Obce mohou žádat dotace na projekty zadržování vody v krajině
04.05.2023 15:13:49 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Díky podpoře Libereckého kraje za poslední čtyři roky vznikly v regionu více než dvě stovky opatření v oblasti adaptace na změnu klimatu. Nejčastějším typem projektů jsou tůně, malé vodní nádrže, revitalizace drobných vodních toků, přerušení odvodňovacích meliorací, výsadba remízků či vytváření zasakovacích průlehů.
Kraj podporuje i takzvaná zeleno-modrá opatření v obcích tak, aby dešťová voda neutíkala rychle kanalizací, ale vsákla se do půdy, a zajistila tak dostatek vláhy pro městskou zeleň a tím příjemné klima i v letních měsících. V Dotačním fondu Libereckého kraje je pro letošek připraveno 15 milionů korun.
Podmínkou podpory je přírodě blízký charakter opatření, protože s vodou v krajině přirozeně vznikají nové přírodní biotopy pro žáby, vážky, ptáky a další pestrou škálu zvířat i rostlin. V obcích jsou podporovány například zelené střechy na veřejných budovách, dešťové záhony zasakující vodu z okapů, opravy veřejných prostranství, cest či chodníků na propustné povrchy anebo příměstské mokřadní parky s tůněmi, které mohou vhodně doplnit i dřevěné povalové chodníčky a osvětové tabule.
„Liberecký kraj letos vyhlásil program na podporu retence vody v krajině a adaptaci sídel na změnu klimatu s doposud nevyšší finanční alokací a zároveň je s radou kraje předjednáno i doplnění programu, pokud se přihlásí významně větší množství projektů, než je alokace," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství. „Obce, neziskové organizace, zemědělci, vlastníci lesů a další právnické i fyzické osoby mohou žádat o dotaci 50 tisíc až 1 milion korun."
Dotace jsou poskytovány až do 70 % celkových nákladů projektu. Je možné i spolufinancování projektů z Operačního programu Životní prostředí či dalších dotačních zdrojů.
Návrhy projektů a přípravu žádostí o dotaci je vhodné konzultovat s pracovníky krajského úřadu. Podrobnější poradenství, včetně terénního šetření či projektové příprav, poskytuje zdarma Agentura regionálního rozvoje: https://arr-nisa.cz
Kromě programu 8.6 Podpora retence vody v krajině a adaptace sídle na změnu klimatu kraj nyní vyhlásil i program 8.3 Podpora zemědělství, včelařství a lokální produkce (finanční alokace 3 miliony korun), který podporuje i projekty s ekonomickým přínosem pro žadatele: hospodaření šetrné k přírodě, zpracování a prodej vlastních potravin koncovým zákazníkům a obnovu nebo zachování venkovských nemovitostí a krajinného rázu.
„Kromě tohoto dotačního programu podporujeme retenci vody v krajině i studiemi vyhledávajícími příležitosti pro taková opatření," doplnil radní Václav Židek.
Více informací je k dispozici na dotačním webu https://dotace.kraj-lbc.cz
Související články
Světový den mokřadů slavíme i v Krkonoších
Nadace věnovala 3,7 milionu korun na obnovu přírody
Přehrážky – cesta, jak zadržet vodu v krajině
Kraj schválil dotace 15 milionů na projekty v oblasti životního prostředí
Kraj podpoří projekty v oblasti ochrany přírody a ekologické výchovy
Do mokřadů u Sedmihorek se vrací voda i život
V obcích vznikají mokřady, do krajiny se vrací tůně a potůčky
Jednoduché rampy zachrání životy tonoucích živočichů
Kraj podpoří projekty ze životního prostředí a zemědělství 18 miliony
Kraj opět podpoří zadržování vody v krajině. Připraveno je 14 milionů
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Krajští zastupitelé odsouhlasili sloučení liberecké textilní a strojní průmyslovky
Rozšíření přístupu k všeobecnému vzdělávání a zlepšení kvality výuky za využití nových technologií. Takové jsou cíle a zároveň výhody chystaných organizačních úprav ve struktuře středních škol zřizovaných Libereckým krajem. Sloučení Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy se Střední průmyslovou školou textilní dnes schválili krajští zastupitelé. Hlasovalo celkem 36 zastupitelů. Pro jich bylo 28, proti 7 a jeden zastupitel se hlasování zdržel. Změna vstoupí v platnost od 1. července tohoto roku. Podle nového schématu se bude vyučovat od školního roku 2024/2025. Název školy bude znít Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec, příspěvková organizace. Ředitelem zůstane Jaroslav Semerád. „Díky sdílení materiálního a technického vybavení se zlepší podmínky pro vzdělávaní studentů," řekl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, sportu a zaměstnanosti.
Liberecký kraj má připomínky k návrhu konsolidačního balíčku
Krajští radní na mimořádném jednání schválili čtyři zásadní připomínky k navrhované novele zákona o rozpočtovém určení některých daní. Nesouhlasí například s jeho snížením nebo navrhují podíl kraje na spotřební dani z minerálních olejů. „Chápu, že vláda s návrhem na úspory veřejných financí přijít musela. Stejně jako v každé domácnosti, pro kraj nebo obec platí, že nemohou dlouhodobě utrácet víc, než jaké jsou jejich příjmy. Stejně by se dlouhodobě měl chovat i stát ve vztahu ke svým výdajům. Z každodenní zkušenosti vedení krajských financí však navrhujeme některé změny provést jinak. Jde nám zejména o to, aby byl řešen systém financování krajů. Podíly příjmů jednotlivých regionů dávno neodpovídají dnešní realitě," uvedl hejtman Martin Půta.
Nejnovější články
Na Valdštejně proběhla závěrečná etapa opravy hradeb
Podeváté poběží děti i dospělí Panskou zahradou
Na turnovskou radnici zavítala návštěva z Holandska
Přírodu na Sněžce budou opět chránit sítě
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. jarního kola
Nejčtenější články
31.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. jarního kola
29.05.: Hasiči zasahovali u požáru lesa v Poniklé
30.05.: Hasiči pomáhali na Kozákově uvízlému paraglidistovi
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.