Nehody v kraji si letos vyžádaly už 5 obětí a 17 těžce zraněných

17.06.2020 13:45:14 | Autor: TZ Tým bezpečnosti silničního provozu | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Nehody v kraji si letos vyžádaly už 5 obětí a 17 těžce zraněných

Policisté od ledna do května letošního roku šetřili v Libereckém kraji 1 714 dopravních nehod. Oproti loňsku je jich za prvních pět měsíců evidováno sice o 188 méně, nepříznivé však je, že se zvýšil počet tragických nehod, které skončily úmrtím. Viníkem těchto smrtelných střetů byl alkohol za volantem a rychlost. Kraj společně s Policií ČR, Týmem silniční bezpečnosti a BESIPem pokračuje v programech prevence jak mezi dospělými, tak dětmi.

Na silnicích v Libereckém kraji letos přišlo o život 5 lidí, 17 osob bylo těžce zraněno. Další dopravní nehody si vyžádaly 336 lehce zraněných. „Porovnáme-li výsledky s prvními pěti měsíci loňského roku evidujeme o dvě oběti dopravních nehod více, o 4 osoby pak meziročně klesl počet těžce zraněných. Z dlouhodobého hlediska však sledujeme sestupný trend následků nehod, k čemuž přispívá také řada preventivních programů, které se u nás realizují" řekl Jan Frieser, vrchní komisař Krajského ředitelství policie Libereckého kraje a dodává, že meziroční srovnání není příznivé v celé České republice. Od ledna do května přišlo o život 182 lidí, což představuje meziroční nárůst o 7 obětí. Dohromady policisté na českých silnicích šetřili už 36 307 dopravních nehod.

V rámci okresů je na tom nejhůře Liberecko, kde při nehodách zemřeli tři lidé, další dva skončili s vážným poraněním. Dále Semilsko, kde při nehodách zemřeli dva lidé, pět se jich těžce zranilo. Českolipsko eviduje sedm těžce zraněných. V okresu Jablonec si prvních pět měsíců letošního roku vyžádalo tři těžce zraněné.

Počet dopravních nehod zaviněných řidiči motorových vozidel klesl meziročně o 143 na 1 239. Žebříček viníků vede v policejních statistikách zvěř a domácí zvířata. Za viníky jsou označena ve 392 případech. Řidiči nemotorových vozidel způsobili 51 nehod a chodci 8 dalších. V 8 případech byla na vině závada pozemní komunikace. Požití návykových látek může za 108 nehod, což je ve srovnání s předchozím rokem o 34 případů více. „Alkohol za volantem je letos v našem kraji opravdu závažným problémem. Počet nehod, kdy byl u viníka nehody zaznamenán alkohol nebo drogy, výrazně vzrostl. Více jak polovina těchto nehod byla způsobena řidiči s hladinou vyšší než 1,5 promile, což představuje již středně těžkou opilost. Nejen že takový řidič podstupuje mnohonásobně vyšší riziko nehody, ale při samotné nehodě se hůře chrání a následky bývají těžké až fatální" upozornilJan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

Liberecký kraj a jeho partneři věnují zvýšení bezpečnosti silničního provozu trvalou pozornost. „Naše preventivní programy běží již na plné obrátky. Mimo akce dopravní výchovy, jsme se v poslední době věnovali učitelům v autoškolách a pořádali jsme pro ně zajímavý seminář a kurz. Připravujeme také osvětovou kampaň zaměřenou na problematiku alkoholu za volantem, nepřiměřené rychlosti a používání mobilních telefonů. S šířením této osvěty nám pomohou známí sportovci z našeho kraje," dodal Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Spadlý strom kvůli bouřce zavinil v Liberci smrt motorkáře
Na řidiče v Libereckém kraji dohlížel policejní autobus
Desátý ročník projektu Na kole jen s přilbou odstartoval v Bedřichově
U silnic v Libereckém kraji přibyly od začátku roku další tři křížky
Řidič havaroval na Všeni pod vlivem alkoholu
Pro zraněného motorkáře v Jirkově u Železného Brodu letěl vrtulník
Zraněného řidiče u Turnova transportoval do nemocnice vrtulník
Opilý řidič vyjel u Koberov mimo silnici a převrátil se na střechu
Ke srážce aut došlo v Hrabačově, jedna osoba nepřežila, sedm zraněno
V Brodě se auto srazilo s mladou chodkyní. Ta měla na uších sluchátka
Střet nákladního a osobního auta u Bílého Kostela si vyžádal lidský život
Hasiči zasahují u hromadné nehody na dálnici D10 u Svijan
První den roku 2020 z pohledu hasičů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pitná voda je v prameni Boží voda i pod Valdštejnem

Odbor životního prostředí informuje občany, že prameny pod Valdštejnem a Boží voda jsou pitné. Výsledky rozboru pramenů ze dne 17. ledna 2022 vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění.

HZS Libereckého kraje obdrží dotaci na nákup vysoušečů

Celkem 100 kondenzačních vysoušečů v hodnotě 1 500 000 korun má v plánu nakoupit Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Dotaci mu poskytne Liberecký kraj ze svého krizového fondu. „Hasiči využijí vysoušeče zejména v případech, kdy je nutné zlikvidovat následky mimořádných událostí na území Libereckého kraje, jakými jsou například povodně. Finanční prostředky na nákup vysoušečů jsme poskytli ze svého krizového fondu," uvedl hejtman Martin Půta. Kondenzační vysoušeče jsou potřeba na řešení následků živelných mimořádných událostí a z důvodu nedostatku odvlhčovacích zařízení v Libereckém kraji.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zemědělci i v Pojizeří protestovali proti změně strategického plánu
Výlet vlakem do Černous láká na Meandry Smědé i muzeum úzkokolejky
Pražští studenti zrestaurovali grafiky pro Severočeské muzeum
Počasí komplikovalo dopravu, nehoda uzavřela silnici z Brodu na Bozkov
Lídr hnutí STAN v kraji Jan Farský se vzdá poslaneckého mandátu

Nejčtenější články

20.01.: Počasí komplikovalo dopravu, nehoda uzavřela silnici z Brodu na Bozkov
20.01.: Lídr hnutí STAN v kraji Jan Farský se vzdá poslaneckého mandátu
19.01.: Počet případů covidu stoupá, ale naštěstí je méně hospitalizovaných

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT