Exponát nebo dům? Muzeum Krkonoš má nový multifunkční vstup

01.06.2021 17:55:56 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Vrchlabí

Exponát nebo dům? Muzeum Krkonoš má nový multifunkční vstup

Přípravy rekonstrukce expozic Krkonošského muzea Správy KRNAP v budově bývalého augustiniánského kláštera ve Vrchlabí začaly už v roce 2009. Nyní jsme po letech diskusí a projektování ve fázi realizace Hlavního návštěvnického centra, které plánuje Správa Krkonošského národního parku otevřít v květnu 2023 pod názvem Muzeum Krkonoš.

V dubnu 2021 byla odkryta hrubá stavba nového vstupu do budoucích expozic, který je dialogem abstraktně přírodních tvarů „skály" s lidsky důsledně pravoúhlým hranolem haly. Nový objekt „přilepený" k historické barokní budově je svébytný, doplňuje kompozici stávajících objemů a propojuje všechny úrovně kláštera. Umožňuje logické vazby uvnitř i vně. Urbanisticky je zároveň dalším krokem k dotvoření areálu KRNAP jako nedílné součásti reprezentativní centrální lokality města Vrchlabí. Architektonickou stránku celého projektu zajišťuje již od roku 2010 profesor Roman Koucký a Šárka Malá ze společnosti koucky-arch.cz, s. r. o.

Muzeum Krkonoš sídlí v budově bývalého augustiniánského kláštera, v budově sloužící původně zcela jinému účelu. Tento fakt máme po celou dobu plánování nových expozic i architektury přidaného nového vstupního objektu na paměti. Architekti se snažili využít potenciál historické budovy při zachování maxima z jejího původního principu a jejích hodnot. Výhodou je, a celá nová expozice se toho snaží využít, že lidé podvědomě vnímají takovou stavbu jako kontemplativní, klidnou, a tedy také zklidňující.

Stavba Návštěvnického centra Krkonošského národního parku<br />Autor: Zdeněk Horák Základní orientace budovy kláštera i klášterního kostela zůstala zachována. Zachován zůstane i původní historický vstup do budovy, který bude využíván jako vchod služební, jako vstup do části, kde budou k dispozici krátkodobé a sezónní výstavy a také coby relaxační a odpočívací prostor pro návštěvníky. Zůstane vstupem „domácím". Hlavní vstup do nově pojatého muzea bylo nutné řešit z řady důvodů nově a jinak.

„Brali jsme v úvahu dispozice kláštera i jeho okolí - rekonstruované klášterní zahrady, téměř přiléhající hřbitov s jeho alejí i polohu kláštera vůči dalším dominantám středu města - zámku, farnímu kostelu sv. Vavřince a sídlu Správy KRNAP," řekl architekt Roman Koucký. Výsledné architektonické řešení nového vstupu bylo zvoleno po mnohých diskusích. Vstupní objekt je spíše svébytným exponátem, než typickou budovou, domem. Architekti navrhli nové uspořádání, kdy je hlavní vstup do expozic otočený k městu, přímo navazuje na parkoviště, odkud přichází největší počet návštěvníků. Významově navazuje nejen na scénář budoucích nových expozic Muzea Krkonoš, ale především doplňuje celý areál Správy národního parku.

V novém vstupním objektu jsou místnosti, bez kterých se současný muzejní provoz neobejde a zároveň bylo jen obtížně možné vložit je do struktury bývalé klášterní budovy, jejíž dispozice jsou ve své podstatě důsledně zachované. Přístavba v sobě skrývá především vstupní halu s pokladnou a muzejním obchodem, šatny a sociální zařízení. V návaznosti na nově upravenou klášterní zahradu je ve spodním podlaží multifunkční přednáškový sál. Klíčový je také výtah, zajišťující bezbariérovou prostupnost objektu od spodního podlaží na úrovni zahrady po 2. nadzemní podlaží, tedy všech veřejnosti přístupných prostor klášterní budovy. Uvnitř ve vstupní hale potom začíná příběhová linie samotné budoucí stálé expozice.

Nový vstup do Krkonošského muzea Správy KRNAP v budově bývalého augustiniánského kláštera ve VrchlabíVšechny tyto potřeby byly důvodem k přístavbě nového objektu tak, aby struktura klášterní budovy zůstala zachována ve své podstatě, i když již více než půl století slouží zcela novému účelu. Veškeré nové úpravy směřovaly především k zachování otevřeného rajského dvora, který měl být dle starších návrhů zastavěn.

Dalším zásadním požadavkem, který se podařilo splnit, bylo umožnění volného průchodu celým ambitem, a to v obou podlažích. V Muzeu Krkonoš bude v ambitu umístěna část expozice, kde se bude odehrávat příběh hor a přírody, příběh času, kde budeme procházet miliardy let starou historií přírody od prvopočátku po dnešek. Přilehlé místnosti budou věnovány člověku a jeho vztahu k horám. Obrazová galerie v patře, v horním ambitu, bude zcela klidným prostorem. Umožní také optické propojení s kostelem (který patří Městu Vrchlabí). Návštěvník zde bude procházet okolo místností, ve kterých budou sídlit pracovníci muzea. Tím se propojí obě základní funkce muzea jako takového - sbírkotvorná instituce se otevírá veřejnosti.

Hrubá stavba nyní dostává izolační vrstvu, na kterou ještě přijde povrchová úprava tenkým betonovým nástřikem v antracitovém odstínu. Souběžně bude doplněna prosklená fasáda vstupní haly, která ponese verše českého umělce Miloše Šejna, který již desetiletí zkoumá vztah člověka a přírody (nejen) Krkonoš.

Stavební část je spolufinancována z projektu Zvýšení ochrany a zpřístupnění sbírkových fondů Krkonošského muzea Vrchlabí podpořeného IROP. Navazující projekt Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku hrazený z projektu OPŽP zabezpečuje primárně expoziční část.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Obrazem: Jak vypadá nový depozitář Krkonošského muzea ve Vrchlabí
Ministr Brabec slavnostně otevřel nový depozitář Krkonošského muzea
Rekonstrukce Krkonošského muzea pokračuje
Rekonstrukce Krkonošského muzea ve Vrchlabí začíná
Krkonošské muzeum ve Vrchlabí získá moderní depozitář na své sbírky
Krkonošské muzeum ve Vrchlabí projde proměnou
Krkonošská muzea čeká velká proměna

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na Smržovce počtrnácté pořádají Prolínání - Sen o Jizerských horách

Jizerskohorské pochoutky, výrobky s označením regionální produkt, ruční zpracování vlny, zdobení perníčků, šikovné ruce dráteníka a košíkáře, hospodářská zvířata, sokolníky, bosoviště a mnoho dalšího nabídne 14. ročník akce Prolínání - Sen o Jizerských horách aneb Smržovský jarmark, která se koná 21. května 2022 v lesoparku na Smržovce. Podrobná pozvánka

Architekt představí chystanou podobu parku u Severočeského muzea

Obnovou by měl v budoucnu projít park, který obklopuje Severočeské muzeum v Liberci. Bližší informace o této chystané akci se mohou zájemci dozvědět ve čtvrtek 19. května od 17 hodin. V tento den a čas se v muzeu uskuteční představení plánovaného projektu obnovy muzejního parku. „Severočeské muzeum prošlo v minulých letech z velké části náročnou rekonstrukcí. K nádherné budově patří také památkově chráněný park, který si zaslouží tomu odpovídající péči. Z toho důvodu jsme s obnovou oslovili jeden z nejlepších ateliérů nejen v České republice, ale i z hlediska evropského, a sice Ateliér Krejčiříkovi. Mají za sebou takové práce, jakými jsou revitalizace Lednicko-valtického areálu nebo park na Kuksu," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Co se hraje o víkendu za fotbaly?
Pohádkový les v Semilech bude letos O stromech a bytostech
Okresní soutěž: V duelu o první místo Zálesní Lhota vyhrála v Tatobitech
Okresní přebor: Libštát vyhrál jasně 5:0 na trávníku prvních Roztok
Májový jarmark opět oživí jilemnické náměstí

Nejčtenější články

18.05.: Řidič vlivem mikrospánku přejel v Železném Brodě do protisměru
18.05.: I.A třída: Košťálov/ Libštát doma udolal Rynoltice
17.05.: Krajský přebor: Turnov i Sedmihorky si přesvědčivě připsaly tři body

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT