nemovitostmi ostatních šlechtických pozemků, které podléhaly zestátnění na základě první pozemkové reformy. Řízení zákupské pobočky měl na starost lesní správce s titulem lesního rady, kterých se zde vystřídalo několik.

Nová prohlídková trasa

Právě toto období, kdy se vybrané prostory zámku proměnily v kanceláře lesní správy a bydlení úředníků ministerstva zemědělství, připomíná nová prohlídková trasa. Vůbec poprvé dochází ke zpřístupnění prostor v 1. patře, jež bylo za první republiky částečně adaptováno k bydlení dle tehdejších standardů. Na letní byt sem jezdili nejen řadoví úředníci ministerstva, ale i samotný ministr zemědělství.

Zákupy - byt nadlesního Z plejády lesních správců byl k prezentaci zvolen Ing. Josef Maťa, působící v Zákupech v letech 1932-1935. Lesní rada patřil k vysokým úředníkům ministerstva zemědělství, a tak mu náleželo odpovídající bydlení v domě lesní správy situovaném v Borské ulici proti vstupu do zámecké zahrady. Na zámek docházel do kanceláře.

Bývalá lesní správa už není součástí zámeckého areálu, a tak bylo rozhodnuto, že bydlení vysokého prvorepublikového úředníka, jímž pan Maťa byl, bude rekonstruováno v nejzachovalejším z bytů z doby první republiky v 1. patře zámku. Celý byt prošel stavební obnovou a restaurováním mobiliáře díky finanční podpoře Ministerstva kultury ČR v rámci Osmičkových výročí. Dotace dosáhla celkově výše 1 260 000 Kč.

Prohlídka bytu zahrnuje předsíň s toaletou, pracovnu lesního rady, parádní pokoj, kuchyň s koupelnou, dětský pokoj a ložnici. K zařízení nové expozice byl využit nejen mobiliární fond Národního památkového ústavu, ale také předměty z darů a pozůstalostí. V mobiliárním fondu zámku Zákupy zůstala zachována část trofejí z prvorepublikové lesní správy, ale také unikátní kolekce portrétních fotografií, jež představují jednotlivé lesní správy od poloviny 19. století až do Ing. Josefa Mati.

Velké poděkování patří rodině Ing. Josefa Mati, s níž autoři expozice navázali vynikající spolupráci. Díky tomu se podařilo získat cenné informace nejen k profesnímu, ale také k soukromému životu lesního rady, rodinné archiválie a především zápůjčku v podobě autentické ložnice. Manželé Maťovi ji získali jako svatební dar a měli s ní vybavený právě byt v Zákupech.

Vznik první české školy v budově

Neméně významnou akvizicí je soubor trofejí z pozůstalosti Milana Lípy. Nová prohlídková trasa odkazuje také na další historické souvislosti - vznik první české školy v budově předzámčí, ale také na fakt, že za první republiky zůstala zachovaná možnost navštívit bohatě zařízené a vyzdobené interiéry 2. patra, kde se nacházely apartmány bývalé císařské rodiny.

Životní příběh Ing. Josef Mati skončil tragicky. V červnu roku 1935 se těšil na zaslouženou rodinnou dovolenou v Jugoslávii a také k návratu na rodnou Moravu, kam obdržel služební jmenování, avšak zásahem vyšší moci se ani jednoho nedočkal. Společně se svým nadřízeným z liberecké centrály Ing. Karlem Axamitem jel dokončit vyšetřování defraudace polesného v hájovně Na Borečku u Doks Richarda Kollowského, který nelegálně prodával dřevo ze státních lesů. Při odchodu Kollowský proti oběma pánům namířil zbraň a vystřelil. Ing. Axamit vyváznul živý, ale Ing. Maťu polesný trefil a na místě zabil. Bylo mu pouhých 46 let. Vrah následně obrátil zbraň také proti sobě. Tragický osud, avšak příkladný prototyp úředníka nové republiky a vzorného otce rodiny.

Realizační tým NPÚ, ÚPS na Sychrově pod vedením Mgr. Vladimíra Tregla tvořili Mgr. Tomáš Kořínek, Bc. Jan Rucz a kastelán zámku Zákupy Mgr. Petr Weiss za vydatné pomoci dalších kolegů a spolupracovníků.

„Posledním říjnovým víkendem, respektive středou, sice skončila takzvaná hlavní návštěvnická sezona, ale právě s ohledem na významné výročí 100 let vlastnictví zámku státem a s ním spojený počin nové expozice jsem se rozhodl zámek veřejnosti zpřístupnit i v dalších měsících. Již první listopadový víkend máme prohlídky pro opozdilce, během kterých budeme pouštět ukázky z velkého orchestrionu, novou prohlídkovou trasu s výkladem průvodce veřejnosti představíme o víkendu 10. a 11. listopadu, a to od 10 do 14 hodin. Jako dárek pro všechny návštěvníky bude trasa přístupná také v rámci tradičních adventních prohlídek zámku s názvem Vánoce u pana nadlesního vždy o víkendech od 24. 11. do 16. 12. od 10 do 14 hodin," zve na prohlídky nejenom nových interiérů zákupský kastelán Petr Weiss.

Od dubna 2019 se nový okruh zařadí jako v pořadí třetí po bok stávajících dvou prohlídkových okruhů do interiérů zámku. Zájemci jej najdou pod názvem Zámek za prezidenta Masaryka. Doplní tak trasy Zámek za císaře Ferdinanda a Zámek za císaře Františka Josefa.

Zámek Zákupy

Rozlehlý barokní zámek v Zákupech sloužil ve 2. polovině 19. století jako letní sídlo odstoupivšího rakouského císaře a posledního korunovaného českého krále Ferdinanda Dobrotivého, a dnes je tak jedinečnou ukázkou habsburské rezidence na území našeho státu. Raritou mezi zařízením zámku je zachovaný osobní výtah z roku 1870 vyrobený firmou Ringhoffer. V zámeckém příkopu je chován medvěd brtník. V těsné blízkosti zámku se nachází francouzská zahrada a anglický park. V nabídce také dětské zkrácené prohlídky s princeznou, kulturní akce, adventní prohlídky, možnost svatebních obřadů i komerčních pronájmů.

Státní zámek Zákupy, Borská 1, 471 23 Zákupy, Tel: +420 487 857 278; www.zamek-zakupy.cz
GPS: 50°41´15"N, 14°38´37"E FB - Státní zámek Zákupy - muzeum historie

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hrad Valdštejn je za obnovu areálu oceněn v anketě Památka roku
Hrad Valdštejn je díky dobrému počasí otevřen i v listopadu
Projekt Euroklíč má pomoci osobám se sníženou schopností pohybu
Na hradech a zámcích připravují zakončení hlavní sezony
Na Sychrově obnovili okruh Zlatý poklad s díly klenotníka Khynla

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Schválili stotisícový příspěvek pro rodinu zemřelého dobrovolného hasiče

Obec Skalice u České Lípy společně s místní jednotkou sboru dobrovolných hasičů uspořádala veřejnou sbírku pro rodinu dobrovolného hasiče Jana Dvořáka. Ten zahynul při zásahu u požáru roubeného domu v Novém Boru-Arnultovicích ve středu 30. listopadu. Krajští radní schválili na svém jednání poskytnutí příspěvku do sbírky ve výši sto tisíc korun. „Ztráta života je vždy smutná a bolestivá událost. Upřímnou soustrast rodině, blízkým a všem přátelům. Čest jeho památce a poděkování všem hasičům, kteří při snaze pomoci svým bližním a ochránit jejich majetek při každém výjezdu riskují své životy," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Sbírka nese název Vždycky s námi, Inžo a číslo transparentního účtu u České spořitelny je 638 636 0339/0800.

Z Výpřeže do Světlé pod Ještědem jezdí řidiči od 5. prosince bez omezení

Rekonstrukce silnice III/2784 Světlá pod Ještědem - Výpřež pokračuje. Přes zimní období bude možné se sníženou rychlostí úsekem projíždět. Až do jara příštího roku také platí, že komunikací řidiči projedou, aniž by je zdržovali semafory. Opatření platí od pondělí 5. prosince 2022. „Doposud platilo, že firma stavěla tak, aby provoz nebyl během rekonstrukce omezen zcela, ale byl v určitém režimu umožněn. Jsem rád, že vše jde podle plánu. Na zimní období bude úsek zprůjezdněn bez semaforů, pouze s označením projíždíte stavbou a s nutností snížit rychlost na 30 kilometrů za hodinu," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Adventní postavy ze Žižkovky opět pomohly rozsvítit vánoční strom
Policisté se opět zaměřili na bary a diskotéky v kraji
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 9. až 11. prosince
Jak funguje odchytové zařízení v Turnově?
Děti z dětského domova navštívily semilské policisty

Nejčtenější články

09.12.: Adventní postavy ze Žižkovky opět pomohly rozsvítit vánoční strom
07.12.: Pachatele zadrželi na místě činu, třikrát se vloupal do chaty v Želechách
09.12.: Děti z dětského domova navštívily semilské policisty

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT