Krajský Toxi tým zasáhl proti výrobcům a distributorům drog akcí Rapyd

14.12.2022 21:54:51 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Krajský Toxi tým zasáhl proti výrobcům a distributorům drog akcí Rapyd

Ve spolupráci se Zásahovou jednotkou Ústí nad Labem zrealizovali kriminalisté z krajského Toxi týmu další úspěšnou akci proti výrobcům a distributorům drog, kterou pojmenovali Operace Rapyd.

Již na sklonku dubna letošního roku se do povědomí krajských specialistů zapsal 37letý muž z Liberce. Ten na sebe upozornil ve chvíli, kdy neodbornou manipulací s chemikáliemi způsobil požár v přízemním bytu panelového domu v Liberci. Jednotky Integrovaného záchranného systému tehdy vyjížděly na oznámení o možném zahoření bytových prostor panelového domu. Ještě před příjezdem jednotek se však muži podařilo plameny uhasit. Při vyklízení bytu byl spatřen, jak do venkovních prostor vynáší množství červené, neznámé látky. Následným ohledáním místa činu přivolaní policisté zjistili, že k zahoření vnitřních prostor bytu došlo z důvodu manipulace s červeným fosforem, který se využívá k nelegální výrobě metamfetaminu.


Nelegální varna byla na místě požářiště zajištěna, podezřelý muž byl vyslechnut a následně propuštěn na svobodu. Množství zajištěných stop bylo odesláno k odbornému zkoumání do Kriminalistického ústavu v Praze. Následná odborná vyjádření znalců potvrdila podezření kriminalistů, že v bytě panelového domu skutečně mohlo docházet k výrobě drog. Už samotné množství zajištěných důkazů, především pak chemikálií, korespondovalo s předpoklady kriminalistů, že v bytě mohlo docházet k výrobě metanfetaminu i v řádech kilogramů.

„Prováděným šetřením se kriminalistům podařilo získat poznatky o tom, že podezřelý muž ve své nelegální činnosti i nadále pokračuje a případ tak překvalifikovali pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. V tu chvíli se do prověřování vložili kriminalisté z krajského Toxi týmu. Rozeběhla se tak operace s krycím názvem RAPYD. V průběhu prověřování mnoha okolností souvisejících s případem kriminalisté zjistili, že 37letý muž nejenže z důvodu svého konspirativního smýšlení často střídal místa výroby, ale zapojil do celého procesu výroby a distribuce metamfetaminu i další osoby," sdělil tiskový mluvčí Policie ČR Vojtěch Robovský.

Dostatečné množství důkazních prostředků vyvrcholilo 21. listopadu v realizaci finální části akce RAPYD zadržením podezřelého. Ve spolupráci se Zásahovou jednotkou Ústí nad Labem zasahovali specialisté z krajského Toxi týmu v centru města Liberce. Zásah byl unikátní zejména tím, že podezřelý byl zadržen přímo při výrobě drog. Odpařoval na varné misce již hotový produkt, který by v případě dokončení této poslední fáze výrobního procesu vážil 220 gramů. Při pouliční distribuci by takové množství metamfetaminu mohl prodat za částku 250 tisíc korun.

 „Přistihnout pachatele přímo při výrobě drog není pro kriminalisty ničím jednoduchým. V tomto případě to bylo o to složitější, neboť hlavní podezřelý své protiprávní jednání velmi konspiroval," zmínil vedoucí Toxi týmu Libereckého kraje Pavel Folprecht.

V rámci koordinovaného zásahu byly zadrženy další tři osoby a bylo provedeno deset domovních prohlídek. Kriminalistům se podařilo zajistit tři nelegální varny metamfetaminu. U hlavního aktéra celé kauzy byla mimo jiné zajištěna také finanční hotovost ve výši 250 tisíc korun, kterou získal touto nelegální činností.

Vrchní komisař následně obvinil 37letého hlavního podezřelého a jeho 31letou společnici ze zvlášť závažného zločinu Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což jim v případě uznání viny může hrozit trest odnětí svobody v rozmezí od 10 do 18 let.

Dalším dvěma zadrženým osobám hrozí trest odnětí svobody od 2 do 10 let, resp. od 1 do 5 let. Vrchní komisař současně podal podnět k návrhu na vzetí obviněných do vazby. Dvě osoby, 37letý muž a 36letý recidivista tak vyčkají rozhodnutí soudu v cele vazební věznice.

„Samotná dokumentace trestné činnosti celých zločineckých skupin je pro Toxi tým vždy velice složitým a časově velmi náročným procesem. Avšak za účelem snižování dostupnosti drog, což je naším hlavním úkolem, je v Libereckém kraji procesem nejúčinnějším," dodal Folprecht.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Krajský Toxi tým rozprášil skupinu výrobců a distributorů drog
V rámci akce SIMAR byla zadržena dealerka drog z Turnovska
Miliony od kraje obdrží organizace, které pomáhají drogově závislým
Preventivní akce na alkohol a drogy v kraji odhalila mladistvé hříšníky
Toxi tým zasahoval na Semilsku
Pokus o prodej drog mužem v Liberci zmařili policisté
Policistka poučila o drogách studenty Střední školy v Semilech

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj pomáhá svým příspěvkovým organizacím při zadávání veřejných zakázek

Vyhledat veřejné zakázky téměř všech příspěvkových organizací Libereckého kraje lze na profilu zadavatele. Nedávno se tam přidala i liberecká zoo, kterou kraj vloni převzal do své správy. Kraj svým příspěvkovým organizacím při administraci veřejných zakázek výrazně pomáhá. „Liberecký kraj i jeho příspěvkové organizace postupují při zadávání veřejných zakázek dle Směrnice Rady Libereckého kraje č. 1/2021 k zadávání veřejných zakázek. Směrnice určuje postupy zejména u menších veřejných zakázek, které jsou od 200 000 korun bez DPH uveřejňovány na profilu zadavatele. Na tomto místě je možné vyhledat i veřejné zakázky téměř všech 87 příspěvkových organizací, které kraj zřizuje. Jedná se o střední školy, domovy důchodců nebo muzea. Dodavatelé tak naleznou informace o veřejných zakázkách na jednom místě," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Na Jablonecku od 1. února vyjely nové autobusy ČSAD Slaný

Na Jablonecku od 1. února vyjely nové autobusy ČSAD Slaný

Ve středu 1. února 11 minut po půlnoci vyjel první spoj z Rychnova a poté už na všechny trasy městské hromadné dopravy vyjely autobusy nového dopravce ČSAD Slaný. Společnost bude na Jablonecku nově obsluhovat městskou dopravu příštích pět let. Více podrobností a fotografie na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 3. až 5. února
Únorová nabídka akcí Sportovního centra Semily
Nový sníh a vítr v kraji porážely stromy a zapříčinily nehody
V turnovských školách se rozbíhá preventivní kampaň
Město Semily vybuduje v lokalitě Na Vinici retenční nádrž

Nejčtenější články

01.02.: Chaloupky pod horama otevírají novou muzejní sezonu v Lomnici
02.02.: Nejtěžší zápas pro starší žáky HC Turnov i Adama Jindřiška
03.02.: Nový sníh a vítr v kraji porážely stromy a zapříčinily nehody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT