Ministryně financí navštívila vědce v turnovském TOPTEC

28.07.2020 19:08:54 | Autor: Jiří Sochor | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov,Liberecký kraj

Ministryně financí navštívila vědce v turnovském TOPTEC

Ministryně financí Alena Schillerová navštívila turnovský TOPTEC, špičkové evropské centrum pro výzkum a vývoj v oblasti optiky, které je součástí Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky. Dále ministryně navštívila také areál vratislavické kyselky, jabloneckého výrobce bižuterie JSB bijoux nebo pivovar Svijany.

V posledních několika letech se vědci a inženýři z TOPTECu podíleli například na konstrukci přístroje pro sondu ESA - NASA Solar Orbiter, která v únoru odstartovala zkoumat Slunce, spolupracují na stavbě systému hledání asteroidů v okolí Země, konstruují dalekohled spektrografu pro družicový výzkum fotosyntézy v globálním měřítku, anebo zmodernizovali největší český teleskop, dvoumetrový Perkův dalekohled v observatoři Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově.

„Podpora vědy a výzkumu patří k nejvyšším prioritám této vlády. Je to logické - špičková věda vytváří základy prosperity budoucích generací. V nynější situaci, kdy se hospodářství světa vyrovnává s bezprecedentní situací, to budou právě spin-offy, start-upy a vůbec úzká spolupráce mezi vědci a firmami, která určí směřování české ekonomiky v dalších letech. Akademie věd odvádí v tomto ohledu skvělou práci, o čemž jsem se mohla znovu přesvědčit i v Turnově, kde mi TOPTEC, respektive Ústav fyziky plazmatu, představil projekty, na kterých pracuje," uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Ministryně financí Alena Schillerová navštívila turnovský TOPTEC<br />Autor: Jiří Sochor „Co Akademie věd dělá dnes, má často dopady do každodenního života třeba až za několik let. To je klasický problém základního výzkumu, protože věda není sprint, ale maraton. V tom je ale výhoda TOPTECu, našeho aplikačního centra. Právě tady se totiž snoubí špičkový výzkum a jeho aplikace v reálném životě. A já si velmi vážím toho, že se nám ve spolupráci s vládou daří v poslední době českou vědu rozvíjet, podporovat," říká ředitel Ústav fyziky plazmatu Akademie věd České republiky Radomír Pánek.

„Zabýváme se výzkumem a vývojem optických a optoelektronických systémů a v posledních deseti letech jsme zapojeni do řady mezinárodních konsorcií řešících návrhy a stavbu zařízení jediných svého druhu na světě. Na Turnovsku vzniká know-how rozvíjející optiku už od dob Karla IV - od těžby a následného broušení drahých kamenů k růstu krystalů v laboratoři, hyperdimenzionálnímu zobrazení nebo optice využívající FREE FORM tvarů otických ploch je to už jen pár kroků. Šest set let bižuterního a optického průmyslu je doslova vepsáno do genů místních lidí. Je mi ctí, že na tuto tradici můžeme navázat a rozvíjet ji," říká Vít Lédl, výkonný ředitel centra TOPTEC.

Centrum TOPTEC momentálně využívá pro svůj provoz dvou starších budov. Jedna je v historickém centru města Turnova, druhá leží na jeho okraji, obě vzdálené zhruba jeden kilometr od sebe. Ústav fyziky plazmatu AV ČR proto pracuje na zajištění nových adekvátních prostor, které budou splňovat jak kapacitní, tak velmi přísné technologické nároky na moderní výzkumné centrum evropského významu. „V současnosti ve spolupráci se zástupci Města Turnova hledáme v této lokalitě pozemek vhodný pro výstavbu centra. Dalším krokem je získání dostatečných finančních prostředků pro realizaci samotné stavby," zmínili zástupci Ústavu fyziky plazmatu na setkání.

Ministryně financí Alena Schillerová navštívila turnovský TOPTEC<br />Autor: Jiří Sochor„Liberecký kraj se právem řadí mezi nejinovativnější regiony v České republice. Vděčíme za to místní Technické univerzitě v Liberci i firmám, které nejsou pouhými montovnami, ale věnují se rovněž výzkumu a vývoji. Mnoho z nich spolupracuje s univerzitou, a studentům se tak daří aplikovat nápady do praxe, což považuji za nesmírně důležité. Stejně tak je pro náš kraj důležité, že má v Turnově jednu ze svých klíčových institucí Akademie věd. Pevně doufám, že se TOPTECU podaří najít vhodné prostory a zachová našemu kraji přízeň i do budoucna," dodává statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Jitka Volfová.

Vedle centra TOPTEC si ministryně a její doprovod prohlédli například unikátní projekt Křišťálový chrám v kostele Povýšení svatého Kříže v Kunraticích u Cvikova během návštěvy společnosti Pačinek Glass, zavítali do společnosti NORDBEANS & Sweet City či do další české firmy Kitl, která i s pomocí národních a EU financí rekonstruovala budovu Kyselky ve Vratislavicích a navštívili také jabloneckého výrobce bižuterie JSB bijoux nebo pivovar Svijany. Celý akce tak byla ve znamení setkání a debat s českými firmami a jejich zaměstnanci na Liberecku.

Co je TOPTEC

Výzkumné centrum speciální optiky a optoelektronických systémů TOPTEC je jedním z oddělení Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky, v.v.i.. Vzniklo v roce 2010 transformací Vývojové optické dílny (VOD) AV ČR v Turnově za přispění Operačního programu Výzkum a Vývoj pro Inovace (OP VaVpI). Pracoviště VOD mělo více nežli čtyřicetiletou tradici a jeho tým se podílel na řešení celé řady významných projektů např. v programu Interkosmos. TOPTEC je jediným pracovištěm Akademie věd ČR v Libereckém kraji. TOPTEC ÚFP AV ČR, v.v.i. je významným vědeckým a výzkumným partnerem pro řadu firem v České republice, význačným způsobem se podílí na rozvoji know-how a excelence v oboru optiky a jemné mechaniky a přispívá podstatnou měrou ke vzdělávání středoškolských, vysokoškolských i postgraduálních studentů.

Centrum TOPTEC je součástí sítě aplikačních center AV ČR. Aplikační centra se vyznačují velmi úzkou spoluprací s průmyslem v ČR i ve světě. TOPTEC v tomto ohledu patří mezi špičku jak do objemu, tak i do kvality. Tým TOPTEC aktivně spolupracuje se špičkovými firmami v optickém průmyslu a navázaných odvětvích.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Nabídka vzdělávacích programů T-Centra v Turnově
Co se dělo na turnovské hvězdárně v roce 2016
Vize turnovského optického centra TOPTEC míří do kosmu
Centrum optiky v Turnově je špičkovým evropským pracovištěm

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. jarního kola
Hořela průmyslová hala v Jilemnici
Liberecký kraj opět podpoří činnost Českého červeného kříže
Titul pro výjimečnou osobnost v oblasti rodinné politiky míří do Turnova

Nejčtenější články

26.05.: Hořela průmyslová hala v Jilemnici
26.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. jarního kola
24.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 24. do 26. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT