Nehody v kraji si letos vyžádaly už 5 obětí a 17 těžce zraněných

17.06.2020 13:45:14 | Autor: TZ Tým bezpečnosti silničního provozu | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Nehody v kraji si letos vyžádaly už 5 obětí a 17 těžce zraněných

Policisté od ledna do května letošního roku šetřili v Libereckém kraji 1 714 dopravních nehod. Oproti loňsku je jich za prvních pět měsíců evidováno sice o 188 méně, nepříznivé však je, že se zvýšil počet tragických nehod, které skončily úmrtím. Viníkem těchto smrtelných střetů byl alkohol za volantem a rychlost. Kraj společně s Policií ČR, Týmem silniční bezpečnosti a BESIPem pokračuje v programech prevence jak mezi dospělými, tak dětmi.

Na silnicích v Libereckém kraji letos přišlo o život 5 lidí, 17 osob bylo těžce zraněno. Další dopravní nehody si vyžádaly 336 lehce zraněných. „Porovnáme-li výsledky s prvními pěti měsíci loňského roku evidujeme o dvě oběti dopravních nehod více, o 4 osoby pak meziročně klesl počet těžce zraněných. Z dlouhodobého hlediska však sledujeme sestupný trend následků nehod, k čemuž přispívá také řada preventivních programů, které se u nás realizují" řekl Jan Frieser, vrchní komisař Krajského ředitelství policie Libereckého kraje a dodává, že meziroční srovnání není příznivé v celé České republice. Od ledna do května přišlo o život 182 lidí, což představuje meziroční nárůst o 7 obětí. Dohromady policisté na českých silnicích šetřili už 36 307 dopravních nehod.

V rámci okresů je na tom nejhůře Liberecko, kde při nehodách zemřeli tři lidé, další dva skončili s vážným poraněním. Dále Semilsko, kde při nehodách zemřeli dva lidé, pět se jich těžce zranilo. Českolipsko eviduje sedm těžce zraněných. V okresu Jablonec si prvních pět měsíců letošního roku vyžádalo tři těžce zraněné.

Počet dopravních nehod zaviněných řidiči motorových vozidel klesl meziročně o 143 na 1 239. Žebříček viníků vede v policejních statistikách zvěř a domácí zvířata. Za viníky jsou označena ve 392 případech. Řidiči nemotorových vozidel způsobili 51 nehod a chodci 8 dalších. V 8 případech byla na vině závada pozemní komunikace. Požití návykových látek může za 108 nehod, což je ve srovnání s předchozím rokem o 34 případů více. „Alkohol za volantem je letos v našem kraji opravdu závažným problémem. Počet nehod, kdy byl u viníka nehody zaznamenán alkohol nebo drogy, výrazně vzrostl. Více jak polovina těchto nehod byla způsobena řidiči s hladinou vyšší než 1,5 promile, což představuje již středně těžkou opilost. Nejen že takový řidič podstupuje mnohonásobně vyšší riziko nehody, ale při samotné nehodě se hůře chrání a následky bývají těžké až fatální" upozornilJan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

Liberecký kraj a jeho partneři věnují zvýšení bezpečnosti silničního provozu trvalou pozornost. „Naše preventivní programy běží již na plné obrátky. Mimo akce dopravní výchovy, jsme se v poslední době věnovali učitelům v autoškolách a pořádali jsme pro ně zajímavý seminář a kurz. Připravujeme také osvětovou kampaň zaměřenou na problematiku alkoholu za volantem, nepřiměřené rychlosti a používání mobilních telefonů. S šířením této osvěty nám pomohou známí sportovci z našeho kraje," dodal Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Spadlý strom kvůli bouřce zavinil v Liberci smrt motorkáře
Na řidiče v Libereckém kraji dohlížel policejní autobus
Desátý ročník projektu Na kole jen s přilbou odstartoval v Bedřichově
U silnic v Libereckém kraji přibyly od začátku roku další tři křížky
Řidič havaroval na Všeni pod vlivem alkoholu
Pro zraněného motorkáře v Jirkově u Železného Brodu letěl vrtulník
Zraněného řidiče u Turnova transportoval do nemocnice vrtulník
Opilý řidič vyjel u Koberov mimo silnici a převrátil se na střechu
Ke srážce aut došlo v Hrabačově, jedna osoba nepřežila, sedm zraněno
V Brodě se auto srazilo s mladou chodkyní. Ta měla na uších sluchátka
Střet nákladního a osobního auta u Bílého Kostela si vyžádal lidský život
Hasiči zasahují u hromadné nehody na dálnici D10 u Svijan
První den roku 2020 z pohledu hasičů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezení provozu hradu Valdštejn v úterý 9. srpna

Z důvodu plánované odstávky elektřiny bude hrad Valdštejn v úterý 9. srpna 2022 fungovat v omezeném režimu. „Upozorňujeme návštěvníky hradu Valdštejn, že po dobu odstávky 9. srpna 2022 nebudou v areálu hradu fungovat toalety a platba na pokladně bude možná pouze v hotovosti. V omezeném režimu bude fungovat i občerstvení u hradu, kde rovněž nebudou fungovat toalety a k dispozici bude pouze venkovní stánek s grilem. Děkujeme za pochopení," uvedl za Turnovské památky a cestovní ruch Radim Štícha.

Od 8. do 14. srpna bude výluka na trati Smržovka - Tanvald

Provozovatel dráhy Správa železnic, s. o. informuje o nepřetržité výluce na železniční trati č. 036 Liberec - Harrachov - Szklarska Poręba Górna, která bude probíhat v úseku Smržovka - Tanvald ve dnech 8. srpna 2022 od 0:00 až do 14. srpna 2022 do 23:59. Podrobný článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

K tragické havárii motocyklisty došlo u Železného Brodu
Do nové sezony vstoupili i fotbalisté v I.B třídě
Obrazem: Krkonoše Amerikou 2022
Viktoria Žižkov v Přepeřích nadělovala kanára
Letní Příroďák je zábavné prázdninové odpoledne v Rokytnici

Nejčtenější články

09.08.: Obrazem: Na rockovém mejdanu v Libštátě zahrály tři kapely
08.08.: Při startu přeboru vyhrály Sedmihorky a Lomnice, bodovalo i Rovensko
08.08.: Jilemnický pouťový víkend přinese i koncerty, letní kino a turnaj

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se sex shop staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT