Obce mohou žádat dotace na projekty zadržování vody v krajině

04.05.2023 15:13:49 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Obce mohou žádat dotace na projekty zadržování vody v krajině

Díky podpoře Libereckého kraje za poslední čtyři roky vznikly v regionu více než dvě stovky opatření v oblasti adaptace na změnu klimatu. Nejčastějším typem projektů jsou tůně, malé vodní nádrže, revitalizace drobných vodních toků, přerušení odvodňovacích meliorací, výsadba remízků či vytváření zasakovacích průlehů.

Kraj podporuje i takzvaná zeleno-modrá opatření v obcích tak, aby dešťová voda neutíkala rychle kanalizací, ale vsákla se do půdy, a zajistila tak dostatek vláhy pro městskou zeleň a tím příjemné klima i v letních měsících. V Dotačním fondu Libereckého kraje je pro letošek připraveno 15 milionů korun.

Podmínkou podpory je přírodě blízký charakter opatření, protože s vodou v krajině přirozeně vznikají nové přírodní biotopy pro žáby, vážky, ptáky a další pestrou škálu zvířat i rostlin. V obcích jsou podporovány například zelené střechy na veřejných budovách, dešťové záhony zasakující vodu z okapů, opravy veřejných prostranství, cest či chodníků na propustné povrchy anebo příměstské mokřadní parky s tůněmi, které mohou vhodně doplnit i dřevěné povalové chodníčky a osvětové tabule.

„Liberecký kraj letos vyhlásil program na podporu retence vody v krajině a adaptaci sídel na změnu klimatu s doposud nevyšší finanční alokací a zároveň je s radou kraje předjednáno i doplnění programu, pokud se přihlásí významně větší množství projektů, než je alokace," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství. „Obce, neziskové organizace, zemědělci, vlastníci lesů a další právnické i fyzické osoby mohou žádat o dotaci 50 tisíc až 1 milion korun."


Dotace jsou poskytovány až do 70 % celkových nákladů projektu. Je možné i spolufinancování projektů z Operačního programu Životní prostředí či dalších dotačních zdrojů.

Návrhy projektů a přípravu žádostí o dotaci je vhodné konzultovat s pracovníky krajského úřadu. Podrobnější poradenství, včetně terénního šetření či projektové příprav, poskytuje zdarma Agentura regionálního rozvoje: https://arr-nisa.cz

Kromě programu 8.6 Podpora retence vody v krajině a adaptace sídle na změnu klimatu kraj nyní vyhlásil i program 8.3 Podpora zemědělství, včelařství a lokální produkce (finanční alokace 3 miliony korun), který podporuje i projekty s ekonomickým přínosem pro žadatele: hospodaření šetrné k přírodě, zpracování a prodej vlastních potravin koncovým zákazníkům a obnovu nebo zachování venkovských nemovitostí a krajinného rázu.

„Kromě tohoto dotačního programu podporujeme retenci vody v krajině i studiemi vyhledávajícími příležitosti pro taková opatření," doplnil radní Václav Židek.

Více informací je k dispozici na dotačním webu https://dotace.kraj-lbc.cz

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Světový den mokřadů slavíme i v Krkonoších
Nadace věnovala 3,7 milionu korun na obnovu přírody
Přehrážky – cesta, jak zadržet vodu v krajině
Kraj schválil dotace 15 milionů na projekty v oblasti životního prostředí
Kraj podpoří projekty v oblasti ochrany přírody a ekologické výchovy
Do mokřadů u Sedmihorek se vrací voda i život
V obcích vznikají mokřady, do krajiny se vrací tůně a potůčky
Jednoduché rampy zachrání životy tonoucích živočichů
Kraj podpoří projekty ze životního prostředí a zemědělství 18 miliony
Kraj opět podpoří zadržování vody v krajině. Připraveno je 14 milionů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Josef Šimek v krajském zastupitelstvu za zesnulého Josefa Horinku

Složením slibu na zasedání zastupitelstva se stal oficiálně novým krajským zastupitelem současný starosta Lomnice nad Popelkou Josef Šimek za Starosty pro Liberecký kraj. Šimek nahradil zesnulého starostu Hrádku nad Nisou Josefa Horinku.

Jabloneckým tónům je deset let

Roky se čtyřkou na konci jsou Roky české hudby. A ten minulý - 2014 - byl tím, který položil základ dnes už tradičnímu letnímu festivalu hudby i slova Jablonecké tóny (JT). Každé léto si tak mohou Jablonečané a návštěvníci města i několikrát v týdnu zajít na nějakou hudební lahůdku probíhající pod klenbou některého z kostelů či pod širým nebem. Letošní novinkou jsou hned tři doprovodné výstavy. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V lomnickém muzeu zavzpomínají koncertem na Jiřího Šlitra
Plyšové štěstíčko na hradě Rotštejn
Firma Brex podala návrh na insolvenci. Má zakázky za půl miliardy
Turnovský fotograf Břetislav Jansa převzal ocenění od ministra kultury
V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024

Nejčtenější články

28.05.: Firma Brex podala návrh na insolvenci. Má zakázky za půl miliardy
27.05.: Turnovský fotograf Břetislav Jansa převzal ocenění od ministra kultury
27.05.: V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT